Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Platenie preddavkov počas obdobia pandémie

Platenie preddavkov
Platenie preddavkov Foto: Getty Images
3. septembra 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Koronakríza so sebou priniesla aj veľmi veľa legislatívnych zmien v daňovej oblasti. Medzi najvýznamnejšie zmeny patrili posunutie termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane a takisto platenie preddavkov iným spôsobom, než na aký boli daňovníci zvyknutí. V nasledujúcom článku si na príkladoch vysvetlíme najčastejšie situácie pri platení preddavkov podľa nových pravidiel.

Podľa čoho postupovať pri platení preddavkov

Na platenie preddavkov majú aktuálne vplyv dva predpisy, ktoré môžu niekedy spôsobiť nedorozumenie a nepochopenie, koľko má daňovník vlastne na preddavkoch platiť. Zákon o dani z príjmov hovorí, že daňovník platí preddavky na daň z príjmov právnickej osoby do lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov PO za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, tzn. do lehoty na podanie daňového priznania k DPPO za zdaňovacie obdobie 2019, z poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní za rok 2018.

Na druhej strane však stojí Nariadenie vlády. V súlade s § 1 nariadenia vlády SR č. 104/2020 Z. z. daňovník, ktorý nepodá vyhlásenie o poklese tržieb podľa § 24a zákona č. 67/2020 Z. z., do lehoty na podanie daňového priznania k DPPO podľa § 21 zákona č. 67/2020 Z. z. platí preddavky na DPPO vypočítané podľa daňového priznania k DPPO podaného v období od 01.01.2020 do skončenia obdobia pandémie podľa § 2 ods. 1 zákona č. 67/2020 Z. z., ak sú splnené tieto podmienky:

  • posledný deň lehoty na podanie daňového priznania k DPPO uplynie počas obdobia pandémie a
  • výška preddavku na DPPO vypočítaná podľa takto podaného daňového priznania k DPPO je nižšia ako výška preddavku na DPPO vypočítaná na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní k DPPO podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že daňovník bude platiť preddavky vždy v nižšej výške. Ak mu vychádzajú nižšie preddavky z podaného daňového priznania za rok 2018, bude platiť tie. Ak mu vychádzajú nižšie preddavky už z daňovej povinnosti 2019, bude platiť tie. Platí teda jednoduché pravidlo. Daňovník bude platiť také preddavky, ktoré sú pre neho výhodnejšie.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Praktické príklady
  • Platenie preddavkov na základe vyhlásenia

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

platenie preddavkovPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X