Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikatelia stále používajú množstvo nelegálneho softvéru

Podnikatelia stále používajú množstvo nelegálneho softvéru
Fotobanka Pixmac
28. februára 2013 Tlačiť
Firmám hrozí za používanie softvéru bez platnej licencie trestné stíhanie.
 
Asi 40% softvéru je na Slovensku používaného stále nelegálne.
 

BSA bude v podávaní trestných oznámení pokračovať

“V rámci našich aktivít  na Slovensku  máme  dôvodné podozrenia, že sa v slovenských firmách  ešte stále vo veľkom rozsahu nelegálne používajú hlavne grafické softvéry  Adobe  a Autodesk, taktiež softvér Microsoft, najmä kancelárske balíky Office a serverové licencie”, uvádza JUDr. Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA – The Software Alliance na Slovensku. 
 
V priebehu februára sme preto BSA podala trestné oznámenia na takých podnikataľov, ktorých podozrieva z nekalej činnosti obohacovania sa vďaka softvérovému pirátstvu. Tieto trestné oznámenia sú už na príslušných orgánoch policajného zboru. Jedná sa o firmy v mestách Bratislava, Trnava, Prešov a Košice. Z toho už 3 bratislavské firmy navštívila polícia a vykonala zabezpečenie príslušných dokumentov, faktúr a licencií, ktoré je potrebné preveriť pri takomto zásahu. “Podozrenia získavame aj vďaka našej stránke www.bsa.sk, na ktorej majú občania možnosť anonymne prihlásiť prípady, kedy sa v ich okolí stretli s nelegálnym používaním softvéru”, upresňuje zdroje JUDr. Tomanová.
 
 
BSA bude v podávaní trestných oznámení naďalej pokračovať vzhľadom na to, že napriek masívnym kampaniam a písomným upozorneniam, firmy danej veci nekladú náležitú pozornosť a tým riskujú trestnoprávne stíhanie za porušovanie autorského práva podľa § 283 Trestného zákona.
“40% softvéru je na Slovensku používaného stále nelegálne, pričom priemer v Európskej únií je 33%”, dodáva zástupkyňa BSA – The Software Alliance.
 
BSA – The Software Alliance (www.bsa.org) združuje viac ako 70 spoločností, ktoré vytvárajú softvérové riešenia. Organizácia je obhajcom softvérového priemyslu na globálnej úrovni a presadzuje ochranu duševného vlastníctva.
 
TIP: O tom, či máte vo firme iba legálne používaný softvér, sa môžete presvedčiť aj pomocou tzv. Správy softvérového majetku (SAM – z anglického Software asset management), ktorú ponúkajú výrobcovia softvérov. Pomáha totiž zistiť aké licencie firma vôbec vlastní, či sú aktuálne, ale najmä či sú v súlade s licenčnými podmienkami konkrétneho softvérového výrobcu. Hlavným cieľom SAMu je optimalizovať infraštruktúru a nastaviť efektívnu správu licencií.
 
Zdroj: Podnikam.SK, BSA – The Software Alliance
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X