Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda zreviduje odhad rastu ekonomiky SR na budúci rok

Revidovať odhad rastu ekonomiky SR na budúci rok
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
3. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Prvé kolo sankcií voči Rusku má aj negatívny vplyv na ekonomiku Európy.

Postoj vlády k sankciám je podľa Kažimíra pragmatický

Postoj sociálnych partnerov a Vlády SR k sankciám voči Rusku je podľa ministra financií Petra Kažimíra veľmi podobný, a to pragmatický. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní kabinetu. Ako ďalej zhodnotil šéf rezortu financií, prvé kolo sankcií má aj negatívny vplyv na ekonomiku Európy. „Priame dopady v prípade Slovenska nie sú veľmi závažné, sú zatiaľ v miliónoch eur, hovorím o prvom kole sankcií. Tie nepriame dopady sú už ale závažnejšie, pretože sa týkajú hlavne potenciálu ekonomiky našich kľúčových obchodných partnerov,“ povedal Kažimír.

Podľa neho stále nie je dôvod na paniku, no pripustil, že v tejto situácii bude musieť rezort financií zrejme revidovať odhad rastu ekonomiky SR na budúci rok. „Nemyslím si, že to bude nejaká katastrofa, ale ten trend sa otáča práve pod vplyvom udalostí, ktoré sú v Európe, ale aj vo svete. Toto leto sa veľa zlých vecí udialo,“ poznamenal minister financií. 

Sprísnenie sakcií ešte nie je jasné

Zatiaľ však podľa Kažimíra nie je jasné, ktorých tovarov sa sprísnenie sankcií voči Rusku dotkne. „Čakáme na konkrétny návrh, konkrétne znenie druhého kola sankcií, o ktorých naši diplomati a diplomati ďalších európskych krajín rokujú aj dnes, aj v najbližších dňoch,“ konštatoval. Podľa ministra financií by malo ísť o tovary, ktoré sa môžu používať ako na vojenské, tak aj civilné účely. 

 Vláda na stredajšom rokovaní nerozhodla o tom, aký postoj zaujme Slovenská republika k novému balíku sankcií Európskej komisie voči Rusku. Premiér Robert Fico, ktorý si na summite lídrov EÚ vyhradil právo odmietnuť niektoré sankcie, po rokovaní vlády odišiel a avizovaná tlačová beseda nebola. Jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová prezradila, že vláda stále čaká, kým jej Európska komisia poskytne zoznam komodít, ktoré bude zakázané vyvážať do Ruska. Zoznam by mal byť k dispozícií v stredu popoludní. „Hneď potom si nad to sadneme, budeme komunikovať so slovenskými firmami, aké to bude mať dosahy a potom sa budeme vyjadrovať aj konkrétnejšie,“ dodala Szabóová. 

Vlády členských štátov Európskej únie rozhodnú o podobe nových sankcií proti Rusku do piatka. V utorok to vyhlásila talianska ministerka zahraničných vecí Federica Mogheriniová. Sprísnené sankcie sa podľa nej zamerajú na obranný priemysel, finančný sektor a technológie s dvojakým využitím v civilnom aj vojenskom priemysle. 

Zamestnávatelia chcú rozvíjať obchod

„Vyjadrili sme, že najlepší je ten cieľový stav, keby už neboli žiadne sankcie, keby sa rozvíjal obchod aj s Ukrajinou, aj s Ruskom a keby Ukrajinci našli riešenie, ktoré je prospešné pre všetkých obyvateľov krajiny,“ vyhlásil po mimoriadnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko.

„Slovensko je členom EÚ a chceme týmto plnohodnotným, plnoprávnym členom zostať. Musíme teda pozerať aj na mienku našich partnerov v EÚ. Na strane druhej si želáme, aby sankcie neboli, aby bol normálny obchod medzi Ruskom a nami, medzi Ukrajinou a nami, pretože to je najlepšie riešenie. Samozrejme preferujeme politický prístup. Musíme však vedieť, aké sankcie a koho sa dotknú,“ doplnil. 

Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov sa podľa slov predsedu Jozefa Kollára zhodlo na tom, že vláde dáva mandát zachovať si isté pozície v rámci EÚ. V otázke sankcií, ktoré by mali silný dopad na ekonomiku SR, to znamená podľa neho postupovať tak ako doteraz, a to odmietavým postojom. 

Podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Jozefa Karlubíka Slovensku nehrozia len sankcie voči Rusku, ale sú tu aj druhé sankcie na strane našich vývozných partnerov, v prípade, že postoj SR nebude konzistentný s politikou EÚ.

„Hrozia tu nazvime to nepriame sankcie. Berieme a podporujeme názor premiéra, že treba byť pragmatický, vítame to, že sme zapojení do tejto diskusie a musíme skutočne zmapovať a konkretizovať sankcie, ktoré prídu, pretože doteraz, zatiaľ posledná vlna sankcií, zverejnená nebola,“ vyhlásil.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X