Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Riziká spojené s kúpou spoločnosti – prevod obchodného podielu

Riziká spojené s kúpou spoločnosti - prevod obchodného podielu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
1. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Na slovenskom trhu sa tak rozsypalo vrece s obchodom s ready-made spoločnosťami. 
 
Aké sú riziká spojené s kúpou takejto spoločnosti? 
 

Na kúpu obchodného podielu môžete potrebovať súhlas manžela

Vzhľadom na súčasnú podnikateľskú prax isto mnohí uvažujú nad kúpou spoločnosti. V prípade, ak podnikateľ nepotrebuje byť registrovaný k DPH, tak volí mnohokrát možnosť kúpy „klasickej“ ready made spoločnosti. 
 
Takáto spoločnosť nikdy nevykonávala žiadnu činnosť, v podstate bola založená, aby mohla byť v budúcnosti predaná. Vzhľadom na legislatívnu zmenu týkajúcu sa povinného skladania základného imania na účet v banke sa javí táto možnosť ako výhodným riešením. Takúto spoločnosť možno kúpiť už za 399,- € vrátane poplatkov, čo je porovnateľný náklad ako pri jej založení.
 

 
Nespornou výhodou je, že podnikateľ nemusí otvárať účet v banke a skladať tam peniaze na základné imanie. Nehovoriac, že podnikať so spoločnosťou možno v priebehu pár hodín. Na slovenskom trhu sa tak „rozsypalo vrece s obchodom s readymade spoločnosťami“. Sú však vôbec nejaké riziká spojené s kúpou takejto spoločnosti ? 
 

Čo treba preveriť

Na trhu je veľa spoločností zoberajúcich sa predajom readymade spoločností. Dôležitou skutočnosťou, ktorú preveruje asi každý podnikateľ, sú „všeobecne známe faktory“, ako reálne sídlo, zamestnanci, história, referencie, iné, samozrejme aj cena. Podnikateľ by však mal venovať zvýšenú pozornosť aj iným istotne nie menej dôležitým faktorom. 
 
Keďže sa jedná o prevod obchodného podielu, čo je komplikovaná právna problematika, tak by mala byť riešená prostredníctvom právnika s korporátnou praxou. Vzhľadom na oprávnenie poskytovať právne služby, ako aj povinné poistenie za zodpovednosť za škody spôsobené výkonom povolania by mala korporátne dokumenty pripravovať advokátska kancelária. Vykonanie zápisu do obchodného registra ešte neznamená, že práca a prevod obchodného podielu v spoločnosti je vykonaný „právne“ perfektne. 
 

Je kupujúci ženatý?

Z praxe mnohí „vykonávači“ tejto činnosti zabúdajú na základné body, ktoré by sa právne mali ošetriť. Napríklad, v prípade ak podnikateľ kúpi „eseročku“ (právnicky obchodný podiel), tak základnou otázkou je manželstvo nadobúdateľa obchodného podielu. 
 
Ak je ženatý/á, tak na nadobudnutie obchodného podielu môže potrebovať súhlas druhého manžela. Nejedná sa predsa o bežný úkon. V prípade, ak tento súhlas chýba, tak prevod obchodného podielu je „postihnutý“ právnou vadou, to jest, tento právny úkon je relatívne neplatný, resp. je platný pokiaľ nie je v určitej lehote spochybnený. 
 

Partner môže zmluvu napadnúť

Čo v „bežnej reči“ znamená, že zmluva o kúpe spoločnosti (podielu v nej) môže byť v lehote 3 rokov od jej podpisu napadnutá pre neplatnosť druhým manželom. Stačí, ak sa manželia „posekajú“, a druhý môže na „truc“ využitím svojho práva spôsobiť veľkej spoločnosti ešte väčšie problémy, resp, jej spoločníkovi. 
 
Samozrejme, v tejto súvislosti je vhodné „pozrieť“ sa na problematiku obchodného podielu, a teda či sa stáva súčasťou bezpodielového spolulvasltníctva manželov. V tejto otázke existuje množstvo judikátov Najvyššieho súdu SR. Ak áno, čo s ním, ak sa manželia rozvedú? Čo s jeho dedením? Možno obchodný podiel vôbec prevádzať na „cudzie“ osoby mimo spoločnosti? 
 
Na prevod obchodného podielu treba aj súhlas valného zhromaždenia, čiže spoločníkov. Čo, ak jeden spoločník, ktorý má síce v obchodnom registri len 10% v spoločnosti, ale jeho podiel na hlasovacích právach naopak predstavuje 90% ? 
 

Súd skúma len formality

Predmetné predstavuje len zopár aspektov, ktoré treba mať na pamäti. V širších súvislostiach sa jedná o nepočetné množstvo faktorov, ktoré je potrebné sledovať. Kvalitnému právnikovi by takéto skutočnosti nemali uniknúť. 
 
Na margo vyššie uvedeného je potrebné doplniť, že obchodný súd vo veci zápisu do obchodného registra nemôže skúmať materiálnu stránku veci. Skúma len zhodu formálnych náležitosti, ktoré sa zapisujú do obchodného registra. Čiže vyšší súdny úradník na súde spravidla len kontroluje či k predloženému návrhu sú predložené prílohy, a či údaje z nich vyplývajúce korešpondujú s údajmi uvedenými v návrhu, ktoré sa majú do obchodného registra zapísať. Zdanlivo znejúca banalita akou je prevod obchodného podielu, nemusí byť až takou formalitou ako sa na prvý pohľad môže zdať. 
 
Samozrejme, hlbšie informácie a najmä súvislosti, právne riziká sa nemožno dozvedieť z formulárov stiahnutých z webu.    
 
Možnosť rýchleho nadobudnutia spoločnosti a štartu podnikania je určite prínosom pre podnikateľské prostredie. Odpadajú tak administratívne prekážky, získava sa čas, šetrí sa energia za porovnateľne rovnaké náklady ako pri založení spoločnosti. V budúcnosti možno predpokladať, že pri „štarte“ podnikania sa bude preferovať skôr kúpa ako založenie spoločnosti. Samozrejme, či už kúpa alebo založenie spoločnosti, tak obe sú právnou problematikou, ktorá potrebuje kvalitné právne ošetrenie.  
 
Autor: JUDr. Ján Marônek, spolumajiteľ M2 Business s. r. o. , zaoberajúcej sa akvizíciami, zakladaním, predajom a správou obchodných spoločností
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X