Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor na zákon o odpadoch. Za živelnú výrobu letákov hrozí pokuta

Print shop (press printing) - Finishing line
Thinkstock
2. septembra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Podnikatelia, ktorí sa rozhodli podporiť svoje podnikanie svojpomocnou výrobou reklamných letákov a ďalších materiálov, majú od roku 2016 nové povinnosti. Tie im ukladá zákon o odpadoch (č. 79/2015 Z.z.). Za porušenie zákona príslušný orgán vyrubí veľmi vysokú pokutu.

Letáky, katalógy, či rôzne brožúry, ktoré sa dostávajú na trh, sú podľa zákona neobalovým výrobkom. Ak takýto výrobok končí v komunálnom odpade a je vyrobený zo skla, papiera, lepenky, či viacvrstvových kombinovaných materiálov na báze lepenky,  potom si musí podnikateľ splniť viacero povinností. Aby bola výroba takýchto materiálov zákonná, je potrebné urobiť niekoľko úkonov a podnikateľ sa musí pripraviť na to, že ho budú stáť aj peniaze.

Dôležitý register

Každý podnikateľský subjekt, ktorý chce takéto materiály vyrábať, má povinnosť zaregistrovať sa na Ministerstve životného prostredia SR v Registri výrobcov neobalových výrobkov.

Súčasťou písomnej žiadosti o zápis do tohto registra je príloha, ktorú tvorí potvrdenie o uzavretí zmluvy o plnení takzvaných vyhradených povinností s organizáciou zodpovednosti výrobcov. Čo sú vyhradené povinnosti ustanovuje zákon o odpadoch.

Táto norma zároveň výrobcom neobalových výrobkov ukladá, že si vyhradené povinnosti musia plniť kolektívne, teda v spolupráci s autorizovanou firmou. Takáto firma neposkytne svoje služby bezplatne, preto je dobré zamyslieť sa na napríklad nad tým, aké množstvo letákov chce konkrétny podnikateľ svojpomocne vyrobiť. Pri nízkych objemoch by sa mohla výroba zásadne predražiť.

Tlačiarenské služby

Ako rozumná alternatíva sa teda javí nechať si propagačné materiály, či katalógy vyrobiť v tlačiarni. Aj tu však môže nastať problém. Ak si nechá podnikateľ vyrobiť materiály, ktoré mu následne tlačiareň doručí, stáva sa distribútorom týchto materiálov. Práve aj na distribútora sa však môžu vzťahovať povinnosti, ktoré zákon ukladá výrobcovi.

„Na distribútora obalov, ktorý poskytuje priamo konečnému používateľovi obalov pochádzajúcich od výrobcu obalov, ktorý nie je zapísaný v Registri výrobcov vyhradeného výrobku, prechádzajú vo vzťahu k týmto obalom a odpadu z nich povinnosti výrobcu obalov podľa tohto zákona,“ uvádza sa v zákone o odpadoch.

Takémuto prechodu povinností môže podnikateľ zabrániť tým, že výrobu materiálov zadá tlačiarenskej firme, ktorá je zapísaná v tomto registri. Je preto z pohľadu podnikateľa dobré vždy kontrolovať, či firma, ktorú plánuje osloviť, je zapísaná v registri.

Náklady s neobalovými výrobkami podnikateľovi vzniknú buď v súvislosti s tým, že je zapísaný v registri, prípadne s tým, že tlač týchto materiálov zadá správne zvolenej spoločnosti.

Vysoká pokuta

Zákon o odpadoch podnikateľov v žiadnom prípade nešetrí. Za porušenie povinností výrobcu vyhradeného výrobku zákon ukladá pokutu, ktorá je vo výške od 1 200 eur do 120 000 eur. Rozhodne sa teda neoplatí produkovať svojvoľne materiály, ktoré sú v rozpore so zákonom o odpadoch. Tlač na vlastnej domácej tlačiarni sa bez registrácie bude rovnať nepríjemnej pokute.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťPrémiový obsahtlač materiálovzákon o odpadoch

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X