Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poistenci by mohli stiahnuť prihlášku do zdravotnej poisťovne

Poistenci by mohli stiahnuť prihlášku do zdravotnej poisťovne
Fotobanka Pixmac
4. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poistenci si budú môcť zmenu zdravotnej poisťovne (ZP) rozmyslieť a prihlášku do nej podanú stiahnuť. Stihnúť to však musia do konca prepoisťovacieho obdobia (do 30. septembra kalendárneho roka, pozn. red.).

 
Umožniť tzv. späťvzatie prihlášky navrhuje poslanec za stranu SMER-SD Vladimír Baláž. Súčasný zákon to totižto neumožňuje.
 

Pri prepoistení máte mať druhú možnosť

V prípade, že poistenec už raz podá prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne, nemá v súčasnosti možnosť svoje rozhodnutie zvrátiť. A to ani vtedy, ak zistí nové skutočnosti o svojej budúcej poisťovni. Podľa predkladateľa návrhu by poistenci pod vplyvom nových poznatkov, ako aj v dôsledku zmeny siete poskytovateľov mali dostať možnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie.
 
„Preto sa navrhuje pri zmene zdravotnej poisťovne späťvzatie podanej prihlášky pri súčasnom zachovaní lehoty – do 30. septembra kalendárneho roka, pričom navrhovaný postup umožňuje poistencovi revidovať svoje rozhodnutie aj opakovane,“ uvádza navrhovateľ s tým, že takýmto krokom sa naplní i právo poistenca na slobodný výber zdravotnej poisťovne.
 
 
Podľa platnej legislatívy poistenec, ktorý už raz podal počas prepoisťovacieho obdobia prihlášku do konkrétnej poisťovne, ju nemohol vziať späť. V prípade, že vyplnil viac prihlášok do rôznych poisťovní, skončil v tej, ktorej sa upísal ako prvej. Navyše takémuto poistencovi hrozila pokuta. „Sankcionovanie pokutou a poskytovaním iba neodkladnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s podaním prihlášky vo viac ako jednej zdravotnej poisťovni je v rozpore s uplatnením si práva výberu zdravotnej poisťovne,“ konštatuje Baláž.
 
Podľa súčasne platného zákona môže poistenec zmeniť zdravotnú poisťovňu raz do roka. Rozhodnutie, či sa chce stať klientom inej poisťovne musí urobiť do 30. septembra, pričom jej poistencom sa stáva vždy k prvému januáru nasledujúceho roka. S účinnosťou od prvého januára 2013 zmenilo zdravotnú poisťovňu 177 tisíc ľudí. 
 
Návrh je súčasťou novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, o ktorom by mali poslanci rozhodovať v utorok. Ak ju zákonodarcovia schvália, účinná bude od apríla tohto roka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Reklamačné konanie v stavebných projektoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X