Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pokuty daniarov pri kontrolách pokladníc prevýšili 300 tis. eur

Pokuty daniarov pri kontrolách pokladníc prevýšili 300 tis. eur
22. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Od začiatku roka po koniec septembra vykonala finančná správa 9 326 kontrol dodržiavania zákona o elektronických registračných pokladniciach (ERP).
 
Zistenie o porušení zákona sa týkalo 54 % kontrol. Uviedol to na utorňajšej tlačovej konferencii prezident finančnej správy František Imrecze.
 
 

Závažné porušenia zákona tvorili 15 % všetkých kontrol

Celková suma uložených pokút pritom dosiahla 302 657 eur. Najviac kontrol sa podľa Imreczeho uskutočnilo v Bratislavskom a Trenčianskom kraji. V Bratislavskom kraji sa podľa neho uložil aj najväčší objem pokút. „Cieľom nie je udeľovanie pokút. Dúfame, že počtom kontrol a nálezmi podnietime subjekty k dodržiavaniu zákona. Udelený počet pokút ich bude tiež motivovať,“ povedal Imrecze.
 
Prezident finančnej správy tiež dodal, že sa kontrolórom podarilo prvýkrát v histórii znemožniť výkon činnosti v dvoch prevádzkach, kde sa zaistili registračné pokladnice a tovar. Generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej Daniel Čech zatvorenie prevádzok upresnil. „Jedna z prevádzok bola sieť predajní s oblečením. Vykonali sme v 41 prevádzkach siete kontroly, z čoho v 23 sme našli porušenie zákona. V jednej z nich sme našli pokladnicu, ktorá mala byť vyradená, ale naďalej sa používala. Takýto čin môže byť posudzovaný za krátenie dane,“ povedal Čech. 
 

 
Podnety sa podľa Čecha preverujú aj na základe podnetov, ktoré občania finančnej správe môže zaslať e-mailom. „Pri kontrole sme v Bratislave našli reštauračné zariadenie, kde nevedeli preukázať nadobudnutie tovaru. Boli tam dve nelegálne registračné pokladne, nelegálny alkohol a nelegálny tabak. V tejto chvíli je prípad v rukách polície,“ uviedol na tlačovej konferencii Čech. 
 
 
Ako ďalej informoval generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej, medzi závažné porušenia zákona o ERP patrí nevydanie a nezaregistrovanie pokladničného bločku a manipulovanie s fiškálnym modulom. Subjekt, ktorý sa dopustí porušenia zákona, sa stáva pre finančnú správu sledovaným a zostáva navštevovaným, až do momentu odstránenia problému. Pri zásadnom porušení zákona už ide o trestnoprávnu zodpovednosť, nie len o možnú pokutu. „Subjekt, ktorý takto predáva a neeviduje bločky vo svojom účtovníctve, sa tak dopúšťa preukázateľného daňového úniku,“ doplnil Čech. Doteraz bolo podľa Čecha takmer nemožné zatvoriť nejakú prevádzku. Na základe novely zákona, ktorá by mala platiť od 1. januára, dostane finančná správa väčšie kompetencie. 
 
„Od spustenia bločkovej lotérie nám dramaticky narástol počet podnetov. Od marca do začiatku septembra dostala finančná správa len 300 podnetov. Od spustenia lotérie do dnešného dňa sme obdržali 2 180 podnetov na porušovanie zákona o ERP,“ uviedol šéf finančnej správy Imrecze. Podnety sú podľa neho preverované priebežne, pričom preverených je zhruba 60 % podnetov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

05oct8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X