Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Porovnanie živnosti a s.r.o. v roku 2018

živnosť s.r.o.
živnosť s.r.o.
6. decembra 2017 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Mnohí z nás, ktorí uvažujú o podnikaní, sa pritom často trápia otázkou, či je výhodnejšie prevádzkovať živnosť alebo si založiť  s.r.o. Odpoveď na túto otázku sa však líši v závislosti od rôznych aspektov súvisiacich s predpokladaným biznisom. Pred štartom podnikania je preto dôležité nájsť odpovede aj na ďalšie otázky, ktoré nám pomôžu pri rozhodovaní sa pre konkrétnu formu podnikania. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody a to, čo je prínosom pre jedného, môže tvoriť prekážku pre iného a naopak. Naše rozhodnutie preto ovplyvňuje viacero rôznorodých faktorov. Najbežnejšie z nich si priblížime aj v tomto článku aby ste zistili či je lepšie založiť živnosť alebo s.r.o.

Ručenie za záväzky z podnikania

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Jedným z najdôležitejších rozdielov, ktorými sa odlišuje prevádzkovanie živnosti od podnikania formou s.r.o., je ručenie za prípadné záväzky vyplývajúce z daného podnikania. Samotný názov spoločnosti s ručením obmedzeným nám pritom prezrádza, že takéto ručenie bude v prípade spoločníkov tejto obchodnej spoločnosti obmedzené. V praxi to znamená, že každý spoločník s.r.o. ručí za vzniknuté záväzky spoločnosti len do výšky svojho nesplateného vkladu do základného imania. Väčšina spoločníkov s.r.o. pritom vo väčšine prípadov splatí celý svoj vklad ihneď pri založení spoločnosti a za jej prípadné záväzky tak v budúcnosti neručia svojím osobným majetkom.

Živnosť

Živnostníci sú na tom v súvislosti s ručením podstatne horšie. Každý živnostník totiž ručí za záväzky vyplývajúce z jeho podnikania celým svojím osobným majetkom. Dôležité je uvedomiť si aj ďalšiu skutočnosť, že ak tento podnikateľ uzavrel manželstvo a bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo zrušené, ručí za vzniknuté záväzky z podnikania aj celým osobným majetkom svojej manželky. Tento fakt si mnohí manželia v úvode podnikania neuvedomujú a často zistia, že predstavuje problém, až keď už riešia vzniknutú negatívnu situáciu.

Založenie a ukončenie podnikania

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Založenie s.r.o. sa realizuje zákonom predpísaným spôsobom. Je to formálny proces, na konci ktorého je novo založená firma zapísaná do obchodného registra. Celý postup pritom možno rozdeliť do dvoch pomyselných častí, pričom v prvej ide o prijatie rozhodnutia založiť s.r.o. a prípravu všetkých zakladateľských dokumentov a v druhej o samotný zápis rozhodujúcich skutočností do obchodného registra. Cena za vypracovanie právnych podkladov sa pohybuje v rozmedzí od 120 do 350 eur. Poplatok za zápis novej spoločnosti do obchodného registra je 300 eur v prípade osobného podania na obchodnom registri, pri elektronickom podaní je to 150 eur. Pri ukončení činnosti v s.r.o. je tento postup ešte zložitejší. Súčasná legislatíva totiž neumožňuje podnikateľom „len tak“ ukončiť podnikanie prostredníctvom tejto obchodnej spoločnosti. Zbaviť sa s.r.o. možno niekoľkými spôsobmi, o ktorých sme už písali v ostatných článkoch. Každý z týchto postupov je však časovo i finančne náročný a možno ho realizovať len zákonom predpísaným spôsobom.

Živnosť

Výhodou živnosti je v porovnaní s vyššie uvedeným jej jednoduché založenie i ukončenie. Živnosť možno založiť osobným alebo elektronickým podaním, pričom poplatky za jej založenie sa pohybujú v rozmedzí od 5 do 15 eur za každú živnosti v závislosti od druhu a spôsobu jej založenia. Prevádzkovanie živnosti možno v neposlednom rade len prerušiť, čo tiež možno realizovať jednoduchým oznámením živnostenskému úradu. Po čase možno rovnakým oznámení danú podnikateľskú činnosť obnoviť. Vo všeobecnosti je tak zrejmé, že na tomto poli vyhráva živnosť, ktorej založenie a ukončenie je v porovnaní so založením a ukončením s.r.o. oveľa jednoduchšie. Pre podnikateľov, ktorí plánujú prevádzkovať biznis dlhodobo, by tak zrejme bolo výhodnejšie založiť si vlastnú s.r.o. Pre tých, ktorí nemajú jasné plány, môže byť prístupnejším riešením založenie živnosti. Všetko však závisí od množstva ďalších faktorov konkrétneho prípadu, ktoré je pritom potrebné vziať do úvahy.

Sociálne a zdravotné odvody

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Aj v tomto prípade existuje viacero alternatív, ako možno postupovať. Spoločník s.r.o. vo všeobecnosti nie je povinný platiť žiadne odvody. Odvody je povinný si platiť len vtedy, ak je v spoločnosti aj zamestnaný. Rovnako to platí aj v prípade, keď je spoločník zároveň konateľom spoločnosti.

Živnosť

V prípade živnosti je živnostník povinný platiť si odvody v zákonom stanovenej minimálnej výške. Povinnosť platiť zdravotné odvody vychádzajúce z vymeriavacieho základu určeného prvým daňovým priznaním, tak vznikne živnostníkovi až v druhej polovici nasledujúceho kalendárneho roka. Sociálne odvody je následne povinný platiť až v druhom roku podnikania, pričom ich výška sa určuje v závislosti od jeho príjmu v predchádzajúcom roku. Sociálne odvody je živnostník povinný platiť, ak bol jeho príjem v predchádzajúcom roku väčší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.

Vedenie účtovníctva

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Pri rozhodovaní o tom, či chceme prevádzkovať podnikanie vo forme spoločnosti s ručením obmedzeným alebo živnosti, je ďalším z kľúčových kritérií vedenie účtovníctva. V prípade spoločnosti s ručením poznáme len tzv. skutočné náklady. Sú to všetky prostriedky vynaložené na zvýšenie zisku firmy. Ak má spoločnosť príjmy 10 tisíc eur a výdavky predstavujú 5 tisíc eur, rozdiel je 5 tisíc eur, ktoré je potrebné zdaniť sadzbou dane z príjmu právnických osôb.

Živnosť

Živnostník má v tomto prípade na výber ešte aj inú možnosť v podobe tzv. paušálnych výdavkov. Ak sú skutočné výdavky vyššie ako paušálne výdavky, je pre živnostníka výhodnejšie uplatniť skutočné výdavky. V opačnom prípade je pre neho výhodnejšie zvoliť paušálne výdavky, ktoré sú ustanovené pre nadchádzajúci rok vo výške 60 % z úhrnu príjmov až do výšky 20 tisíc eur za rok. Živnostník zároveň nie je povinný ohlasovať vopred pre ktoré z uvedeného sa rozhodol.

Vyššie sme spomenuli len niektoré faktory, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri rozhodovaní sa o tom, akú formu podnikania zvoliť. Ak si budúci podnikateľ nie je celkom istý tým, čo bude pre neho najlepšie v budúcnosti, môže najprv vyskúšať ísť cestou, ktorá je pre neho najefektívnejšia v súčasnosti a neskôr pristúpiť k zmenám v závislosti od toho, ako sa bude jeho situácia ďalej vyvíjať. Podnikanie je živé, nie je to statická činnosť a v čase sa vyvíja. Mnohí podnikatelia prejdú počas svojej kariéry rôznymi formami podnikania i oblasťami, v ktorých pôsobia. Je to celkom bežná prax a netreba sa preto obávať, že určité nastavenie ostane podnikateľovi po celý čas. Ak si zvolí založenie živnosti, nikde nie je napísané, že o rok nemôže založiť vlastnú spoločnosť s ručením obmedzeným a naopak. Pravdou však je, že každá takáto zmena si vyžaduje určitý postup a je potrebné jej venovať čas i peniaze. Aj o tom je podnikanie.

 

 

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

podnikanie v s.r.o.živnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj6:30Záložné právo a vecné bremená v katastrálnej praxi6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

31máj6:30Kataster nehnuteľností a súdna prax6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

12jún6:30NOVINKA! – Pripravte sa na zmeny - nové štandardy v IFRS 15 a IFRS 166:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X