- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Ako investovať
- Podiel 100-percentných hypoték by sa mal postupne znižovať
Podiel 100-percentných hypoték by sa mal postupne znižovať
Predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS) na tlačovej konferencii upozornili na úvery, kde podiel objemu úveru k hodnote zabezpečenia nehnuteľnosti je vysoký.
Banky by mali mať aj interný limit na schopnosť klienta splácať úver
Kým krízový rok 2009 bol pri úverovaní prísny, v súčasnosti získať hypotéku v 100-percentnej výške nie je ničím výnimočným. Toto by sa však malo opäť zmeniť. Predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS) na tlačovej konferencii upozornili na úvery, kde podiel objemu úveru k hodnote zabezpečenia nehnuteľnosti je vysoký.
Slovenská centrálna banka preto vydala odporúčanie pre banky, aby hypotéky v intervale 90 až 100 % z hodnoty nehnuteľnosti tvorili najviac 25 % nových úverov na bývanie.
„Sektor sa viac menej na tejto úrovni pohybuje už v súčasnosti,“ povedal riaditeľ politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS Marek Ličák. Čiže toto odporúčanie nebude podľa neho pre trh žiadnym šokom. Centrálna banka požaduje postupné znižovanie podielu 90 až 100-percentných hypoték. „Podiel by sa mal postupne znižovať tak, aby v roku 2017 tvorili tieto hypotéky menej ako 10 %,“ povedal výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v Národnej banke Slovenska Vladimír Dvořáček.
Banky by mali mať aj interný limit na schopnosť klienta splácať úver. Ten by mal zostať zachovaný aj pri predpoklade nárastu úrokových sadzieb o dva percentuálne body a pri predpoklade najdlhšej odporúčanej doby splatnosti. Banka by mala vykonávať aj stresové testovanie portfólia na nárast úrokových sadzieb a zvýšenie nezamestnanosti.
Dvořáček zároveň upozornil aj na to, že istina na hypotékach sa spláca veľmi pomaly. Ide podľa neho o úvery, kde banky presúvajú splácanie úveru na neskoršie obdobie. Pre udržanie stability je preto podľa Dvořáčka dôležité, aby takéto úvery banky neposkytovali. Banky by nemali podľa neho poskytovať úvery, ktoré majú splatnosť viac ako 30 rokov, resp. aby tento podiel na nových obchodoch nebol viac ako 10 %.
Odporúčania nadobúdajú účinnosť 1. novembra 2014 a časť ustanovení 1. marca 2015. Avšak ako doplnil Dvořáček, centrálna banka dlhodobo konštatuje, že bankový sektor je stabilný s vysokou mierou odolnosti voči externým šokom. V poslednom období retailové úvery výrazne rastú. To ale centrálna banka nevníma negatívne, pretože rast je podľa Dvořáčka spojený s vysokou mierou refinancovania. Podľa neho je dôležité, aby trendy boli založené na zdravom prístupe a nie len na tom, že sa tu zvýrazňuje konkurenčný boj, čo môže viesť ku kumulácii viacerých rizík.