Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Päť ilúzií, o ktoré prichádzajú podnikatelia, keď začnú podnikať

Päť ilúzií, o ktoré prichádzajú podnikatelia, keď začnú podnikať
Fotobanka Pixmac
24. januára 2013 Zdroj Podnikam.SK, LM Tlačiť

O podnikaní existuje veľa mýtov, ale aj ilúzií. Človek, ktorý nikdy samostané podnikanie neskúsil, si môže takýto spôsob zarábania dokonca neprimerane idealizovať.

 

Na prípadný začiatok podnikania je však potrebné nazerať s chladnou hlavou a reálne zhodnotiť svoje predpoklady a možnosti na úspech.

 

5 ilúzií o podnikaní

1. Moji rodičia sú úspešní, podarí sa to aj mne

Poznáte vo svojom okolí niekoho kto podniká a darí sa mu? Aj keď legislatíva na Slovensku podnikateľom veľmi nepraje, určite sa takí nájdu. Svoje deti vedú odmalička k podnikaniu, s vierou, že raz budú úspešní ako oni. Na to, aby sa človek presadil, je však potrebné čosi viac, než len dobré finančné zázemie či sebavedomie. Rodičia by mali triezvo zvážiť, či ich dieťa má vhodné predpoklady, ktoré si daný druh podnikania vyžaduje.

 

 

Byť podnikateľom však neznamená len vedieť rozkazovať. Znamená to predovšetkým byť osobnosťou. Osobnosť každého človeka pritom charakterizujú vlohy, schopnosti a zručnosti, charakter, temperament, hĺbka citov, vôľa, vedomosti, záujmy a ideály. Mnohokrát preceníme svoje schopnosti a vrháme sa strmhlav do podnikania, ktoré je predurčené na zánik. Nedovoľme však nášmu egu a sebavedomiu, aby prevalcovalo zdravý úsudok. Dôkladne si zanalyzujme situáciu a porovnajme výhody a nevýhody, naše silné a slabé stránky. To, že sa našim rodičom darí ešte neznamená, že budeme úspešní a bohatí aj my. 

2. Podnikať je jednoduché

To čo robím ma baví, budem v tom aj podnikať! Veď to zvládne každý: vymyslím názov pre firmu, počiatočný kapitál mám, spravím si internetovú stránku a hor sa do toho! Aj vy si myslíte, že je to také jednoduché? A čo potom? Už samotný štart podnikania nie je vôbec jednoduchý. Existujú rôzne právne formy podnikania. Každé z nich skrýva v sebe mnoho výhod i nevýhod. Nehovoriac o základnom imaní, ktoré sa líši či všetkých právnych úkonoch, ktoré sú s tým spojené.

 
Tým, že firmu založíte, sa nič nekončí. Práve naopak. Len vtedy sa začína práca marketingového špecialistu, obchodníka, finančníka, právnika, personalistu atď. v jednej osobe. A to nehovoríme o daniach, účtovníctve a všetkých administratívnych povinnostiach. To všetko musí byť v najlepšom poriadku, pokiaľ nechcete mať opletačky so zákonom. 

 

3. Na to, aby som prerazil mi stačí dobrý podnikateľský nápad

Žiaľ už dávno neplatí, že nápad je 100% úspechu. Jadrom úspechu je síce podnikateľská myšlienka, no oveľa dôležitejšie je vedieť pretransformovať danú myšlienku do praxe. Potrebujeme kapitál, aby sme mohli viesť výskum, ktorý nám pomôže dosiahnuť náš želaný cieľ. Výskum, ktorý buď potvrdí alebo vyvráti, že daná podnikateľská myšlienka má zmysel a návratnosť. Potrebujeme rozpočet, kalkulácie, presný plán, ako sa daný projekt bude realizovať, atď. 

4. Som pánom svojho času

Hovorí sa, že podnikanie je slobodné povolanie a môžete si sami určiť, kedy, kde a koľko budete pracovať. Ak však budete nakoniec všetko robiť sám a kontrolovať prácu aj po zamestnancoch, určite strávite v práci namiesto 8 aj 10-14 hodín denne. A to ešte budtete rozmýšľať nad biznisom aj v noci… .Posúvať hranice až do neúnosnej miery sa všakk dlhodobo nedá. Preto nezabúdajte na to, že ak chcete byť naozaj pánmi svojho času, mali by ste si pracovný deň rozdeliť a vymedziť si čas aj na iné aktivity.

5. Mám neobmedzenú moc vo firme

Môžem prísť kedy chcem, odísť kedy chcem a rozhodovať o všetkom a o všetkých. Chceli by ste v takejto firme pracovať? Skôr nie… . Šéf, ktorý nemá pokoru a úctu k svojim zamestnancom si nezaslúži nič iné len padnúť na nos. Z dlhodobého hľadiska v úspešných firmách sú na vedúcich pozíciách ľudia, ktorí sa stávajú vzormi. Ľudia, ktorí majú prirodzenú autoritu a rešpekt, ktorí idú vlastným príkladom tým druhým. Ak to dokážete, vaša firma má nádej na úspech!

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X