Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Práca na dohodu a odvody v roku 2017

A man attending a business job interview
Thinkstock
22. marca 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Popri klasickom pracovnom pomere majú spoločnosti možnosť zamestnať ľudí aj na dohodu. Tieto dohody sú v zásade tri. Dobre známa je dohoda o brigádnickej práci študenta. Túto možnosť môžu využiť skutočne iba študenti a žiaci. Pre ostatných ľudí je k dispozícii dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti. V článku sa bližšie pozrieme na podmienky práce na dohodu.

 
Odporúčame ebook:

Povinnosti v evidencii

Obe dohody majú niekoľko spoločných povinnosti týkajúce sa evidencie, keďže výkon prác v rámci oboch druhov dohôd má obmedzenia.

Aké povinnosti majú zamestnávatelia? Dozviete sa v tejto časti:

Zamestnávatelia majú podľa platnej legislatívy povinnosť viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené.

Zamestnávateľ zároveň vedie evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú túto prácu, tak, aby bol zaznamenaný čas výkonu práce. Pri týchto druhoch prác platia zákazy, ktoré sa vzťahujú na tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiace ženy a mladistvých.

Dohoda o vykonaní práce

Podmienky uzatvorenia tejto dohody nájdete v časti pre členov klubu:

Dohoda o vykonaní práce sa dá na základe písomnej zmluvy uzatvoriť na maximálne dvanásť mesiacov, teda na dobu určitú. Zároveň je potrebné, aby bola táto dohoda uzatvorená skôr ako sa výkon práce začne, najneskôr teda deň pred začatím pracovnej činnosti.

Podmienky tohto druhu práce ustanovuje Zákonník práce. Týmto spôsobom môžu pracovníci odpracovať 350 hodín ročne. Taktiež nie je možné uzatvárať toľko dohôd o vykonaní práce, že súhrnne sa počet odpracovaných hodín dostane nad hranicu 350 hodín.

„V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy,“ píše sa v Zákonníku. Odmena sa vypláca spätne po dokončení a odovzdaní práce. Vyplácanie odmeny je možné čiastočne upraviť.

Dohoda o pracovnej činnosti

Podmienky uzatvorenia tejto dohody nájdete v časti pre členov klubu:

Dohoda o pracovnej činnosti je taktiež rozsahom obmedzená. Na základe tejto dohody je možné, aby pracovník odpracoval desať hodín týždenne. Túto dohodu je taktiež možné uzatvoriť na najviac dvanásť mesiacov.

Odmena za vykonanú prácu je splatná a musí byť vyplatená najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala. Pracovná zmluva musí určovať druh práce dohodnutú odmenu za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a dobu, na ktorú sa dohoda uzatvára.

Dohody a odvody

Ktoré odvody a v akej výške sa týkajú dohôd? Prečítajte si v časti pre členov klubu:

Pri dohode o vykonaní práce a dohode o pracovnej činnosti vzniká povinnosť platiť odvody. Do Sociálnej poisťovne prúdia odvody vo výške 25,20 % a do zdravotnej poisťovne 10 %.

Ak je však mzda vyplácaná nepravidelne, do Sociálnej poisťovne sa neodvádza nemocenské poistenie vo výške 1,4 % a 1 %. Pri nepravidelnom príjme sa teda do Sociálnej poisťovne odvádza 22,80 % príjmu.

Tieto odvody platí zamestnávateľ. Zamestnanec platí do Sociálnej poisťovne odvody vo výške 9,4 %, pri nepravidelnom príjme je to 7 %. Do zdravotnej poisťovne zamestnanec platí 4 %. Výšku odvodov mení aj to, či je pracovník poberateľom dôchodku.

To, pre akú dohodu sa rozhodnúť, záleží od toho, aké sú potreby zamestnávateľa, taktiež napríklad aj od toho, ako dlho výkon práce trvá. Desať hodín týždenne umožňuje rozsah prác na úrovni okolo 520 hodín ročne. Pre prácu, ktorá potrvá 400 hodín je vhodná dohoda o pracovnej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikám ako študentpodnikanie popri zamestnaníPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X