Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podvodníci s DPH sa mobilizujú, varuje minister financií

Podvodníci s DPH sa mobilizujú, tvrdí minister financií
Foto: SITA
14. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Finančná správa si na mesačnej báze vytvára rizikový profil podnikateľskej obce, ktorá si nárokuje nadmerný odpočet na DPH.

Snaha prilepšiť si daňovými podvodmi sa koncom roka zvýšila

Daňoví podvodníci sa v poslednom mesiaci začali mobilizovať. Podľa údajov ministerstva financií požiadali subjekty v novembri o vyplatenie nadmerných odpočtov na dani z pridanej hodnoty (DPH) v dvojnásobnej výške oproti ostatným mesiacom tohto roka. A to práve na takých komoditách, ktoré nesú znaky podvodného konania.
 

 
„V novembri ide o sumu 50 mil. eur. Ak by mal tento trend pri dani z pridanej hodnoty pokračovať ešte v decembri a v januári za starých legislatívnych podmienok, tak by tá suma mohla narásť s tými znakmi podvodného správania na 150 až 200 mil. eur,“ uviedol v sobotu na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.
 

Na boji s daňovými únikmi sa priamo podieľa aj 500 príslušníkov policajného zboru

Minister financií ďalej podotkol, že rezort očakával reakciu niektorých skupín podnikateľov, ktorí zvykli benefitovať z daňových podvodov. Finančná správa si tak podľa neho na mesačnej báze vytvára rizikový profil podnikateľskej obce, ktorá si nárokuje nadmerný odpočet. „My sme predpokladali, že tak, ako sa bude blížiť koniec roka a zavedenie nových opatrení, ktoré zásadne znížia možnosť podvodných nadmerných odpočtov, tak sa zvýši aj snaha týchto kvázipodnikateľov ešte si nejakým spôsobom cucnúť zo štátneho rozpočtu,“ povedal Peter Kažimír. 
 
Podľa ministra vnútra Róberta Kaliňáka prináša spolupráca ministerstva financií, osobitne finančnej správy, a ministerstva vnútra spolu s generálnou prokuratúrou zásadný efekt. „Celková suma s ktorou pracovala daňová kobra v uplynulom roku bola viac ako 1 mld. eur ako následku v trestnom konaní. Suma 850 mil. bola v rámci neštátneho majetku, 171 mil. bolo na samotnej dani z príjmov. Čo je asi najpodstatnejšie, viac ako 90 mil. vlastne bolo zachránených,“ informoval Kaliňák. Boj s daňovými únikmi pre rezort vnútra podľa Kaliňáka znamená navýšenie a väčšiu koncentráciu síl a prostriedkov.
 

 
„Celkovo môžem povedať, že už takmer 500 príslušníkov policajného zboru sa priamo podieľa na boji s daňovými únikmi,“ pripomenul minister vnútra. Boj s daňovými únikmi sa tak preniesol aj na úroveň regiónov a operatívne údaje sú zbierané z tých najspodnejších miest. Boj proti daňovým únikom je podľa neho najefektívnejší spôsob ako vylepšiť štátny rozpočet a na druhej stráne zabrániť tým, ktorí nechcú len oberať štát, ale oberať aj ostatných občanov. 
 

Rizokovými komoditami sú obilniny a stavebníctvo

Zvýšená rizikovosť uplatnených nadmerných odpočtov podľa prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho jednoznačne ukazuje, že sa jedná o klasické komodity, pri ktorých sa najčastejšie vyskytujú podvody na DPH. Finančnej správe v tom pomáha aj zber dát a použitie analytických modulov. „Jedná sa predovšetkým o obilniny a jedná sa o stavebníctvo. Je zaujímavé, že ide takisto o výrobu energie z alternatívnych zdrojov. Z tohto je možné vyvodiť, že to má priamu súvislosť s očakávaným zavedením nových opatrení, či je to kontrolný výkaz DPH alebo zmena platenia DPH v konkrétnych komoditách,“ povedal Imrecze.
 
Zmena platenia DPH pri niektorých komoditách je podľa neho ošetrená takzvanou reverse charge. To znamená, že platenie daňovej povinnosti sa prenáša na posledný subjekt v reťazci, ktorý predáva konečnému spotrebiteľovi. V reťazci je tak zamedzené uplatniť si nadmerný odpočet. Nový systém platenia dane by sa tak mal týkať obilnín, ktoré sa ešte delia na podskupiny, stavebná oceľ, mobilné telefóny a iné zariadenia, ktoré využívajú GSM komunikáciu. 
 

 
Tohtoročné zlepšenie výberu daní zlepšuje podľa ministra financií aj komfort do roku 2014. Ako ďalej povedal Kažimír, práve vďaka boju s daňovými únikmi tak vláda nemusela prijímať ťažké opatrenia, ktoré by obmedzovali ekonomický rast alebo životnú úroveň ľudí. „Aj vďaka týmto peniazom môžeme konštatovať, že sme splnili ciele, ktoré sme si stanovili a že deficit skončí pod 3 % HDP,“ povedal Kažimír.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X