Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikať ako živnostník alebo s.r.o.? Porovnanie pre rok 2016

Assessment center ako spôsob výberu zamestnancov
Fotobanka Pixmac
22. januára 2016 Tlačiť

Je výhodnejšia živnosť alebo založenie s.r.o.? Túto otázku si položí zrejme každý začínajúci podnikateľ. Nespornou a najpodstatnejšou výhodou podnikania cez eseročku je odčlenenie podnikateľského rizika od súkromného majetku, vrátane spoločného majetku s manželkou. Ďalším dôležitým faktorom pri rozhodovaní je výška celkových odvodov štátu. Musíte si spočítať, čo za celkové odvody od štátu dostanete.

Pri podnikaní formou jednoosobovej eseročky musíte platiť iba zdravotné poistenie vo výške cca 60€/mesiac, čiže budete zdravotne poistený. Ostatné záležitosti, najmä dôchodok, úraz, atď., by ste mali podľa môjho názoru riešiť cez súkromný sektor. Som toho názoru, že peniaze, ktoré by ste inak odviedli na odvodoch vám prinesú viac formou privátneho poistenia a sporenia.  Získate tak viac nielen vo finančnej rovine, ale aj v rovine poistenia a starostlivosti. Výhodou je aj väčší rozsah disponovania s peniazmi, teda ako podnikateľ si vyberiete výšku sporiacej zložky a výšku krycej zložky. Podľa toho akú činnosť vykonávate si viete ošetriť sporenie, aj poistenie. Inak povedané, za peniaze (odvody), ktoré by ste inak odviedli štátu ako živnostník, pravdepodobne získate pre svoju osobu viac, ak ich presuniete do privátneho sektora a zoberiete na seba bremeno vlastnej zodpovednosti.

Výhody eseročky oproti živnosti v roku 2016

 • Lepší image – stále existuje predsudok, že kto podniká formou spoločnosti s ručením obmedzeným budí dojem väčšej, dôveryhodnej firmy – neuvedomujúc si riziká, že práve zmluvný vzťah so živnostníkom je pre neho ako spotrebiteľa istejším. Nakoľko živnostník ručí za svoje povinnosti celým svojím majetkom, mnohokrát aj majetkom svojho manžela či manželky, pričom pri eseročke vo všeobecnosti nie sú viac-menej žiadne majetkové záruky.
 • Ochrana majetku – platí vyššie uvedené.  Podnikateľ podnikajúci cez „eseročku“ nemusí znášať krytie podnikateľských rizík vlastným majetkom.
 • Lepšia dispozícia s vlastnými peniazmi – teda za to, čo zaplatí podnikateľ štátu ako živnostník na odvodoch, tak môže u eseročky ušetriť, resp. investovať do vlastného zabezpečenia prostredníctvom privátneho sektora, pričom získa viac, ako keby túto úlohu starostlivosti o seba ponechal na štát (rozpísané vyššie).
 • Od 01.01.2016 netreba skladať na účet v banke hodnotu základného imania 5000,- Eur
 • Zisk z predaja eseročky – eseročku pri zvažovaní ukončenia podnikania môže podnikateľ predať, v prípade ak je zaujímavá (napríklad zaujímavý predmet podnikania, registrácia k DPH, plusové priznania, atď.), tak môže za ňu získať tisíce eur.
 • Ukončenie v prípade záväzkov – ak sa nevydaril podnikateľský plán, tak neuhradené záväzky „visia“ na spoločnosti, ktorú môže podnikateľ poslať do konkurzu.

Nevýhody eseročky oproti živnosti v roku 2016

 • Daňová licencia – bez ohľadu na výšku zisku musí podnikateľ uhradiť minimálnu daň. Výhodou však je, že rok vzniku spoločnosti je oslobodený od daňovej licencie (preto je vhodné zakladať spoločnosti najmä v prvej polovici roka, kedy je táto úľava „najsilnejšia“).
 • Podvojné účtovníctvo – jeho princíp spočíva v tom, že dane podnikateľ platí bez ohľadu na to, či mu ako podnikateľovi boli uhradené peniaze (stačí vystaviť faktúru, jej úhrada je z pohľadu platenia daní irelevantná), pri živnosti sa aplikuje jednoduché účtovníctvo – teda platí opak, podnikateľ dane platí len vtedy, ak došlo k úhrade.
 • Zložitejšie a drahšie založenie – Založenie s.r.o. stojí cca. 350-400€.
 • Zložitejšie a drahšie zrušenie – likvidácia obchodnej spoločnosti je komplikovaná záležitosť, cenovo sa pohybuje od cca 600 € (samozrejme ak je to možné, tak by podnikateľ mohol  zvažovať jej predaj a z tejto nevýhody urobiť výhodu ako bolo uvedené vyššie).
 • Nemožnosť uplatnenia paušálneho výdavku – živnostník si nemusí tak odkladať bločky a preukazovať náklady, jeho maximum na rok je len cca 5000€. Teda pri väčšom obrate, resp. zisku táto výhoda živnosti stráca na význame.

V súčasnosti naďalej pretrváva trend zakladania, resp. kúpy hotových readymade spoločností. Podnikatelia spravidla chcú podnikať formou obchodnej spoločnosti, hlavným dôvodom je eliminácia dopadu podnikateľského rizika na ich súkromný majetok (aj manžela, ak nie je ošetrené BSM), ako aj možnosť zániku spoločnosti pre prípad podnikateľského neúspechu. Veľkou výhodou oproti živnosti sa stáva i aspekt možného ďalšieho predaja spoločnosti pri zvažovaní ukončenia podnikania, za čo môže podnikateľ získať i tisícky eur.

Novela Obchodného zákonníka účinná od 01.01.2016

Od nového roka sa stávajú účinné ustanovenia Obchodného zákonníka o „kríze spoločnosti“ (napr. ak je spoločnosť v kríze, tak platí zákaz vrátenia plnenia nahradzujúceho vlastné zdroje, inak povedané, ak je spoločnosť v kríze (pomer vlastného imania a záväzkov 4 ku 100), tak spoločníkovi sa nemôže vrátiť pôžička, ktorú poskytol spoločnosti ). Taktiež nadobudne účinnosť inštitút zákazu vrátenia vkladu = spoločnosť musí vrátiť plnenie „nad obvyklú mieru“ (inak ho vráti jej štatutárny orgán), ktoré odišlo z nej na základe obchodu so spoločníkom či spriaznenou osobou (napr. spoločník či jeho rodina si bezplatne prenajíma auto spoločnosti, resp. si zoberie bezúročnú pôžičku od spoločnosti). Spoločník nemôže poskytnúť úver svojej spoločnosti v hotovosti.

JUDr. Ján Marônek

JUDr. Ján Marônek

Autor je spolumajiteľ spoločnosti M2 Business s.r.o., ktorá od roku 2008 eviduje viac ako 2500 spokojných klientov. Hlavnými aktivitami spoločnosti sú: akvizície, predaj a zakladanie nových ready made ale i starších obchodných spoločností a podnikov. Rovnako spoločnosť zabezpečuje služby virtuálneho sídla, zápisy zmien do obchodného registra ako i komplexné vedenie účtovníctva. www.m2b.sk

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťs.r.o. alebo živnosť?založenie s.r.o.

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X