Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Príjmy z daní a odvodov budú v tomto roku vyššie o 132 mil. eur

Príjmy z daní a odvodov budú v tomto roku vyššie o 132 mil. eur
Ilustračné foto: Shutterstock
26. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Daňové a odvodové príjmy by mali byť v tomto roku o vyššie, ako odhadol rezort financií vo svojej prognóze z júna tohto roku.
 
Ako uviedol to minister financií Peter Kažimír na štvrtkovej tlačovej konferencii k septembrovej prognóze daňových a odvodových príjmov verejnej správy, ktorú vypracoval Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií, k najvýraznejšiemu zvýšeniu prognózy prispel makroekonomický vývoj a zlepšenie výberu dane z pridanej hodnoty (DPH). 
 

Odhadovaný výnos DPH na tento rok sa zvyšuje o 100 mil. eur

Rezort financií očakáva vyššie daňové príjmy aj v nasledujúcich troch rokoch. Na nasledujúci rok bola daňová prognóza navýšená o 127 mil. eur a o 134 mil. eur v roku 2015. V roku 2016 ministerstvo financií očakáva zmenu len o 5 mil. eur. Podľa IFP sú zmeny odhadu príjmu daní a odvodov ovplyvnené novou makroekonomickou prognózou. „Kým v rokoch 2013 – 15 v prognóze prevláda vplyv aktuálneho pozitívneho vývoja v eurozóne, zvýšenia domáceho dopytu a vyššieho rastu miezd, v roku 2016 preváži protivietor z výraznejšej konsolidácie verejných financií,“ uvádza v zverejnenej prognóze IFP. 
 

 
Najvýznamnejšiu zmenu oproti júnovej prognóze rezort financií očakáva pri výbere DPH. „Okrem toho, že ekonomika Slovenska bude rásť rýchlejšie, ako sme očakávali, darí sa nám aj bojovať s daňovými únikmi. Odhadovaný výnos DPH na tento rok v tejto prognóze sa zvyšuje o 100 mil. eur a z toho až dve tretiny tvorí vyššia úspešnosť výberu. Naša krížová výprava proti daňovým únikom prináša svoje úspechy,“ uviedol Kažimír. 
 
Opozičné KDH na jednej strane oceňuje lepší výber dane z pridanej hodnoty, na druhej strane ministrovi financií odkazuje, že ešte stále má v tomto smere čo robiť. „Je dobré, že Smeru sa podarilo mierne znížiť úniky z DPH, ktoré za jeho súčasnej vlády narástli na historické maximum. Žiaľ, ešte stále sú vyššie ako v roku 2011 a vyzerá to tak, že sa štátu ani nepodarí dosiahnuť rozpočtový cieľ na tento rok,“ uviedol v reakcii na zverejnenú prognózu podpredseda KDH Miloš Moravčík. 
 

Má sa zvýšiť výnos zo spotrebných daní

Inštitút zvýšil odhad výnosu spotrebnej dane z minerálnych olejov najmä z dôvodu lepšieho plnenia tejto spotrebnej dane, a to aj napriek dlhodobému trendu znižujúcej sa spotreby automobilov. Za očakávaniami však podľa IFP mierne zaostáva plnenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov. „Finančná správa SR a distribútori tabakových výrobkov majú podozrenie, že od konca minulého roku dochádza k výraznejšej substitúcii v správaní spotrebiteľov predovšetkým lacnejších cigariet smerom k balenému tabaku a k alternatívnym tabakovým výrobkom,“ dodáva IFP. 
 

Rásť majú aj dane z príjmu právnických osôb

K zníženiu prognózy na roky 2013 – 2016 oproti júnu pristúpil IFP pri dani z príjmov právnických osôb (DPPO). Hlavným dôvodom je podľa IFP vyšší očakávaný pokles ziskovosti podnikov v roku 2013. „Výber DPPO v tomto roku by mal medziročne vzrásť o 6 % pri zvýšenej sadzbe, čo zodpovedá poklesu základu dane o 12 %. Menšia časť poklesu základu dane je spôsobená konsolidačnými opatreniami,“ uvádza IFP. 
 
Priebežné plnenie sociálnych a zdravotných odvodov bolo v prvých siedmich mesiacoch tohto roka pozitívnejšie, ako IFP pôvodne očakával. Dôvodom lepšieho plnenia je podľa IFP pozitívnejší vplyv zmien v oblasti zavedenia odvodov z dohôd. „Na základe aktualizovaných prepočtov predpokladáme, že vplyv zavedenia odvodov na príjmy z dohôd bude o asi 65 mil. vyšší,“ dodáva IFP. 
 

Tretia zmena

Daňová prognóza sa v tomto roku menila tretíkrát. Ministerstvo financií už začiatkom februára informovalo, že spomalenie hospodárskeho rastu v porovnaní s prognózou, na ktorej je postavený schválený rozpočet, bude znamenať nižšie príjmy z daní a odvodov v sume 361 mil. eur. Koncom júna ministerstvo avizovalo ďalší výpadok daňových a odvodových príjmov vo výške takmer 350 mil. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X