- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Sebarozvoj
- Pozor na niektoré nerealistické očakávania, môžu vám poriadne zavariť
Pozor na niektoré nerealistické očakávania, môžu vám poriadne zavariť
Mnohé prieskumy už v minulosti potvrdili, že naše očakávania určujú našu realitu. Inak povedané, ak si veríme, tak dosiahneme, po čom túžime a naopak. Dokonca pritom platí, že sila našich myšlienok dokáže ovplyvniť aj iných ľudí.
Naše očakávania formujú naše fungovanie spolu s realitou okolo nás. Ovplyvňuje nás pritom množstvo faktorov ako ľudia, s ktorými prichádzame do kontaktu, podmienky, v ktorých žijeme, či miesta, na ktorých sa pohybujeme.
Aj tu preto platí staré zlaté pravidlo, že by sme sa mali držať nohami na zemi a neočakávať nereálne. To však neznamená, že nemáme snívať a snažiť sa dosahovať stanovené ciele, prípadne si žiadne radšej nestanovovať.
Ako teda vieme, ktoré ciele sú realistické a ktoré nie? V zásade možno povedať, že to nevieme. Existujú však niektoré očakávania, ktoré ľuďom často komplikujú život a brzdia ich v ďalšom rozvoji.
V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať o niektorých z nich, ktoré nám predstavil webový portál Inc.com.
Život musí byť fér
Možno budete prekvapení, aké veľké množstvo ľudí ešte aj v dospelosti očakáva, že život k nim bude férový. Bohužiaľ, takáto vyváženosť všeobecne neexistuje. Dalo by sa však povedať, že funguje to asi tak, že keď vám život niekde vezme, inde vám pridá.
Je to samozrejme uhol pohľadu a v niektorých zložitých životných situáciách to ľudia hneď nevidia. Aj tento faktor je však o nastavení vášho myslenia a prijatia vecí okolo vás.
Príležitosti čakajú za rohom
Myslieť si, že príležitosti prídu za vami samé, je omylom mnohých ľudí. Žiadna príležitosť sa nenaskytne sama od seba bez toho, aby ste vy sami pre ňu niečo urobili. Vravieva sa, že šťastie praje pripraveným. Znamená to, že vy sami musíte vyvinúť určité úsilie v snahe niečo dosiahnuť. V takomto prípade sa vám ukážu aj konkrétne príležitosti a za nimi ďalšie a ďalšie.
Musíte byť obľúbení
Veľkou chybou niektorých z nás je myslieť si, že všetci nás musia mať radi. Nech ste už akoľkovek dobrí, milí, všeobecne obľúbení, nikdy vás nebudú mať radi všetci. Ľudia sme rôzni a preto je šialenstvo očakávať, že všetci vás budú mať radi. Takéto očakávania prinášajú zbytočné sklamania.
Niekto vás nebude mať rád možno len preto, že sa poznáte s iným, koho nemá rád. Nehľadajte za tým žiadnu racionálnu odpoveď. Venujte sa ľuďom, s ktorými vám je dobre a k ostatným buďte slušní, no majte svoje hranice.
Každý s vami musí súhlasiť
Rovnako, ako v predchádzajúcom bode, aj tu platí, že nikdy s vami nebudú všetci súhlasiť. Je to v poriadku. Každý z nás sa rozhoduje sám za seba, má svoju vlastnú cestu, okolnosti a podmienky, za ktorých tak robí. Vy sami musíte byť spokojní s vašimi rozhodnutiami. Niekto s vami bude súhlasiť a iní nebudú.
Rozumejú vám
Často, aj ked si myslíme, že nám ľudia rozumejú, nie je to tak. Je preto dôležité komunikovať a byť pritom čo najjasnejší. Uvedené platí rovnako pre súkromný aj pracovný život. Vhodne nastavená komunikácia je základom akéhokoľvek dobre fungujúceho vzťahu.
Nečakajte preto automaticky, že vám ľudia budú rozumieť. Vysvetľujte a snažte sa presne ukázať, čo a ako myslíte, aby ste tak predchádzali zbytočným nedorozumeniam.
Suma sumárum, aj pri akýchkoľvek očakávaniach platí, že všetko s mierou a všetkého veľa škodí. Snívajte a plňte si svoje sny. Každý človek by sa mal snažiť napredovať a nezaspať niekde v strede života na vavrínoch, aby sa zbytočne nedostal do začarovaného kruhu stagnácie, odkiaľ sa potom len ťažko uniká.
Na druhej strane, príliš nerealistické očakávania majú rovnako negatívny dopad na akéhokoľvek naše fungovanie a tiež nás môžu v mnohom brzdiť.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.