Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Projekt jednej poisťovne naďalej stojí pre peniaze

Projekt jednej poisťovne naďalej stojí pre peniaze
Koláž: Podnikam.SK
12. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa plánu vlády mala na Slovensku už od začiatku tohto roka fungovať len jedna štátna zdravotná poisťovňa. Stať sa tak malo v ideálnom prípade, ak by s odpredajom súkromných poisťovní Dôvera a Union súhlasili ich vlastníci.

Skutočnú cenu súkromných zdravotných poisťovní určí až odborník

 Ani mesiac po termíne nie je jasné kedy a či bude unitárny systém zavedený. Celý projekt už niekoľko mesiacov stojí na financiách. „Ako správca štátnej kasy musím dnes povedať, že na to nemáme peniaze,“ vyhlásil po rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír. Ako pripomenul, zdroje plánuje získať predajom spoločnosti Slovak Telekom. Konkrétnu sumu potrebnú na zavedenie jednej poisťovne však nekomentuje.
 

 
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská tvrdí, že predstavu majú, avšak zároveň podotýka, že skutočnú cenu súkromných zdravotných poisťovní určí až odborník. Ministerka stále trvá na tom, že unitarizácia by bola pre systém mimoriadnym prínosom, prízvukuje však, že všetko musí byť v súlade s legislatívou. „Je nutné skutočne urobiť aj finančné vyrovnanie,“ uviedla Zvolenská. Ako dodala, unitarizácia je vážny krok, ktorý musia spraviť dobre a tak, aby nemal zásadné finančné dopady aj neskôr na obyvateľov Slovenska. 
 

Šéfka rezortu zdravotníctva odmieta, že by unitarizáciu zastavili

Zvolenská tvrdí, že jej rezort pripravil všetko čo mal, a to vrátane potrebnej legislatívy. Hneď ako bude mať MZ financie, plánuje v projekte pokračovať. Na rad príde poradca, ktorý určí cenu Dôvery a Unionu, následne sa začnú rokovania s vlastníkmi týchto zdravotných poisťovní. 
 
V materiáli, ktorý v stredu MZ predložilo na rokovanie kabinetu, sa konštatuje, že sa nebudú robiť ďalšie kroky, ktoré by mohli znamenať predčasné a teda neefektívne nakladanie s verejnými zdrojmi. Tento postoj sa stretol s pozitívnym ohlasom Združenia zdravotných poisťovní (ZZP). „Rozhodnutie Vlády SR, neplytvať ďalej peniazmi daňovníkov na projekt, ktorý neprinesie úspory v zdravotníctve, považujeme za správne. V kontexte stavu štátneho rozpočtu a medzinárodných záväzkov je to aj jediné možné riešenie,“ uviedla prezidentka ZZP Katarína Kafková. Dodáva, že v čase keď sa znížili platby za poistencov štátu a nedarí sa zvládnuť rast zadlženosti nemocníc, je nevyhnutné sústrediť sa na zvyšovanie efektivity zdravotníctva. 
 

Opoziční poslanci označujú projekt jednej zdravotnej poisťovne za nezmyselný

Predseda KDH Ján Figeľ vyzval premiéra Roberta Fica, aby ho definitívne zastavil. Tvrdí, že stovky miliónov eur potrebuje SR na platy zdravotníkov a modernizáciu nemocníc. Bývalý minister zdravotníctva, súčasný poslanec za KDH, Ivan Uhliarik pripomína, že v Dôvere a Unione je dobrovoľne poistená tretina populácie, ktorá ak by chcela unitárny systém, tak sa dobrovoľne prepoistí.
 
„Ak to tak neurobili, asi nechcú jednu zdravotnú poisťovňu a zdá sa, že pred prezidentskými voľbami to pochopil aj Robert Fico,“ skonštatoval Uhliarik. To, že by na Slovensku bola len jedna zdravotná poisťovňa nevidí ako problém, namieta však, že vláda si na to zvolila najdrahší možný spôsob. „Teraz pre Slovensko by to bolo veľmi drahé riešenie, aby sme prechádzali pod jednu zdravotnú poisťovňu,“ povedal Uhliarik. 
 

 
Do súvisu s prezidentskou kampaňou dáva tému unitarizácie aj poslanec za SDKÚ- DS Viliam Novotný. Materiál predložený na vládu je podľa neho len témou do kampane. Poslanec tvrdí, že premiér chce vyzerať ako chlapík, ktorý sa nebojí finančných skupín a zahraničných investorov a zatočí s nimi. „Tu nejde o nič iné, iba o marketingový populistický predvolebný ťah Roberta Fica v prezidentských voľbách,“ skonštatoval Novotný. Zároveň si myslí, že už ani samotný premiér neverí tomu, že jedna zdravotná poisťovňa bude. Vníma to len ako tému, ktorou vláda zabáva občanov, v čase keď rastie dlh nemocníc, nevyriešili sa platy sestier a zvyšuje sa nespokojnosť pacientov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X