Pravidlo desiatich rokov alebo desaťtisíc hodín
Podľa Iva Tomana, jedného z najvýznamnejších motivátorov v Česku i na Slovensku, skutočne tvorivých výsledkov nedosiahnete bez minimálne desiatich rokov intenzívnych príprav. Toto zaujímavé pravidlo desiatich rokov zdá sa platí.
Pravidlo 10 rokov
Vplyv kvantity na úspech si všimol aj Malcolm Gladwell vo svojej knihe Mimo řadu. Popisuje, čo tvrdí psychológ K. Anders Ericson: „Tí najlepší z dvadsaťročných študentov hudby mali odcvičených asi 10 000 hodín. Amatéri asi 2 000 hodín.“ Z Ericsonovho výskumu vyplýva, že človek potrebuje nadanie, aby sa dostal na hudobnú školu, no potom rozhoduje i to, ako tvrdo pracuje a aké má šťastie. Platí to tak pre hudobníkov, básnikov, maliarov ako i pre skladateľov. Architekti i lekári potrebujú 5 až 10 rokov štúdia k tomu, aby mohli robiť svoje náročné povolania. 10 000 hodín tréningu platí pre športovcov, spisovateľov i šachistov. Nie len to. To tiež platí aj pre špičkových zločincov. 10 000 hodín tréningu zodpovedá asi desiatim rokom. 4 hodiny denne x 250 pracovných dní v roku x 10 rokov. Štúdie vrcholových športovcov, svetoznámych hudobníkov a šachových majstrov ukazujú, že ich spoločným znakom je to, že v sebe našli dostatok motivácie k neúprosnému pravidelnému tréningu či cvičeniam po dobu 10 000 hodín. A to bez záruky na konečný úspech.
Vrcholový výkon je často nádherne jednoduchý. Nie je tam žiadne plytvanie pohybom ani energiou. Až sa ale budete dívať na najlepších tanečníkov alebo krasokorčuliarov, ako ladne sa pohybujú, uvedomíte si, že im to trvalo 10 000 hodín a viac, aby to vyzeralo tak jednoducho a ladne.
Geniálni ľudia nevytvorili len niekoľko geniálnych myšlienok, ale veľa myšlienok. Proste ich chŕlili. Mnohé neboli nič moc. Niektoré dokonca zlé. Ale našli sa aj tie geniálne. Ich úspech bol založený na množstve – kvantite. A v tom množstve sme my ostatní našli aj kvalitu. Napríklad Thomas Alva Edison mal 1093 zaregistrovaných patentov. Väčšina z nich sa v praxi neuplatnila. Čo napísal Albert Einstein okrem teórie relativity? Publikoval ešte najmenej 248 ďalších prác, ktoré väčšinou úplne zapadli. Koľko poznáte skladieb Wolfganga Amadea Mozarta? Väčšina ľudí si spomenie tak na dve. Lenže Mozart stihol za svoj krátky život napísať cez 600 skladieb. Medzi nimi je 40 symfónií. Leonardo da Vinci mal toľko prevratných myšlienok, že ich dodnes nikto nespočítal. William Shakespeare za 20 rokov napísal 154 sonetov a 37 divadelných hier. Spomeniete si na 10 z nich?
Ako vidíte, v oblasti vrodeného talentu je to inak, než si väčšina myslí. Určité nadanie musíte mať, ale potom rozhoduje niečo iné než talent. Rozhoduje vnútorná motivácia. Žiadny majster nezačal trénovať, až keď bol dobrý, dobrým sa stal hlavne preto, že trénoval. A to veľmi dlho. Záver teda je, že aby ste v niečom uspeli, musíte sa tomu venovať dlhé roky. Lenže to väčšina ľudí nedokáže.
lm