Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pracovná zdravotná služba. Čo to znamená pre podnikateľa?

Pracovná zdravotná služba. Čo to znamená pre podnikateľa?
Fotobanka Pixmac
20. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Pracovná zdravotná služba (PZS) vykonáva činnosti týkajúce sa zdravotného dohľadu nad pracovnými podmienkami zamestnancov a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu na základe výkonu lekárskych preventívnych prehliadok.

 

Pre najmenej rizikové pracovné kategórie bola povinná PZS zrušená. Od mája budúceho roka sa však chystajú ďalšie zmeny.

 

Rizikové pracovné kategórie

V prípade pracovnej zdravotnej služby je potrebné rozlišovať, do ktorej kategórie z pohľadu rizikovosti je práca zaradená. Zákon rozlišuje štyri kategórie, pričom na každú z nich sa vzťahujú rôzne povinnosti. 

 

Do 1. kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom práce a pracovného prostredia. Podrobnosti o faktoroch práce a pracovného prostredia podľa zaradenia prác do kategórií 2 až 4 sú uvedené v prílohe č. 1 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 448/2007 Z. z.

 

 

Zmenou zákona č. 124/2006 Z. z. od 1. januára 2012 zamestnávateľ nie je povinný zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do kategórie 1 alebo 2. Pre ďalšie dve kategórie platia špecifické povinnosti, ktoré však musí dodržiavať nielen zamestnávateľ, ale aj fyzická osoba – podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby a vykonáva práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie.

 

Medzi povinnosti fyzickej osoby patrí:

  • zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia jej expozíciu a expozíciu obyvateľov fyzikálnym, chemickým, biologickým a iným faktorom práce a pracovného prostredia na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň, najmenej však na úroveň limitov ustanovených osobitnými predpismi,
  • zabezpečiť posudzovanie jej zdravotnej spôsobilosti na prácu,
  • uchovávať 20 rokov od skončenia práce posudky,
  • predkladať regionálnemu úradu verejného zdravotníctva návrhy na zaradenie jej pracovných činností do kategórie rizikových prác

 

Špecifické kritériá na zdravotnú spôsobilosť sú však kladené okrem rizikových skupín aj pri vykonávaní práce, ktorú upravujú osobitné predpisy (napr. podľa Zákonníka práce – práca v noci, podľa všeobecne  záväzných právnych predpisov – práca vodičov, železničiarov, súkromnej bezpečnostnej služby, práca so zobrazovacími jednotkami, práca s bremenami, práca vo výškach a pod.).

 

Povinné lekárske prehliadky

Rovnako aj fyzická osoba – podnikateľ, ktorá nezamestnáva  iné fyzické osoby (SZČO), ak vykonáva rizikovú prácu alebo prácu, u ktorej sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť podľa osobitných predpisov, sa musí podrobiť lekárskej preventívnej prehliadke vo vzťahu k práci.

 

Frekvencia lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci u zamestnancov a u fyzických osôb – podnikateľov, ktoré nezamestnávajú  iné fyzické osoby,  ktorí vykonávajú prácu

  • v kategórii 3: je 1 krát za dva roky
  • v kategórii 4: je 1 krát ročne

 

Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby.

 

TIP: Názov a sídlo právnických  a fyzických osôb – podnikateľov, ktorým bolo vydané oprávnenie na výkon PZS, sú uverejnené na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

 

V oblasti preventívnych zdravotných prehliadok pre niektoré profesie sa však opäť pripravujú zmeny. Má ísť napríklad o zamestnancov, ktorí vykonávajú činnosti revíznych technikov, lešenárov, či o osoby obsluhujúce vybrané stavebné alebo poľnohospodárske stroje a zariadenia. 

 

Zrušením povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť PZS pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do kategórie 1 alebo 2 však nie sú dotknuté povinnosti zamestnávateľa v oblasti ochrany zdravia pri práci, ani jeho zodpovednosť za zabezpečenie ochrany zdravia pri práci pre všetkých zamestnancov. Medzi povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce zo zákona č. 355/2007 Z. z. patrí naďalej hodnotiť zdravotné riziká pri práci, vypracovať posudok o riziku, kategorizovať práce z hľadiska zdravotných rizík, predkladať príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva návrhy na zaradenie prác do kategórie 3 a 4, zabezpečiť posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnancov na prácu a výkon lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci.

 

Náklady, ktoré má zamestnávateľ spojené so starostlivosťou o zdravie svojich zamestnancov sa mu vrátia v podobe vyššej produktivity práce, väčšej spokojnosti zamestnancov či ich menšej práceneschopnosti. Naopak, ak sa zamestnanci dlhodobo nachádzajú v neprimeraných podmienkach, odrazí sa to na ich zdraví, môžu vznikať choroby súvisiace s prácou alebo aj choroby z povolania. Takže starostlivosť o zdravie zamestnacov má pre zamestnávateľa pozítívny ekonomický prínos. 

 

Zdroje: www.uvzsr.sk, portal.gov.sk

ph, it

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X