Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Registračná pokladnica. Kto ju skutočne potrebuje a ako sa jej dá vyhnúť?

Registračná pokladnica
registračná pokladnica Thinkstock
18. októbra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Sprísnenie minuloročného zákona o povinnosti využívať elektronické pokladnice aj za služby, ktoré to doposiaľ nepotrebovali, spôsobilo mnohým, najmä menším, živnostníkom vrásky na čele. Niekedy je možné drahú pokladňu nahradiť elektronickou, niekedy aj na predaj výrobkov môžete použiť iné možnosti výdaja dokladu, a pritom dodržať zákon.

Sprísnené povinnosti pre nové subjekty

Do minulého roka väčšina podnikateľov v oblasti služieb nepotrebovala používať pri evidencii tržieb registračné pokladne. Po novom si na ňu museli zvyknúť aj napríklad zubári, veterinári, či notári, taxislužby… Jednoducho využívanie pokladnice sa vzťahuje na každú fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje vymedzené služby a prijíma tržby v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.

Určuje to zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Finančná správa uviedla pre ľahšiu identifikáciu, či potrebujete registračnú (ERP), alebo virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP) tri body:

 • vykonáva podnikateľskú činnosť,
 • prijíma tržbu v hotovosti na predajnom mieste,
 • predáva tovar alebo poskytuje vymedzenú službu.

Virtuálna pokladnica šetrí náklady

Pri menších podnikateľoch, ktorí sa zameriavajú napríklad na sezónny predaj, alebo majú živnosť popri zamestnaní, znamenalo obstaranie registračnej pokladnice zbytočne vynaložené prostriedky. Často dokonca môžu so servisom zhltnúť celoročný zisk.

Ak pokladnicu skutočne potrebujete, Finančná správa poskytla možnosť využiť Virtuálnu registračnú pokladnicu. Tá umožní podnikateľom vytvárať a následne tlačiť pokladničné doklady, spravovať tovary a služby a evidovať vytvorené pokladničné doklady cez internet.

Výhodou je, že nie ste povinný evidovať kópie bločkov, či uzávierok a aplikácia uchováva dáta na serveroch Finančnej správy. Používanie je bezplatné a tak podnikateľ ušetrí nielen za nákup zariadenia, ale aj servisovanie.

Využite autorské práva a pokladnicu vám netreba

Jednou z podmienok pre povinnosť používať ERP/VRP je podnikateľská činnosť. Je to základné pravidlo a treba naň pamätať. Pretože ak nespĺňate parametre živnosti, na pokladnicu môžete úplne zabudnúť a nejde o žiadne obchádzanie zákona.

Príklad:

Predvianočný a dušičkový čas je obdobím, kedy chcú aj drobní remeselníci, prípadne umelci predať svoje výrobky. Ide o fyzické osoby, ktoré nemajú oprávnenie na podnikanie, ale vyrábajú napríklad drevené predmety, obrazy, vence, sviečky a podobne.

Takejto osobe nevzniká povinnosť evidovať tržby v registračnej pokladnici. Dôvodom je, že v tomto prípade predaj vlastnoručne zhotovených výrobkov nie je živnosťou a túto činnosť fyzická osoba vykonáva na základe zákona  č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve.

Podľa Finančnej správy tak povinnosť evidovať prijaté tržby v hotovosti v ERP/VRP z predaja tohto tovaru fyzickej osobe nevzniká. Úplne bez dokladu však prijať financie možné nie je. V takomto prípade je potrebné zákazníkovi vydať príjmový doklad o prijatí tržby.

Prirodzene, ak si osoba na takúto činnosť už založí živnosť, v tom momente jej vzniká povinnosť prijaté tržby v hotovosti z predaja tohto tovaru evidovať v ERP/VRP. Bez ohľadu na to, že bude predávať rovnaké výrobky, rovnakým spôsobom.

Kedy ani podnikateľ nepotrebuje pokladnicu?

Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice v §3 vymedzuje aj výnimky pre podnikateľov, ktoré je dobré prelustrovať. Ak pod ne spadáte, registračnou pokladnicou sa nemusíte zaoberať ani v prípade, že podnikáte a máte príjem v hotovosti.

Povinnosť evidovať tržbu v ERP/VRP sa nevzťahuje na predaj:

 • cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
 • mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu v Národnej banke Slovenska, v bankách, v pobočkách zahraničných bánk a na numizmatických burzách,
 • poštových cenín na filatelistických burzách,
 • tovaru prostredníctvom predajných automatov,
 • tovaru na dobierku,
 • doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
 • tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
 • tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím,
 • živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
 • tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
 • tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov.

Príklad

Túto výnimku môže využiť napríklad predajca predvianočných kaprov. Keďže predaj živých zvierat, okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov je vyňatý z povinnosti evidencie tržieb v ERP/VRP.

Rovnako sú mimo povinnosti evidovať tržbu v ERP/VRP služby poskytované:

 • občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím,
 • vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
 • v rámci praktického vyučovania žiakov,
 • prostredníctvom predajných automatov.

Prirodzene, Finančná správa však upozorňuje, že aj podnikateľ, ktorý nemá povinnosť používať na evidenciu tržieb ERP/VRP, nebude postupovať v rozpore so zákonom o ERP, ak sa na báze dobrovoľnosti rozhodne ERP/VRP používať. 

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

autorské právaChcem začať podnikaťPrémiový obsahregistračná pokladnicaVirtuálna registračná pokladnicavýnimky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X