Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Oznámenie o odvodových povinnostiach živnostníka od 1.7.2019

odvody
odvody Foto: Getty Images
3. júla 2019 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Sociálna poisťovňa bude v čase od 1. do 22. júla 2019 oznamovať živnostníkom a ostatným SZČO vznik/trvanie/zánik povinného sociálneho poistenia a výšku odvodovej povinnosti od 1. júla 2019. Oznámenia bude Sociálna poisťovňa posielať automaticky, živnostníci a ostatné SZČO nemusia o nič žiadať.

Ak SZČO nesúhlasí s odvodovou povinnosťou, resp. obdobím jej trvania, má možnosť podať námietku v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 8 dní od doručenia oznámenia. Poistné v novej výške budú potom živnostníci a ostatné SZČO povinní prvýkrát zaplatiť so splatnosťou do 8. augusta 2019 za júl 2019.

SZČO s predĺženou lehotou na podanie daňového priznania za rok 2019 zaplatia poistné v novej výške prvýkrát so splatnosťou do 8. novembra 2019 za október 2019, pričom oznámenia o vzniku/trvaní či zániku povinného sociálneho poistenia i o výške platby poistného od 1. októbra 2019 im bude Sociálna poisťovňa zasielať v termíne do 21. októbra 2019.

Pre posúdenie vzniku/trvania i zániku povinného sociálneho poistenia SZČO je rozhodujúce, či SZČO podľa daňového priznania za rok 2018 dosiahla z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti príjem vyšší ako 5 724 eur. Ak SZČO dosiahla príjem rovný alebo nižší ako 5 724 eur, povinné sociálne poistenie jej nevzniká, resp. zaniká, ak mala doteraz odvodovú povinnosť.

Pre rok 2019 platí minimálny mesačný vymeriavací základ vo výške 477 eur – z toho vyplývajúce minimálne poistné predstavuje mesačne 158,11 eur (pre dôchodcov, ktorí neplatia poistné na invalidné poistenie, je táto suma 129,49 eura). Maximálny mesačný vymeriavací základ je vo výške 6 678 eur a z toho vyplývajúce poistné je mesačne 2 213,75 eura (pre dôchodcov, ktorí neplatia poistné na invalidné poistenie, je to 1 813,07 eura).

Od 1. júla 2019 sa zvyšuje tiež maximálna výška dávky garančného poistenia, na ktorú má zamestnanec nárok, ak platobná neschopnosť zamestnávateľa vznikne v období od 1. júla 2019 do 30. júna 2020, na 3 039 eur. Doteraz bola táto dávka vyplácaná najviac vo výške 2 862 eur.

Viac o odvodoch živnostníka od 1. 7 .2019 sa dočítate v článku Sociálne odvody od 1.7.2019 – ktorých SZČO (živnostníkov) sa týka zmena?

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

odvody do sociálnej poisťovne 2019

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X