Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pozastavenie živnosti, zrušenie živnosti

7. mája 2009 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Ak chce podnikateľ prerušiť (zrušiť) živnosť musí túto skutočnosť oznámiť mieste príslušnému živnostenskému odboru na Obvodnom úrade.  Z pohľadu Daňového úradu, Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne je živnostník s pozastavenou živnosťou v takom istom postavení, ako keby mal živnosť zrušenú.

 

Postup pozastavenia živnosti

Oznámenie o prerušení živnosti sa podáva na tlačive žiadosť o pozastavenie živnosti, kde uvediete svoje obchodné meno, IČO  resp. rodné číslo, dobu pozastavenia živnosti. K žiadosti priložíte 6,5 eurový kolok.

V žiadosti je dobré označiť subjekty, ktoré bude živnostenský odbor informovať o pozastavení vašej žiadosti (zdravotnú poisťovňu, Daňový úrad). Ušetríte si  tým čas návštevou zdravotnej poisťovne a  Daňového úradu.Tip: Dátum pozastavenia živnosti odporúčame uviesť  na posledný deň v mesiaci (ideálne posledný deň roka) a obnovenie živnosti na prvý deň v mesiaci (ideálne prvý deň roka). Vyhnete sa tak, zbytočným prepočtom alikvótnych odvodov do poisťovní za prvý, resp. posledný mesiac.  Tým, že si nepozastavíte živnosť v januári, ale napríklad už v decembri predchádzajúceho roka, vyhnete sa tak vykonaniu účtovnej uzávierky za január nového daňového obdobia, podávaniu daňového priznania a vykonaniu ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

 

O pozastavení živnosti rozhoduje príslušný živnostenský odbor na Obvodnom úrade, ktorý je povinný vydať rozhodnutie o pozastavení do 7 dní. Dátum právoplatnosti pozastavenia živnosti je dátumom prevzatia rozhodnutia z Obvodného úradu, preto podajte žiadosť o niečo skôr ako v deň kedy chcete pozastaviť živnosť (nemusíte to stihnúť).

 

Obnovenie pozastavenej živnosti

Najkratšia doba na pozastavenie živnosti je 6 mesiacov.

 

To znamená, že keď si podáte žiadosť o pozastavenie živnosti, skôr ako za 6 mesiacov ju nemôžete obnoviť. V žiadosti je dobré uviesť čo najdlhšie obdobie pozastavenia živnosti (napríklad 3 alebo 5 rokov, alebo presný dátum kedy ju otvoríte). V prípade, že sa rozhodnete živnosť opäť otvoriť oznámite to živnostenskému odboru a môžete opäť podnikať, nie však skôr ako 6 mesiacov od pozastavenia. Počas pozastavenia živnosti je možné živnosť zrušiť kedykoľvek. 

Pozor! Po ukončení doby pozastavenia sa živnosť obnovuje automaticky! Niektorí podnikatelia sa mylne domnievajú, že tak musia urobiť oznámením, čo nie je pravda. Iní zase zabudnú, že sa im živnosť automaticky obnovila z čoho vyplývajú ďalšie povinnosti.  

Úkony v zdravotnej poisťovni

Ak ste v tlačive uviedli, že chcete aby živnostenský odbor informoval vašu zdravotnú poisťovňu o pozastavení živnosti, nemusíte vašej zdravotnej poisťovni oznamovať nič, urobí to za vás živnostenský odbor Obvodného úradu.  V prípade, že budete po prerušení živnosti dobrovoľne nezamestnaný, treba ísť osobne do zdravotnej poisťovne a vypísať prihlášku a začať platiť odvody z titulu dobrovoľne poistenej osoby, najneskôr do 8 dní. Ak sa hneď zamestnáte prihlási  vás nový zamestnávateľ.

 

Úkony v Sociálnej poisťovni

Sociálnej poisťovni treba do 8 dní doručiť kópiu o pozastavení živnosti a podať odhlášku z povinného poistenia (v prípade, že ste boli povinne poistenou osobou).Tip: Ak ste si počas povinného poistenia platili aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, odporúčame si zároveň podať prihlášku a opäť sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba aspoň z minimálneho vymeriavacieho základu. Oceníte to najmä vtedy, keď sa náhodou ocitnete v evidencii Úradu práce ako nezamestnaný. Nestratíte mesiace, ktoré sú potrebné na získanie nároku na dávku v nezamestnanosti (za posledné 4 roky musíte mať aspoň 3 roky platené poistenie v nezamestnanosti). 

Pozastavenie živnosti a ukončenie účtovného a daňového roku

Za obdobie pred pozastavením živnosti je podnikateľ povinný vykonať všetky povinnosti voči inštitúciam, ako keby bol podnikateľom aj naďalej. Myslí sa tým, vykonať účtovnú závierku účtovníctva za príslušné daňové obdobie, podať daňové priznanie, zaplatiť daň, podať výpis z daňového priznania Sociálnej poisťovni, vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, atď…  

Úkony na Daňovom úrade

V prípade, že ste využívali automobil pre podnikateľské účely je potrebné doručiť daňovému úradu čestné vyhlásenie o nevyužívaní motorového vozidla v podnikaní  do 15 dní, čím vám zanikne povinnosť k dani z motorových vozidiel. Daň za obdobie využívania motorového vozidla pre podnikanie, však budete musieť uhradiť. 

Zrušenie podnikateľského účtu

Ak je pre vás zbytočným luxusom platiť mesačné poplatky za vedenie účtu počas pozastavenia živnosti, resp. sa domnievate, že budete mať pozastavenú živnosť na dlhšie obdobie môžete si podnikateľský účet kľudne zrušiť.  Ak budete platiť za služby svojím dodávateľom ako nepodnikateľ (za energie, mobil,…) uhradíte im faktúru z vášho nepodnikateľského účtu (keďže máte pozastavenú živnosť je jedno z akého účtu zaplatíte faktúru). 

Zrušenie živnosti, koncesnej listiny

Pri zrušení živnosti alebo koncesie je postup rovnaký ako pri pozastavení živnosti, jedine s tým rozdielom, že zrušenie živnosti (koncesie) oznamujete na inom tlačive. Ukončenie podnikania je účinné dňom doručenia žiadosti na živnostenský odbor alebo dňom, ktorý je uvedený v žiadosti.  Pozor! Zrušenie živnosti  nie je možné ho vziať späť (zrušiť ho), preto si to dobre premyslite.Zrušenie oznamujete na tlačive Oznámenie o ukončení podnikania ohlasovacej živnosti alebo koncesnej živnosti. K žiadosti prikladáte kolok v hodnote 4,5 EUR. 

Tip: Pri komunikácii s úradmi je dobré si vyrábať fotokópie všetkých podaní a dať si ich úradne potvrdiť, nakoľko úrady nevydávajú špeciálne potvrdenia o prijatí žiadosti alebo vykonaní nejakej zmeny.  Dňom zániku živnostenského oprávnenia zaniká aj povinnosť platiť odvody poistného do Sociálnej poisťovne. Čo sa týka zdravotného poistenia, po ukončení živnosti sa buď zamestnáte (odvody za vás bude platiť zamestnávateľ), alebo sa prihlásite na Úrad práce (stávate sa poistencom štátu) alebo sa prihlásite do zdravotnej poisťovne a budete si  platiť poistné naďalej sám ako samoplatiteľ.Do 30 dní ste povinný ísť vrátiť na Daňový úrad osvedčenie o registrácii pre daň (kartičku s DIČ). Oznámenie o ukončení podnikania správcovi dane by mal oznámiť živnostenský odbor, ak ste si na tlačive označili, že chcete, aby zmenu oznámili správcovi dane.  Je dobré si to však telefonicky u správcu dane v priebehu mesiaca preveriť.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X