Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament schválil rozpočet na budúci rok

NR SR: Poslanci schválili rozpoèet
Predseda vlády Robert Fico a minister financií Peter Kažžimír po úspeššnom schválení rozpočtu na rok 2017 SITA/Marko Erd
29. novembra 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Schodok rozpočtu verejných financií má v budúcom roku klesnúť na 1,3 % hrubého domáceho produktu. Podľa trojročného rozpočtu by mala verejná správa v roku 2019 hospodáriť s prebytkom.

Verejná správa na Slovensku má v budúcom roku hospodáriť so schodkom na úrovni 1,29 % hrubého domáceho produktu (HDP). Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR, ktorí v utorok schválili návrh štátneho rozpočtu na budúci rok spolu s návrhom rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky. Za návrh rozpočtu hlasovalo 82 zo 143 prítomných poslancov, proti bolo 61 poslancov.

NR SR: Poslanci schválili rozpoèet
SITA/Marko ErdSITA/Marko Erd

Prebytkový rozpočet v roku 2019

Deficit rozpočtu verejných financií by tak mal klesnúť z tohtoročných očakávaných takmer 2 % hrubého domáceho produktu o 0,7 percentuálneho bodu. Zároveň platí, že od roku 2017 by Slovensko malo vykazovať primárny prebytok. Znamená to, že výdavky po odpočítaní nákladov na obsluhu verejného dlhu, teda úrokové náklady, budú nižšie ako príjmy.

Konsolidácia by mala pokračovať aj v ďalších rokoch a smerovať by mala až k prebytkovému rozpočtu v roku 2019. Deficit by mal v roku 2018 klesnúť na 0,44 % hrubého domáceho produktu a v roku 2019 rezort financií očakáva prebytok na úrovni 0,16 % výkonu ekonomiky.

Postupný pokles verejného dlhu

Ďalší pokles schodku verejných financií spolu s očakávaným stabilným rastom hrubého domáceho produktu by mali zase prispievať k postupnému poklesu verejného dlhu.

Ten by sa mal podľa projekcie ministerstva financií po tohtoročnom očakávanom náraste o 0,6 percentuálneho bodu na 53,5 % hrubého domáceho produktu postupne znižovať na 52,7 % HDP v roku 2017 a 51,4 % HDP v roku 2018.

Pod hranicu 50 % výkonu ekonomiky by mal hrubý verejný dlh podľa rezortu financií klesnúť v roku 2019, kedy by mal dosiahnuť 49,1 % hrubého domáceho produktu.

Rozpočet prešiel zmenami

Návrh rozpočtu pritom pri prerokúvaní v parlamente prešiel aj niektorými zmenami. Poslanci do neho zapracovali napríklad zmeny v návrhu poistného odvodu či zmeny v stropovaní zdravotných a sociálnych odvodov. Rezervy sa po hlasovaní poslancov dočkal aj rezort zdravotníctva.

Poistný odvod

V rámci spoločnej správy na návrh finančného výboru poslanci totiž odsúhlasili zmenu v súvislosti s tým, že poistný odvod sa bude aplikovať iba na novouzatvorené zmluvy po platnosti novely, teda po 1. januári 2017.

Pre verejné financie to znamená nižší príjem o 23,4 mil. eur, o čo sa znižujú aj výdavky v kapitole Všeobecná pokladničná správa.

Zrušenie maximálneho stropu zdravotných odvodov

Zrušením maximálneho stropu zdravotných odvodov si zase verejné financie zlepšia príjmy o takmer 70,2 mil. eur. O túto sumu sa zároveň znížia platby štátu do verejného zdravotného poistenia. Celú čiastku získanú zo zrušenia stropu zdravotných odvodov by mal pritom rezort financií využiť na kapitálové výdavky.

Novelizácia zákona o sociálnom poistení

Zmeny v rozpočte si vyžiadala novelizácia zákona o sociálnom poistení, kde sa zvyšuje strop na výpočet sociálnych odvodov. Na základe tejto zmeny sa znižuje transfer štátu do Sociálnej poisťovne o takmer 46,6 mil. eur.

Zároveň sa po zohľadnení vplyvov na daň z príjmov fyzických osôb a daň z príjmov právnických osôb zvyšujú zdroje kapitoly rezortu práce o 30,7 mil. eur. Z toho na rodičovský príspevok by malo smerovať 9,9 mil. eur a na rozvoj aktívnej politiky trhu práce a zvýšenie zamestnanosti bezmála 20,8 mil. eur.

Z pozmeňujúcich návrhov uspel len jediný

Z rozpravy k návrhu rozpočtu vzišli tri pozmeňujúce návrhy, z ktorých uspel jediný. A to návrh koaličných poslancov za Smer-SD Juraja Blanára a Ladislava Kamenického. Týmto pozmeňujúcim návrhom získal rezort zdravotníctva dodatočných 50 mil. eur na krytie potenciálnych negatívnych vplyvov v sektore.

Naopak, s podobným pozmeňujúcim návrhom vytvoriť 50-miliónové rezervy na krytie prípadného negatívneho vývoja, ale v rezortoch obrany a školstva, neuspeli poslanci za SaS. Rovnako dostatok hlasov nezískal ani pozmeňujúci návrh skupiny poslankýň za OĽaNO na dofinancovanie sociálnych služieb o takmer 34 mil. eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

NR SRŠtátny rozpočet 2017

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X