Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podvody s eurofondmi sa dejú aj na najvyššej úrovni, tvrdí poslanec Beblavý

Peniaze/eurofondy/62/beblavy navrhne zvysit verejnu kontrolu eurofondov
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Foto: SITA
7. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Brusel sa už definitívne rozhodol, že nepreplatí viac ako 165 miliónov eur a platby za ďalších 413 miliónov eur zadržal.

Beblavý navrhne zvýšiť verejnú kontrolu eurofondov

Vďaka korupcii a vládnym chybám sa z eurofondov namiesto zásadného impulzu pre pozdvihnutie krajiny stáva najväčšie ohrozenie štátneho rozpočtu, myslí si nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. „Podvody s eurofondmi sa dejú aj na najvyššej úrovni a slovenskí kontrolóri ich ´nevidia´. Brusel sa už definitívne rozhodol, že nepreplatí viac ako 165 miliónov eur a platby za ďalších 413 miliónov eur zadržal. Spolu ide o sumu, ktorá by napríklad umožnila zvýšiť platy učiteľov o polovicu,“ konštatoval podpredseda strany Sieť.

List Kažimírovi ostal bez odpovede

Keď Beblavý začiatkom mája informoval verejnosť o výsledkoch európskeho auditu, ktorý poukázal na nefunkčnosť slovenského systému, pozval minister financií Peter Kažimír Radoslava Procházku a jeho na stretnutie a prisľúbil urýchlené riešenie celej veci a ponúkol úzku spoluprácu.

„Odvtedy uplynulo viac ako 100 dní, ale ministerstvo financií s nami napriek prísľubu ďalej nekomunikovalo. 27. júna som ministrovi Kažimírovi poslal list v zmysle zákona o poslancoch s podnetom na audit 150-miliónovej výzvy ministerstva hospodárstva, ktorá vykazuje rovnaké znaky podvodu ako tie, na ktoré poukázala Európska komisia pri zastavení platieb. Podľa zákona musí minister na takýto list do 30 dní odpovedať. Do dnešného dňa som však nedostal odpoveď,“ poznamenal Beblavý na sociálnej sieti. 

Podľa neho preto nie je v záujme Slovenskej republiky ďalej vyčkávať a kryť vláde chrbát, osobitne, keď každý deň prináša nové „eurofondové míny“. Na septembrovej schôdzi bude parlament schvaľovať zákon o eurofondoch na ďalšie sedemročné obdobie (2014-2020). Beblavý k nemu predloží rozsiahly pozmeňovací návrh, ktorého cieľom je zásadne posilniť kvalitu a nezávislosť ministerských audítorov.

Zmeny by mali byť vo výbere audítorov

Podpredseda strany Sieť navrhuje zásadnú zmenu v tom, ako sú vyberaní, hodnotení a prepúšťaní audítori kontrolujúci na jednotlivých ministerstvách eurofondy (výber prostredníctvom nezávislej výberovej komisie pozostávajúcej aj zo zástupcov audítorskej komory, ministerstva financií a NKÚ, hodnotenie na základe jasných kritérií rovnako nezávislou komisiou a zvýšená ochrana pred prepustením z iných dôvodov ako slabého výkonu).

Beblavý chce zvýšiť verejnú kontrolu eurofondov a pravdepodobnosť odhalenia podvodov ešte v zárodku, presadzuje preto povinnú účasť opozície v monitorovacích výboroch jednotlivých operačných programov. Posilniť chce aj verejnú kontrolu pri všetkých projektoch (povinné zverejnenie anotácii projektov, hodnotiacich posudkov, podrobných rozpočtov…). 

Odstrániť by sa mala možnosť „vybavovania“ podnikateľmi pri eurofondoch. „Navrhujem zaviesť rovnosť podmienok – nárokovateľnosť fondov pre podnikateľov, ktorí splnia predpísané podmienky (tak to medzi rokmi 2004-2012 bez väčších problémov fungovalo v oblasti zamestnanosti). Ak ministerstvo nebude mať dosť peňazí, bude musieť transparentne sprísniť podmienky pre všetkých, ale skončí sa éra vybavovačov,“ uzatvára Beblavý na sociálnej sieti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X