Podnikanie v Anglicku
Podnikanie v UK, čiže Spojenom kráľovstve, môže byť alternatívou pre domácich podnikateľov v dvoch prípadoch – buď majú záujem o založenie tamojšej obdoby spoločnosti s ručením obmedzeným, alebo idú fyzicky do Veľkej Británie a chcú tam vykonávať prácu na živnosť. Podmienky podnikania v Anglicku sú totiž vo viacerých ohľadoch oveľa lepšie ako u nás.
Viacero ľudí, ktorí priamo žijú v Anglicku a vykonávajú určitú činnosť samostatne, ale oficiálne pre zamestnávateľa alebo agentúru, premýšľa o tom, že by túto činnosť začali vykonávať ako živnostníci. Na druhú stranu je niekoľko podnikateľov aj u nás, ktorí uvažujú v rámci daňovej optimalizácie alebo z iného hľadiska, že praktickejšie by bolo podnikanie v Anglicku vo forme obchodnej spoločnosti. V oboch prípadoch je ale prekážkou najmä to, že sa takíto ľudia pýtajú: čo potrebujem na podnikanie v Anglicku a kde to vybaviť? My sa dnes pokúsime nájsť odpovede.
Ako podnikať v Anglicku – vyberte si formu
Podobne ako na Slovensku, aj vo Veľkej Británii je možné podnikať v dvoch formách a to buď ako živnostník, čiže osoba samostatne zárobkovo činná, prípadne vo forme obchodnej spoločnosti, kde sa najčastejšie využíva spoločnosť s ručením obmedzeným. Anglicko je v oblasti podnikania omnoho benevolentnejšie, najmä v rámci úvodného vybavovania, čo robí individuálne ale napríklad aj rodinné podnikanie v Anglicku veľmi dostupné a výhodné.
Kedy voliť ktorú formu?
- Hlavným rozdielom medzi živnosťou a obchodnou spoločnosťou je v type daní, ktoré platíte a v sociálnom poistení, pretože kým živnostník sa musí do systému sociálneho zabezpečenia prihlásiť, majiteľ obchodnej spoločnosti nie
- Živnosť sa hodí viac pre ľudí, ktorí v krajine priamo žijú a doteraz pracovali pre agentúru, ale chcú pôsobiť už samostatne
- Naopak obchodné spoločnosti sú lepšou voľbou pre klasické spoločnosti u nás, pokiaľ chcú celkovo lepšie podnikateľské prostredie a medzinárodný kredit.
- spoločnosť má pri styku so zahraničím lepší „image“ ako naša s.r.o. spoločnosť.
Chcem podnikať v Anglicku ako samostatne zárobkovo činná osoba
V prípade živnostníka je začiatok podnikania v Anglicku veľmi jednoduchý a registrácia voľnej živnosti ako u nás nie je nutná. Problém môže byť so živnosťami, kde je treba nejaké osvedčenie o vzdelaní, pričom nie vždy sa akceptuje pre odbornú živnosť osvedčenie alebo doklad, ktorý stačí u nás. V Anglicku sa takáto živnosť prevádzkuje pod pojmom Licensed trade.
Podobne ako u nás je možná registrácia pod vlastným menom alebo obchodným menom, pričom registrovať sa musíte najneskôr do 3 mesiacov od začiatku činnosti, pričom ide o registráciu na daňovom úrade podľa miestnej a územnej príslušnosti. Obvykle do 6 týždňov od registrácie príde z daňového úrade registračné číslo a potvrdenie, čím ste vlastne vykonali ohlásenie živnosti.
Evidenciu príjmov alebo účtovníctvo si môžete viesť sami, alebo na to splnomocniť účtovnícku spoločnosť. Daňové priznanie sa podáva raz ročne. Okrem toho musí živnostník povinne byť zaregistrovaný aj do systému sociálneho zabezpečenia, tzv. National Insurence Contributions, pričom výška platenia je závislá od výšky príjmu. Začínajúci podnikateľ začína na najnižších hodnotách, ale ako náhle preskočí jeho príjem za zdaňovacie obdobie určitú sumu, poistné sa mu zvýši.
Samostatne zárobkovo činné osoby platia v Anglicku daň z príjmu fyzických osôb, ktorá sa platí zo všetkých príjmov danej fyzickej osoby. Z hľadiska výšky dane ide o progresívny typ, čo znamená, že existuje viac daňových pásiem, konkrétne tri. Okrem toho je podobne ako u nás, aj v Anglicku niečo ako nezdaniteľné minimum, konkrétne sa volá táto veličina Personal Allowance, ktorá je aktuálne vo výške 10.600 libier ročne.
Pri príjme nad 100.000 libier ročne ale klesá, naopak ak máte nejaký druh zdravotného postihnutia, môže byť aj vyššia. Čo sa týka samotných daní, tak existujú aj rôzne daňové bonusy na dieťa alebo manžela či manželku, ktoré v konečnom dôsledku znížia výšku daňovej povinnosti, ale pre príjmy samostatne zárobkovo činnej osoby sú tri pásma sadzby dane.
Ak máte príjem ročne do výšky 31.785 libier, je sadzba dane 20%. Nad túto hranicu až do výšky 150.000 libier ročne je sadzba dane 40% a toto sa týka zrejme veľkej väčšiny živnostníkov. Nad 150.000 libier je príjem zdaňovaný sadzbou 45%. Čo sa týka registrácie na daň z pridanej hodnoty, ktorá je v Anglicku zavedená podobne ako u nás, pri ročnom obrate nad 73.000 libier sa musíte ako podnikateľ pre túto daň zaregistrovať.
Podnikanie v Anglicku ako právnická osoba
Druhou formou podnikania je klasická spoločnosť s ručením obmedzeným, v Anglicku sa tomu hovorí Limited Company, v skratke Ltd. Založenie je oveľa rýchlejšie ako v prípade sročky u nás, obvykle do pár dní, kým svetový priemer je zhruba mesiac. Výhodou je okrem rýchlosti aj minimálny úvodný vklad, stačí dokonca len 1 libra. Vybavenie môže byť dokonca aj online, čiže nie je potrebné osobne nikam cestovať.
Podmienkou na založenie takejto spoločnosti je ale fakt, že sídlo musí byť v Anglicku, čiže buď ako firma fyzicky naozaj v krajine sídlite, alebo ide o virtuálne sídlo. Okrem toho musí mať firma účet a to buď založený fyzicky v Anglicku, kde je nutná prítomnosť, prípadne aj účet v inej banke v Európe, avšak tam je to už zložitejšie s vybavovaním. Okrem toho je potrebné pri založení poslať do obchodného registra aj Memorandum o založení spoločnosti a spoločenskú zmluvu.
Netreba však ale nadobudnúť dojem, že celé založenie je zadarmo. To, že základné imanie môže byť aj jedna libra je síce pozitívny faktor, avšak treba počítať poplatky na vyššie zmienené dokumenty, prípadne ich overenie, zaslanie a podobne. Kým do obchodného registra sa prihlásiť musíte, do profesijnej komory nie a tam je členstvo dobrovoľné. Hneď po registrácii je potrebné sa prihlásiť aj na platenie daní.
V rámci podnikania v Anglicku pod spoločnosťou s ručením obmedzením, čiže Ltd., platí pre tento druh podnikania daň z príjmov právnických osôb. Spoločnosť založená priamo vo Veľkej Británii platí túto daň zo všetkých príjmov, pričom aktuálne má daň dve sadzby, avšak už o pár rokov budú tieto sadzby zjednotené do jednej. Pokiaľ máte zisk do výšky 300.000 libier, je daň z príjmu vo výške 20%, z príjmu nad túto sumu je daň vyššia o 1 %.
Pri veľkých príjmoch je teda aktuálne daň pre firmy 21% a ako teda vidíte, v porovnaní so Slovenskou republikou je sadzba dane nižšia, aj keď len o určitú sumu. Pri veľkých obratoch sa však stále pre podnikateľské subjekty – právnické osoby – oplatí zvážiť možnosť sídla práve vo Veľkej Británii. Čo sa týka povinnosti registrácie na DPH, tá vzniká pri obrate nad 73.000 libier ročne.
Vybavovanie samostatne alebo cez sprostredkovateľa?
Keď sa rozhodujete, či si vybavíte podnikanie sami alebo to necháte na sprostredkovateľa či špecialistu, závisí to aj od toho, v čom alebo s čím chcete podnikať v Anglicku. Vybaviť si živnosť je jednoduchšie samostatne, najmä z toho hľadiska, že sa už v Spojenom kráľovstve nachádzate. Ohlásenie stačí vykonať do 3 mesiacov od začiatku činnosti, napríklad od podania prvého inzerátu s reklamou, prípadne od fyzického začiatku činnosti.
Čo sa týka založenia obchodnej spoločnosti, v tomto prípade sa dá veľa vecí vybaviť aj online alebo poštou, avšak budete potrebovať aj sídlo a bankový účet a v tomto prípade môže byť časovo výhodnejšie využiť služby špecialistu, ktorý sa o všetko postará.
Čo všetko zahŕňa takéto vybavenie na mieru a aký je postup?
- Komunikácia je priamo s agentúrou
- Zvolíte si typ spoločnosti a obor podnikania
- O všetko sa postará tuzemský právnik vo Veľkej Británii, ktorý už len pošle dokumenty na podpis sprostredkovateľovi
- Všetky potrebné doklady podpíšete
- Spoločnosť sa postará aj o zriadenie sídla a obvykle aj o účtovníctvo
- Pre prípadnú daňovú kontrolu je stanovený špecialista, ktorý priamo v Anglicku vybaví všetky záležitosti
- Výhodou je aj možnosť anonymného podnikania a tiež aj komplexné služby neskôr v priebehu podnikania
Na záver – tipy a dôvody, prečo podnikať v Anglicku:
- Veľmi rýchle založenie spoločnosti a v prípade živnosti nulové náklady, v prípade Ltd. spoločnosti prvotné náklady do 250 až 300 € (väčšina je za vybavenie sprostredkovateľovi)
- Výhodnejšia sadzba dane pre obchodné spoločnosti
- V prípade reálneho podnikania priamo v krajine je tu dostatok kvalifikovanej pracovnej sily takmer z každého oboru
- Stabilné podnikateľské prostredie a dlhodobo najlepšie podmienky podnikania
- Perfektný odrazový mostík pre celosvetové podnikanie, Ltd. spoločnosť má navyše vyšší „kredit“ oproti našej s.r.o.