Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké máte možnosti podnikania v Maďarsku?

Podnikanie v Maďarsku
Podnikanie v Maďarsku Foto: Thinkstock
3. augusta 2020 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Môžu slovenskí podnikatelia podnikať v Maďarsku aj so slovenským podnikateľským oprávnením a aké iné možnosti môžu využiť v prípade záujmu o expanziu na maďarský trh? Maďarsko je naším susedným štátom a mnohých podnikateľov láka tamojší rozvinutý trh s takmer 10 miliónmi potenciálnymi zákazníkmi. V praxi existuje viacero dostupných spôsobov, ako možno rozšíriť podnikateľskú činnosť za hranice Maďarskej republiky.

Podnikatelia sa môžu rozhodnúť napríklad pre odosielanie tovaru zo Slovenska do Maďarska, cezhraničné poskytovanie služieb alebo si môžu na území Maďarskej republiky založiť stálu prevádzkareň či obchodnú spoločnosť. V nasledujúcich riadkoch si priblížime niektoré z uvedených spôsobov a ich špecifiká.

Cezhraničné poskytovanie služieb

Mnohí slovenskí podnikatelia uvažujú o expanzii svojho podnikania na okolité trhy v zahraničí. Často sa pritom ako prvá vynorí otázka, či môžu za hranicami našej krajiny podnikať aj so slovenskou obchodnou spoločnosťou alebo slovenským živnostenským oprávnením.

Jednu z odpovedí na túto otázku poskytuje aj smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2006/123/ES o službách na vnútornom trhu z 12. decembra 2006 (ďalej v texte len ako „smernica“). Uvedená právna úprava garantuje všetkým občanom Európskej únie (EÚ) tzv. právo slobodne sa usadiť, čo v praxi znamená aj to, že občania členských krajín EÚ sa môžu prihlásiť na pobyt v ktoromkoľvek členskom štáte zoskupenia a za splnenia príslušných podmienok tam môžu aj podnikať.

Základnými cieľmi smernice sú najmä odstránenie prekážok v prístupe k podnikaniu pre domácich a zahraničných podnikateľov z členských štátov EÚ, zjednodušenie prístupu k realizácii služieb po administratívnej stránke a zvýšenie konkurencieschopnosti v oblasti služieb poskytovaných na vnútornom trhu EÚ.

Pod právom slobodne sa usadiť tak rozumieme faktický výkon hospodárskej činnosti podnikateľom na neurčitý čas prostredníctvom stabilnej infraštruktúry, odkiaľ skutočne vykonáva svoju podnikateľskú činnosť vo forme poskytovania služieb. Za služby na tieto účely považujeme akékoľvek zárobkové hospodárske činnosti, ktoré sú obyčajne poskytované za odplatu. Službami tiež rozumieme rôzne činnosti priemyselnej, obchodnej, remeselnej povahy a oblasť slobodných povolaní.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Obmedzenie v dĺžke poskytovania služieb
  • Obmedzenie pri poskytovaní niektorých služieb
  • Založenie obchodnej spoločnosti
  • Stála prevádzkareň v Maďarsku

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

podnikanie v madarskuPrémiový obsahživnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X