- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Päť ilúzií, o ktoré prichádzajú podnikatelia, keď začnú podnikať
Päť ilúzií, o ktoré prichádzajú podnikatelia, keď začnú podnikať
O podnikaní existuje veľa mýtov, ale aj ilúzií. Človek, ktorý nikdy samostané podnikanie neskúsil, si môže takýto spôsob zarábania dokonca neprimerane idealizovať.
Na prípadný začiatok podnikania je však potrebné nazerať s chladnou hlavou a reálne zhodnotiť svoje predpoklady a možnosti na úspech.
5 ilúzií o podnikaní
1. Moji rodičia sú úspešní, podarí sa to aj mne
Poznáte vo svojom okolí niekoho kto podniká a darí sa mu? Aj keď legislatíva na Slovensku podnikateľom veľmi nepraje, určite sa takí nájdu. Svoje deti vedú odmalička k podnikaniu, s vierou, že raz budú úspešní ako oni. Na to, aby sa človek presadil, je však potrebné čosi viac, než len dobré finančné zázemie či sebavedomie. Rodičia by mali triezvo zvážiť, či ich dieťa má vhodné predpoklady, ktoré si daný druh podnikania vyžaduje.
Byť podnikateľom však neznamená len vedieť rozkazovať. Znamená to predovšetkým byť osobnosťou. Osobnosť každého človeka pritom charakterizujú vlohy, schopnosti a zručnosti, charakter, temperament, hĺbka citov, vôľa, vedomosti, záujmy a ideály. Mnohokrát preceníme svoje schopnosti a vrháme sa strmhlav do podnikania, ktoré je predurčené na zánik. Nedovoľme však nášmu egu a sebavedomiu, aby prevalcovalo zdravý úsudok. Dôkladne si zanalyzujme situáciu a porovnajme výhody a nevýhody, naše silné a slabé stránky. To, že sa našim rodičom darí ešte neznamená, že budeme úspešní a bohatí aj my.
2. Podnikať je jednoduché
To čo robím ma baví, budem v tom aj podnikať! Veď to zvládne každý: vymyslím názov pre firmu, počiatočný kapitál mám, spravím si internetovú stránku a hor sa do toho! Aj vy si myslíte, že je to také jednoduché? A čo potom? Už samotný štart podnikania nie je vôbec jednoduchý. Existujú rôzne právne formy podnikania. Každé z nich skrýva v sebe mnoho výhod i nevýhod. Nehovoriac o základnom imaní, ktoré sa líši či všetkých právnych úkonoch, ktoré sú s tým spojené.
3. Na to, aby som prerazil mi stačí dobrý podnikateľský nápad
Žiaľ už dávno neplatí, že nápad je 100% úspechu. Jadrom úspechu je síce podnikateľská myšlienka, no oveľa dôležitejšie je vedieť pretransformovať danú myšlienku do praxe. Potrebujeme kapitál, aby sme mohli viesť výskum, ktorý nám pomôže dosiahnuť náš želaný cieľ. Výskum, ktorý buď potvrdí alebo vyvráti, že daná podnikateľská myšlienka má zmysel a návratnosť. Potrebujeme rozpočet, kalkulácie, presný plán, ako sa daný projekt bude realizovať, atď.
4. Som pánom svojho času
Hovorí sa, že podnikanie je slobodné povolanie a môžete si sami určiť, kedy, kde a koľko budete pracovať. Ak však budete nakoniec všetko robiť sám a kontrolovať prácu aj po zamestnancoch, určite strávite v práci namiesto 8 aj 10-14 hodín denne. A to ešte budtete rozmýšľať nad biznisom aj v noci… .Posúvať hranice až do neúnosnej miery sa všakk dlhodobo nedá. Preto nezabúdajte na to, že ak chcete byť naozaj pánmi svojho času, mali by ste si pracovný deň rozdeliť a vymedziť si čas aj na iné aktivity.
5. Mám neobmedzenú moc vo firme
Môžem prísť kedy chcem, odísť kedy chcem a rozhodovať o všetkom a o všetkých. Chceli by ste v takejto firme pracovať? Skôr nie… . Šéf, ktorý nemá pokoru a úctu k svojim zamestnancom si nezaslúži nič iné len padnúť na nos. Z dlhodobého hľadiska v úspešných firmách sú na vedúcich pozíciách ľudia, ktorí sa stávajú vzormi. Ľudia, ktorí majú prirodzenú autoritu a rešpekt, ktorí idú vlastným príkladom tým druhým. Ak to dokážete, vaša firma má nádej na úspech!