Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľský inkubátor – pomoc pre začínajúcich podnikateľov

Green sprout
12. januára 2010 Tlačiť

Začínajúci podnikatelia to nemajú v tomto dravom konkurenčnom trhovom prostredí vôbec jednoduché. V porovnaní so zabehanými veľkými „žralokmi“ so zahraničnou účasťou, s pevným podnikateľským zázemím, dlhoročnou tradíciou a dokonale vybudovaným know-how majú veľmi málo skúseností a zručností s riadením, obchodovaním a plánovaním rôznych aktivít vo  firmách. Disponujú nízkym kapitálom, zastaralou technológiou, slabými marketingovými aktivitami, nedostatočnými vedomosťami o podnikaní a preto sú veľmi zraniteľní. Práve pre podporu takýchto neskúsených podnikateľov vznikol projekt pre efektívny ekonomický rozvoj začínajúcich podnikateľov tzv. „podnikateľský inkubátor“. Združuje pod jednou strechou veľké množstvo podporných služieb pre podnikateľov, poradenstva a výskumov. Týmito aktivitami podporuje a urýchľuje rast a úspešnosť začínajúcich podnikateľov a pomáha im prežiť.

 

Aké sú hlavné ciele podnikateľského inkubátora?

Hlavným cieľom podnikateľských inkubátorov je poskytnúť začínajúcim podnikom tzv.  „inkubačnú dobu“ (do 3 rokov), počas ktorej sa firmy stanú finančne nezávislými, úspešnými a začnú postupne samostatne pôsobiť na obchodnom trhu. Podnikateľský inkubátor pomáha vytvárať nové pracovné príležitosti, podporuje komercializáciu nových progresívnych technológií a posilňuje miestnu a národnú politiku. Prostredníctvom svojich interných a externých pracovníkov poskytuje manažérsku podporu v praxi pri kreovaní podnikov v ich počiatočnej fáze vývoja. Pomocou ich asistencie pomáha preklenúť tie najväčšie problémy začínajúcich podnikateľov. Zabezpečuje začínajúcim malým a stredným firmám výhodnejšie štartovacie podmienky (priestory a služby za nižšie ceny ako trhové a poradenstvá za symbolický poplatok).Hlavné služby poskytované prostredníctvom podnikateľského inkubátora:

  • Pomoc s plánovaním manažmentu a zlepšením financovania (poradenstvo v oblasti manažmentu spoločnosti, manažmentu technológií a inovácií, spracovanie podnikateľského a  finančného plánu, poradenstvo pri znižovaní nákladov, pri zakladaní spoločnosti, živnosti, poradenstvo pri fondoch z rizikového kapitálu, pri poskytovaní úveru, zhodnotenie firmy z finančno-ekonomického hľadiska).
  • Marketingová podpora a inštruktáž (navrhnutie marketingovej stratégie a marketingových nástrojov na podporu predaja, definovanie cieľovej skupiny odberateľov, tvorba reklamy na internetovej stránke, mediálne plánovanie reklamnej kampane, návrh obsahovej prezentácie na webovej stránke).
  • Možnosť používania administratívnych služieb, prístupu k vybaveniu (kopírovacie stroje, fax a iné), prenájom nebytových priestorov (využívanie skladov, výrobných a obchodných priestorov, konferenčných alebo prednáškových miestností).
  • Poskytovanie konzultačných, informačných služieb a poradenstva potrebných pre úspešné podnikanie (právne, finančné, účtovné a daňové poradenstvo, poradenstvo pri používaní fondov EÚ, sprostredkovanie dodávateľských a odbytových kontaktov, vypracovanie a manažment projektov, zapojenie do projektov, sponzoring).
  • Podpora pri prenikaní na európske trhy (organizovanie medzinárodných stretnutí s cieľom vytvoriť medzi spoločnosťami vzájomnú spoluprácu).

 

Podnikateľské inkubátory na Slovensku

Na Slovensku sa prostredníctvom štrukturálnych fondov EÚ, zo zdrojov programov predvstupových fondov Phare a štátneho rozpočtu začalo s prevádzkovaním podnikateľských inkubátorov od roku 2002. Sú zriadené v rôznych regiónoch krajiny.Služby poskytujú podľa typu a špecializácie inkubátora, jeho kapacít a regionálnej štruktúry podnikateľského prostredia.

 

Medzi ne patria napríklad: Inkubátor Malacky, Košický vedecko-technický inkubátor, Martinsko-Flámske podnikateľské a inkubátorové centrum, Podnikateľský inkubátor Spišská Nová Ves, Regionálne poradenské a informačné centrum Prešov, Regionálne poradenské a informačné centrum Rožňava, Podnikateľský inkubátor a technologické centrum Prievidza, Podnikateľský inkubátor a technologické centrum Banská Bystrica, Inkubátor Bratislava, Technologický inkubátor VTP Žilina,  Technologický inkubátor INOVATECH Sládkovičovo, Univerzitný technologický inkubátor STU Bratislava, Inkubátor Moldava nad Bodvou, Podnikateľský inkubátor Gelnica, Handlová, Podnikateľský inkubátor 2. generácie (virtuálny inkubátor) Rimavská Sobota.vš 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X