- Podnikam.sk
- Články
- Zaujímavosti
- Robíte viac vecí naraz? Vedci tvrdia, že tak môžete poškodiť váš mozog
Robíte viac vecí naraz? Vedci tvrdia, že tak môžete poškodiť váš mozog
Telefonujete, píšete maily a do toho sa ešte rozprávate s kolegami? Tu je niekoľko dôvodov, prečo to nerobiť, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli.
Nové štúdie tvrdia, že takzvaný multitasking zhoršuje pracovný výkon, a dokonca môže i poškodiť váš mozog. Výskum Stanfordovej univerzity preukázal, že multitasking je v konečnom dôsledku menej produktívny než jedna sústredená aktivita. Výzkumníci tiež zistili, že ľudia, ktorí sú bombardovaní niekoľkými zdrojmi informácií naraz, sa nedokážu sústrediť, majú problémy s pamäťou alebo nedokážu prejsť od jednej úlohy druhej tak dobre ako ľudia, ktorí robia jednu vec za druhou.
Existuje nadanie pre multitasking?
Čo keď sú ale niektorí ľudia v multitaskingu prirodzene nadaní? Výskumníci zo Stanfordu porovnávali skupiny ľudí na základe toho, akú tendenciu k multitaskingu majú a ako si myslia, že to pomáha ich výkonu. Zistili, že tí, ktorí často robia viac vecí naraz, veria, že tak zlepšujú svoj výkon, sú v tejto činnosti v skutočnosti horší ako tí, ktorí radšej robia jednu vec a potom druhú.
Multitasking znižuje efektivitu vašej práce, pretože váš mozog sa dokáže v danej chvíli sústrediť iba na jednu vec. Keď sa pokúšate robiť dve veci zároveň, váš mozog nemá kapacitu na to, aby obe úlohy úspešne dokončil.
Multitasking znižuje IQ
Bolo tiež preukázané,že okrem toho, že vás spomalí pri jednotlivých úlohách, multitasking znižuje aktuálne IQ. Výskum londýnskej univerzity ukázal, že tí, ktorí robili naraz viac vecí, vykazovali pokles IQ, ktorý je bežný napr. po fajčení marihuany či prebdetej noci. Prepad IQ o nejakých 15 bodov znížil skóre účastníkov na priemerný výsledok osemročného dieťaťa!
Multitasking poškodzuje mozog
Dlho sa zastával názor, že ujma na kognitívnych schopnostiach spôsobená multitaskingom je iba dočasná, nové výskumy však naznačujú úplne niečo odlišné. Výskumníci z University of Sussex v Británii porovnali čas, ktorý ľudia strávia pri viacerých zariadeniach súčasne (napr. písanie SMS pri pozeraní TV) s výsledkami MRI obrazov ich mozgov. Zistili, že multitaskeri majú menšiu hustotu mozgu v prednej cingulárnej kôre, teda v časti zodpovednej za empatiu a kognitívnu i emočnú kontrolu.
I keď je potrebný ešte ďalší výskum, aby sme zistili, či multitasking skutočne fyzicky ničí mozog (môže to byť i tak, že niektorí ľudia majú poškodenie mozgu, ktoré ich robí náchylnými k multitaskingu ), je určite isté, že je škodlivý. Neurológ Kep Kee Loh, vedúci štúdie, vysvetlil možné následky: „Myslím, že je dôležité dostať ľuďom do povedomia, že to, ako zaobchádzame s rôznymi zariadeniami, môže meniť spôsob nášho myslenia a že tieto zmeny sa môžu prejaviť v štruktúre mozgu.“
Prečo nerobiť viac úloh naraz
Ak ste k multitaskingu náchylní, rozhodne to nie je zvyk, ktorý by ste mali podporovať – je zrejmé, že vás spomaľuje a znižuje kvalitu vašej práce. Aj keď by nespôsoboval poškodenie mozgu, rozhodne zhorší vaše doterajšie problémy so sústredením, organizáciou a zmyslom pre detail.