- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Ako investovať
- Slováci objavujú investovanie: Ako naučiť peniaze, aby pracovali aj pre vás
Slováci objavujú investovanie: Ako naučiť peniaze, aby pracovali aj pre vás
BRATISLAVA 10. augusta 2017 – Príbehy slávnych bohatých a úspešných ľudí, ktorí sa vedeli chopiť príležitostí už bolo viac než dosť. Spôsobov, ako rozmnožovať investovaním svoje peniaze nie je o nič menej. Viete však, ktorý je ten najlepší? V spolupráci s ČSOB sme pre vás pripravili základný prehľad, ktorý vám pomôže zorientovať sa v prístupe k investovaniu.
Investorská mentalita
Sporenie vz. investovanie: Čo je pre vás lepšie?
Kto v živote nesporil, nech hodí svojou kreditnou kartou. Už od narodenia za nás rodičia odkladali peniaze, neskôr sme dostali vlastné vkladné knižky či porcelánové prasiatka.
Sporenie je však základ hospodárenia s peniazmi. Žiaden investor by sa nemal púšťať do investovania bez nejakého stabilného základu. Najlepšie je vytvoriť si 6 mesačnú rezervu, ktorá pokryje všetky očakávané výdavky. Pokiaľ sa však viac pozeráte do budúcnosti, iba sporením veľa vody nenamútite. S určitou rezervou môžete svoje financie nechať pracovať a rozvíjať sa viacerými smermi.
Míňať iba na spotrebu je krátkozraké
Spotrebný tovar sa, ako je známe, časom znehodnocuje. Preto je v prvom rade potrebné rozložiť svoje financie a investovať ich rozumne a vyvážene. Ideálne je prerozdeliť svoje prostriedky tak, aby ste mali v rovnováhe šetrenie, investovanie, ale aj míňanie. Napríklad, aj príjemná dovolenka je určitý druh investície, ktorá vám síce neprinesie zisk, no vráti sa vám v iných benefitoch.
Pasivita vás stojí peniaze
V dlhšom časovom horizonte je výhodnejšie rozumne zariskovať a nechať peniaze vytvárať ďalšie peniaze. Pokiaľ sa rozhodnete investovať, je dôležité, aby ste aktívne sledovali vývoj trhu a všetko, čo ho môže ovplyvniť. Samozrejme, ani investovanie nie je zadarmo a vyžaduje si voľné finančné prostriedky. Investovanie si pýta hlavne vyvážený pomer správne zvolenej stratégie, vytrvalosti a odvahy prijímať určité riziko.
Správna stratégia
Zvoliť si stratégiu môže byť spočiatku náročnejšie. Správny investor však presne vie, čo robí a nemíňa si „náboje len tak naslepo”. Pri zvolení tej správnej stratégie musíte už vopred vedieť, čo očakávate a aké máte plány. Zároveň však musíte aj akceptovať možné riziko. Najlepším spôsobom ako to zistiť, je riadne popremýšľať, odhadnúť svoje silné a slabé stránky a tiež zvážiť všetky pre a proti.
Existujú niekoľko typov investorov ako napríklad: konzervatívny, vyvážený, rastový či dynamický. Zistite aký typ investora ste vy v nasledujúcom teste.
Na čo nezabúdať
Je risk vždy zisk?
Svet investícií môže byť zložitý, nákladný a nestabilný. Určite ste už počuli o tom, že zle zvolené slová niektorých politických činiteľov spôsobili kritické výkyvy viacerých trhov. Je jasné, že pri investovaní je potrebné znášať určitú mieru rizika a tiež pridať k nemu aj odvahu. Preto na Wall Street nestojí jeleň, ale býk a názov filmu o zvierati z Wall Street nie je zajac, ale vlk. Risk neznamená vždy zisk, no v prípade investícií ani pokles hodnoty nemusí znamenať konečnú stratu. Záleží len na tom, akú stratégiu zvolíte a či sa nebojíte využiť všetky príležitosti, ktoré sa vám ponúkajú.
Trpezlivosť eurá prináša
Ako sme už spomínali vyššie, k investovaniu treba pristupovať dlhodobo. Preto sa nezabudnite vybaviť poriadnou dávkou vytrvalosti a trpezlivosti, ktorá je kľúčom k úspechu. Investovanie nie je šprint, ale maratón, ktorý vám v cieli môže priniesť viac šťavnatého ovocia.
Peniaze v rukách odborníkov
Pre úplných investičných začiatočníkov sú najlepšou voľbou podielové fondy. Tie môžu byť spočiatku náročné na pochopenie, mätúce a možno z nich budete mať rozporuplné emócie. Avšak, keď sa na ne pozrieme bližšie, prinášajú viacero výhod a pokiaľ dodržiavate základné zásady, tak by ste sa nemali pomýliť.
Investovať do fondov prináša veľa výhod. Napríklad, v prípade podielových fondov sa investície prirodzene diverzifikujú, čo znamená, že rozkladajú riziko a umožňujú investovať aj nižšie sumy. Vďaka štruktúrovaným fondom budete môcť vopred poznať stanovenú štruktúru a podkladové aktívum fondu, čiže môžete ihneď presne vedieť, od čoho sa bude odvíjať váš výnos a za akých podmienok bude vaša investícia chránená. V neposlednom rade, zmiešané fondy kombinujú výhody jednotlivých finančných nástrojov, napríklad bezpečnosť dlhopisov, potenciál akcií a alternatívnych investícií.
Ideálne je vstúpiť do investorských vôd po boku skúseného investičného experta. Ten vám vysvetlí, aké riziká môžete očakávať. Preto sa pri investovaní nezabudnite na všetko pýtať. Zistite si poplatky, garancie, čo znamenajú pojmy a preštudujte si zmluvu, ktorú uzatvárate. Seriózny finančný poradca vám ochotne vo všetkom transparentne poradí.
3 hlavné prínosy investovania
1. Vyššie výnosy
Investovanie so sebou prináša viacero výhod, ktoré sme už spomínali vyššie. V dlhodobom horizonte má potenciál pre vyššie výnosy oproti klasickému sporeniu, ktoré vám môžu pomôcť zabezpečiť príjemné chvíle, keď bude v dôchodku.
2. Vaše tempo
Ďalšia vec je, že miera rizika závisí aj na vás a to podľa stratégie, ktorú si sami zvolíte. Vaše peniaze môžete rozptýliť na viacero trhov a segmentov, vďaka čomu bude miera rizika klesať a vaše financie budú prítomné na globálnych trhoch.
3. Svet príležitostí
Pokiaľ ste sa rozhodli zhodnotiť svoje financie, nájdite si tú najlepšiu príležitosť. Medzi top expertov na investície na Slovensku patrí ČSOB. V nasledujúcich odkazoch vám prináša top investičné príležitosti na vás momentálne čakajú:
Natívny článok