- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- V čom podnikať
- Postup pri založení občianskeho združenia v roku 2025 – vzor stanov
Postup pri založení občianskeho združenia v roku 2025 – vzor stanov
V aktuálnom článku si predstavíme občianske združenie, postup pri jeho založení a registrácii, ako aj osoby, ktoré môžu založiť občianske združenie či povinné náležitosti stanov spolu s ich vzorom.
Základné informácie o občianskom združení
Občianske združenia sú v súčasnosti pomerne rozšírené, pričom v praxi ide o najbežnejšiu formu neziskovej organizácie s jednoduchou štruktúrou. Charakterizuje ich najmä skutočnosť, že ich cieľom nie je dosahovať zisk, ako je to pri obchodných spoločnostiach. Činnosť občianskych združení je zameraná hlavne na uplatňovanie záujmov svojich členov alebo verejnoprospešných aktivít.
Občianske združenia môžu byť založené napríklad za účelom výkonu činností pomáhajúcich rozvoju daného regiónu, rôzne charitatívne účely, podporu kultúry, vzdelávania, športu, zdravého životného štýlu, umenia, pomoc starším, deťom, ochrana životného prostredia a mnohé ďalšie.
Založenie občianskeho združenia tak môže byť vhodné napríklad v prípade, keď sa už týmto aktivitám venujete a chceli by ste ich pozdvihnúť na profesionálnejšiu úroveň. Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní o občanov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o združovaní“). Založenie občianskeho združenie je jednoduché a nie je problém ho zvládnuť aj vo vlastnej réžii.
Čo je občianske združenie?
Občianske združenia sú právnickými osobami, ktoré vznikajú registráciou na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky, Sekcia verejnej správy, Odbor všeobecnej vnútornej správy (ďalej len ako „ministerstvo“). Do ich postavenia a činnosti môžu štátne orgány zasahovať len v medziach ustanovených zákonom.
Ministerstvo vedie evidenciu a register všetkých platných občianskych združení, ktoré pôsobia na území Slovenskej republiky. Občianskeho združenia majú právo vykonávať svoju činnosť vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť. V praxi to znamená, že môžu uzatvárať zmluvy, vlastniť majetok, prijímať dary, dotácie, zamestnávať ľudí a vykonávať iné činnosti v súlade so zákonmi a stanovami.
UPOZORNENIE:
Pri porušení stanov alebo právnych predpisov nesú občianske združenie zodpovednosť za svoje konanie, môžu byť pokutované alebo sa stať žalovanou stranou v súdnom spore.
Zákon č. 83/1990 Z. z. o združovaní v aktuálnom znení (ďalej len ako „zákon o zdužovaní“) ustanovuje, že občania majú právo slobodne sa združovať, pričom na výkon tohto ich práva nie je potrebné povolenie štátneho orgánu. Občania môžu zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby, ako aj iné občianske združenia a odborové organizácie a združovať sa v nich.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Kto môže založiť občianske združenie?
- Registrácia a vznik občianskeho združenia
- Konanie o registrácii
- Organizačné jednotky občianskeho združenia
- Zánik občianskeho združenia
- Správne poplatky
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.