Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SDKÚ-DS považuje zavedenie daňových licencií za absurdné

SDKÚ DS považuje zavedenie daňových licencií za absurdné
Poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS). Foto: SITA
25. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
„Vláda má tento rok o 470 mil. eur menej z daní, než si naplánovala, z firemných daní o 272 mil. eur menej. Napriek tomu sa vláda nepoučila a plánuje zaviesť ďalšiu daň. Plánuje z nej vybrať ďalšie peniaze, čo je podľa môjho hlbokého presvedčenia nereálne,“ uviedol podpredseda strany Ivan Štefanec.
 
Ako ďalej uviedol, Slovensko má rastúcu nezamestnanosť, ktorá je piata najvyššia v celej EÚ. „Máme rekordný dlh na úrovni 58 % HDP a štátna kasa je stále prázdnejšia,“ povedal k dôvodom zavedenia daňových licencií Štefanec. Zámer vlády zaviesť daň zo straty je podľa neho o to výraznejší, že ju chce nazvať novými licenciami.
 

Proti daňovým licenciám sú aj malí podnikatelia

Podľa Štefanca licencie znamenajú niečo úplne iné. Pripomenul, že SDKÚ už dvakrát predložila licencie pre živnostníkov ako legislatívny návrh. Licencie mali znížiť administratívnu záťaž živnostníkov. „Pôvodne návrh smeroval k zníženiu administratívy, a nie aby sa zhoršili podmienky pre tých, ktorých potrebujeme podporiť,“ zdôraznil Štefanec.
 
Zámerom SDKÚ-DS je podľa slov Štefanca rozpútať verejnú diskusiu a ukázať občanom absurdnosť daňových licencií, a to aj prostredníctvom sociálnych sietí. Chcú tak vytvoriť tlak verejnosti proti ich zavedeniu. 
 
Daňové licencie negatívne hodnotí aj prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. „Zachytili sme v médiách vyjadrenie, že 60 % podnikov a podnikateľov neplatí dane. Chcem povedať, že je rozdiel medzi výrazom neplatiť dane a nemať daňovú povinnosť. Je to zásadný rozdiel. To, že niekto nemá daňovú povinnosť, neznamená, že je podvodník,“ uviedol Sirotka.
 

 
„My sme navrhovali licencie, ktoré by malému živnostníkovi, ktorý je ešte pod hranicou platcu DPH a nikoho nezamestnáva, aby si jednou platbou mohol zaplatiť priemernú daň v rozpätí jeho zárobku, minimálne sociálne a zdravotné odvody,“ objasnil pôvodný zámer Sirotka. Podľa neho by tak mal živnostník prakticky pokoj s účtovníctvom. Daňové licencie Sirotka považuje za sťaženie rozbehu činnosti pre malého podnikateľa „Ak spojíme legislatívnu úpravu o zložení 5 000 eur v hotovosti na účet práve začínajúcemu podnikateľovi a zároveň by mal tento začínajúci podnikateľ platiť aj novú licenciu, je to pomerne veľké zaťaženie,“ uzavrel Sirotka. 
 
So zavedením nových daňových licencií počíta vládou schválený návrh budúcoročného rozpočtu. Ministerstvo financií zároveň so zavedením licencií navrhlo aj zníženie korporátnej dane zo súčasných 23 % na 22 %.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X