Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Seniori čoraz viac využívajú elektronické bankové služby

Seniori čoraz viac využívajú elektronické bankové služby
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nie je už nič nezvyčajné, že seniori využívajú internetbanking, tendenciu rastu má aj aplikácia na spravovanie účtu cez mobil.

Najaktívnejší seniori sú vo veku 60 až 64 rokov

Súčasní seniori sa zbavujú obáv z nových technológií už aj pri riadení svojich financií. Potvrdili to viaceré banky. „Predstava, že senior raz za mesiac zájde na pobočku, vyberie si v hotovosti celú penziu a potom s ňou hospodári, už neplatí,“ povedal Filip Vítek zo Sberbank Slovensko.

Seniorov v rámci svojho portfólia klientov eviduje aj on-line banka Zuno, ktorá nemá fyzické pobočky. „Súčasní dôchodcovia zvládajú prácu s počítačom už oveľa lepšie, než naši starí rodičia,“ povedal pre agentúru SITA hovorca banky Zuno Lukáš Tomis.

Vyše tretina seniorov v Sberbank má zriadené elektronické bankovníctvo. Najaktívnejší seniori sú pritom podľa banky tí najmladší, vo veku 60 až 64 rokov. Seniori zároveň platia on-line každý mesiac, každý desiaty z nich má aj e-mail a suverénne najčastejšou transakciou je pre nich platba kartou u obchodníka. „Naproti sľubne vysokému podielu starších klientov s internetbankingom je zatiaľ veľmi nízky podiel tých, ktorí majú aktivovaný smartbanking, teda aplikáciu na spravovanie účtu cez mobil. Iba jeden zo sto seniorov túto možnosť využíva,“ skonštatoval Vítek. 

V ČSOB má pritom mobilnú aplikáciu 10 % užívateľov, ktorí sú vo veku nad 50 rokov. „Avšak máme aj takých, ktorí presiahli hranicu 80 rokov,“ doplnila hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. „Keďže postupne bude do zrelého veku dorastať skupina dnešných päťdesiatnikov, ktorí dnes už aktívne používajú smartfóny, predpokladám, že aj počet užívateľov smartbankingu medzi staršími ľuďmi bude narastať,“ odhaduje Vítek. 

Seniori podľa Eliášovej používajú aj internetbanking. Počet užívateľov s pribúdajúcim vekom však klesá. Kým klientov vo veku 61 až 70 rokov, ktorí používajú internetbanking je zhruba 6 000, u o desať rokov staršej generácie je to približne 800 používateľov. Počet užívateľov starších ako 81 rokov je v ČSOB viac ako sto. Najčastejšou funkciou, ktorú seniori používajú v elektronickom bankovníctve ČSOB, je vykonanie platby. 

V Zuno banke tvoria klienti nad 60 rokov približne 8 % z celkového počtu klientov. Ide teda o 20 tis. seniorov. Aktívne svoj účet využíva viac ako 50 % z nich. Najčastejšie robia podľa Tomisa domáce platby spojené s úhradou za bývanie a ďalšími podobnými poplatkami.

V Slovenskej sporiteľni každý tretí senior nad 60 rokov s bankovým účtom využíva elektronické bankovníctvo. Z celkového počtu transakcií zúčtovaných zo seniorských účtov je najčastejší trvalý príkaz alebo inkaso, nasleduje výber z bankomatu a potom platba cez platobný terminál.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X