Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Povinnosti pri predaji výrobkov na trhových miestach

trhové miesto
trhové miesto Foto: Getty Images
3. októbra 2019 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Záujem o farmárske výrobky a rôzne produkty z domácej výroby stále stúpa a mnohí z nás vstupujú do tejto oblasti s cieľom predávať výrobky na trhových miestach. V aktuálnom článku si priblížime, čo zákon považuje za trhové miesto a aké povinnosti majú predajcovia výrobkov a poskytovatelia služieb na trhových miestach.

Čo je trhové miesto?

Definíciu trhového miesta obsahuje zákon č. 178/1998 o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnené zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o predaji na trhu“). V tomto zákone sú ustanovené povinnosti obcí, fyzických a právnických osôb pri predaji výrobkov a poskytovaní služieb na trhových miestach, ako aj oprávnenia orgánov dozoru pri kontrole ich dodržiavania.

Zákon o predaji na trhu považuje za trhové miesto trhovisko, tržnicu, stánok s trvalým stanovišťom, verejné priestranstvo určené na príležitostný trh alebo ambulantný predaj. Za trhovisko považuje nekryté alebo čiastočne kryté priestranstvo trvale vyhradené na sústredený predaj výrobkov a poskytovanie služieb, tržnicou rozumie kryté zariadenie trvale a účelovo určené na predaj výrobkov a poskytovanie služieb v prevádzkarňach (v zmysle zákona o živnostenskom podnikaní) a na prenosných zariadeniach.

Príležitostným trhom je miesto určené na predaj výrobkov a poskytovanie služieb na priestranstve, ktoré je časovo obmedzené a vyhradené na takýto predaj. Sú to najmä rôzne jarmoky, sezónne a výročné trhy, predaj vlastných použitých textilných, odevných, športových či iných potrieb v primeranom množstve medzi fyzickými osobami navzájom.

Ambulantný predaj je predaj výrobkov v stánkoch s dočasným stanovišťom, predaj na prenosných predajných zariadeniach, predaj v pojazdnej predajni a sezónny predaj na verejnom priestranstve pred prevádzkarňou. Podnikatelia, ktorí majú kamenné obchody (riadne označené prevádzkarne v zmysle živnostenského zákona) sú povinný uskutočniť opatrenia podľa zákon o predaji na trhu, ak predávajú svoje výrobky na mieste pred svojou predajňou.

Zákon o predaji na trhu pozná aj označenie stánok s trvalým stanovišťom, ktorý označuje stánok s celoročnou prevádzkou, prípadne sezónnou prevádzkou a ktorý je stavbou v zmysle § 43 zákona č. 50/1976 Stavebný zákon v znení neskorších predpisov. Musí to už byť stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie si vyžaduje úpravu podkladu. Takáto stavba zároveň musí byť umiestnená na verejnom priestranstve, vlastnená priamo predávajúcim, alebo prenajatá predávajúcemu.

Trhovým miestom však môže byť aj iné miesto, ako verejné priestranstvo alebo nebytový priestor, ktorý nie je štandardnou prevádzkarňou a v ktorom sa uskutočňuje ambulantný predaj alebo príležitostný trh.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Čo nie je trhové miesto?
  • Zriadenie trhového miesta
  • Povolenie na predaj a poskytovanie služieb na trhovom mieste
  • Správa trhového miesta
  • Zákaz predaja niektorých výrobkov na trhovom mieste
  • Povinnosti predávajúcich na trhových miestach
  • Sankcie za nedodržiavanie povinností

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsahtrhové miesto

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prevádzka

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X