Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Oznámenie o odvodových povinnostiach živnostníka od 1.7.2019

odvody
odvody Foto: Getty Images
3. júla 2019 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Sociálna poisťovňa bude v čase od 1. do 22. júla 2019 oznamovať živnostníkom a ostatným SZČO vznik/trvanie/zánik povinného sociálneho poistenia a výšku odvodovej povinnosti od 1. júla 2019. Oznámenia bude Sociálna poisťovňa posielať automaticky, živnostníci a ostatné SZČO nemusia o nič žiadať.

Ak SZČO nesúhlasí s odvodovou povinnosťou, resp. obdobím jej trvania, má možnosť podať námietku v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 8 dní od doručenia oznámenia. Poistné v novej výške budú potom živnostníci a ostatné SZČO povinní prvýkrát zaplatiť so splatnosťou do 8. augusta 2019 za júl 2019.

SZČO s predĺženou lehotou na podanie daňového priznania za rok 2019 zaplatia poistné v novej výške prvýkrát so splatnosťou do 8. novembra 2019 za október 2019, pričom oznámenia o vzniku/trvaní či zániku povinného sociálneho poistenia i o výške platby poistného od 1. októbra 2019 im bude Sociálna poisťovňa zasielať v termíne do 21. októbra 2019.

Pre posúdenie vzniku/trvania i zániku povinného sociálneho poistenia SZČO je rozhodujúce, či SZČO podľa daňového priznania za rok 2018 dosiahla z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti príjem vyšší ako 5 724 eur. Ak SZČO dosiahla príjem rovný alebo nižší ako 5 724 eur, povinné sociálne poistenie jej nevzniká, resp. zaniká, ak mala doteraz odvodovú povinnosť.

Pre rok 2019 platí minimálny mesačný vymeriavací základ vo výške 477 eur – z toho vyplývajúce minimálne poistné predstavuje mesačne 158,11 eur (pre dôchodcov, ktorí neplatia poistné na invalidné poistenie, je táto suma 129,49 eura). Maximálny mesačný vymeriavací základ je vo výške 6 678 eur a z toho vyplývajúce poistné je mesačne 2 213,75 eura (pre dôchodcov, ktorí neplatia poistné na invalidné poistenie, je to 1 813,07 eura).

Od 1. júla 2019 sa zvyšuje tiež maximálna výška dávky garančného poistenia, na ktorú má zamestnanec nárok, ak platobná neschopnosť zamestnávateľa vznikne v období od 1. júla 2019 do 30. júna 2020, na 3 039 eur. Doteraz bola táto dávka vyplácaná najviac vo výške 2 862 eur.

Viac o odvodoch živnostníka od 1. 7 .2019 sa dočítate v článku Sociálne odvody od 1.7.2019 – ktorých SZČO (živnostníkov) sa týka zmena?

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

odvody do sociálnej poisťovne 2019

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X