Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Robíte viac vecí naraz? Vedci tvrdia, že tak môžete poškodiť váš mozog

Multitasking
Thinkstock
15. marca 2021 Zdroj Forbes Tlačiť

Telefonujete, píšete maily a do toho sa ešte rozprávate s kolegami? Tu je niekoľko dôvodov, prečo to nerobiť, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli. 

Nové štúdie tvrdia, že takzvaný multitasking zhoršuje pracovný výkon, a dokonca môže i poškodiť váš mozog. Výskum Stanfordovej univerzity preukázal, že multitasking je v konečnom dôsledku menej produktívny než jedna sústredená aktivita. Výzkumníci tiež zistili, že ľudia, ktorí sú bombardovaní niekoľkými zdrojmi  informácií naraz, sa nedokážu sústrediť, majú problémy s pamäťou alebo nedokážu prejsť od jednej úlohy druhej tak dobre ako ľudia, ktorí robia jednu vec za druhou.

Existuje nadanie pre multitasking?

Čo keď sú ale niektorí ľudia v multitaskingu prirodzene nadaní? Výskumníci zo Stanfordu porovnávali skupiny ľudí na základe toho, akú tendenciu k multitaskingu majú a ako  si myslia, že to pomáha ich výkonu. Zistili, že tí, ktorí často robia viac vecí naraz, veria, že tak zlepšujú svoj výkon, sú v tejto činnosti v skutočnosti horší ako tí, ktorí radšej robia jednu vec a potom druhú.

Multitasking znižuje efektivitu vašej práce, pretože váš mozog sa dokáže v danej chvíli sústrediť iba na jednu vec. Keď sa pokúšate robiť dve veci zároveň, váš mozog nemá kapacitu na to, aby obe úlohy úspešne dokončil.

Multitasking znižuje IQ

Bolo tiež preukázané,že okrem toho, že vás spomalí pri jednotlivých úlohách, multitasking znižuje aktuálne IQ. Výskum londýnskej univerzity ukázal, že tí, ktorí robili naraz viac vecí, vykazovali pokles IQ, ktorý je bežný napr. po fajčení  marihuany či prebdetej noci. Prepad IQ o nejakých 15 bodov znížil skóre účastníkov na priemerný výsledok osemročného dieťaťa!

Multitasking poškodzuje mozog

Dlho sa zastával názor, že ujma na kognitívnych schopnostiach spôsobená multitaskingom je iba dočasná, nové výskumy však naznačujú úplne niečo odlišné. Výskumníci z University of Sussex v Británii porovnali čas, ktorý ľudia strávia pri viacerých zariadeniach súčasne (napr. písanie SMS pri pozeraní TV) s výsledkami MRI obrazov ich mozgov. Zistili, že multitaskeri majú menšiu hustotu mozgu v prednej cingulárnej kôre, teda v časti zodpovednej za empatiu a kognitívnu i emočnú kontrolu.

I keď je potrebný ešte ďalší výskum, aby sme zistili, či multitasking skutočne fyzicky ničí mozog (môže to byť i tak, že niektorí ľudia majú poškodenie mozgu, ktoré ich robí náchylnými k multitaskingu ), je určite isté, že je škodlivý. Neurológ Kep Kee Loh, vedúci štúdie, vysvetlil možné následky: „Myslím, že je dôležité dostať ľuďom do povedomia, že to, ako zaobchádzame s rôznymi zariadeniami, môže meniť spôsob nášho myslenia a že tieto zmeny sa môžu prejaviť v štruktúre mozgu.“

Prečo nerobiť viac úloh naraz

Ak ste k multitaskingu náchylní, rozhodne to nie je zvyk, ktorý by ste mali podporovať – je zrejmé, že vás spomaľuje a znižuje kvalitu vašej práce. Aj keď by nespôsoboval poškodenie mozgu, rozhodne zhorší vaše doterajšie problémy so sústredením, organizáciou a zmyslom pre detail.

K téme

Témy

manažériskillstipy na úspechúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X