Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci objavujú investovanie: Ako naučiť peniaze, aby pracovali aj pre vás

1 1.jpg
ČSOB ČSOB
10. augusta 2017 Tlačiť

BRATISLAVA 10. augusta 2017 – Príbehy slávnych bohatých a úspešných ľudí, ktorí sa vedeli chopiť príležitostí už bolo viac než dosť. Spôsobov, ako rozmnožovať investovaním svoje peniaze nie je o nič menej. Viete však, ktorý je ten najlepší? V spolupráci s ČSOB sme pre vás pripravili základný prehľad, ktorý vám pomôže zorientovať sa v prístupe k investovaniu.

Investorská mentalita

Sporenie vz. investovanie: Čo je pre vás lepšie?

Kto v živote nesporil, nech hodí svojou kreditnou kartou. Už od narodenia za nás rodičia odkladali peniaze, neskôr sme dostali vlastné vkladné knižky či porcelánové prasiatka.

Sporenie je však základ hospodárenia s peniazmi. Žiaden investor by sa nemal púšťať do investovania bez nejakého stabilného základu. Najlepšie je vytvoriť si 6 mesačnú rezervu, ktorá pokryje všetky očakávané výdavky.  Pokiaľ sa však viac pozeráte do budúcnosti, iba sporením veľa vody nenamútite. S určitou rezervou môžete svoje financie nechať pracovať a rozvíjať sa viacerými smermi.

Míňať iba na spotrebu je krátkozraké

Spotrebný tovar sa, ako je známe, časom znehodnocuje. Preto je v prvom rade potrebné rozložiť svoje financie a investovať ich rozumne a vyvážene. Ideálne je prerozdeliť svoje prostriedky tak, aby ste mali v rovnováhe šetrenie, investovanie, ale aj míňanie. Napríklad, aj príjemná dovolenka je určitý druh investície, ktorá vám síce neprinesie zisk, no vráti sa vám v iných benefitoch.

ČSOB. Investujte rozumne a vyvážene.

Pasivita vás stojí peniaze

V dlhšom časovom horizonte je výhodnejšie rozumne zariskovať a nechať peniaze vytvárať ďalšie peniaze. Pokiaľ sa rozhodnete investovať, je dôležité, aby ste aktívne sledovali vývoj trhu a všetko, čo ho môže ovplyvniť. Samozrejme, ani investovanie nie je zadarmo a vyžaduje si voľné finančné prostriedky. Investovanie si pýta hlavne vyvážený pomer správne zvolenej stratégie, vytrvalosti a odvahy prijímať určité riziko.

Správna stratégia

Zvoliť si stratégiu môže byť spočiatku náročnejšie. Správny investor však presne vie, čo robí a nemíňa si „náboje len tak naslepo”. Pri zvolení tej správnej stratégie musíte už vopred vedieť, čo očakávate a aké máte plány. Zároveň však musíte aj akceptovať možné riziko. Najlepším spôsobom ako to zistiť, je riadne popremýšľať, odhadnúť svoje silné a slabé stránky a tiež zvážiť všetky pre a proti.

Existujú niekoľko typov investorov ako napríklad: konzervatívny, vyvážený, rastový či dynamický. Zistite aký typ investora ste vy v nasledujúcom teste.

ČSOB. Viete aký ste typ investora?

Na čo nezabúdať

Je risk vždy zisk?

Svet investícií môže byť zložitý, nákladný a nestabilný. Určite ste už počuli o tom, že zle zvolené slová niektorých politických činiteľov spôsobili kritické výkyvy viacerých trhov. Je jasné, že pri investovaní je potrebné znášať určitú mieru rizika a tiež pridať k nemu aj odvahu. Preto na Wall Street nestojí jeleň, ale býk a názov filmu o zvierati z Wall Street nie je zajac, ale vlk. Risk neznamená vždy zisk, no v prípade investícií ani pokles hodnoty nemusí znamenať konečnú stratu. Záleží len na tom, akú stratégiu zvolíte a či sa nebojíte využiť všetky príležitosti, ktoré sa vám ponúkajú.

Trpezlivosť eurá prináša

Ako sme už spomínali vyššie, k investovaniu treba pristupovať dlhodobo. Preto sa nezabudnite vybaviť poriadnou dávkou vytrvalosti a trpezlivosti, ktorá je kľúčom k úspechu. Investovanie nie je šprint, ale maratón, ktorý vám v cieli môže priniesť viac šťavnatého ovocia.

Pozor aby vám nedošiel dych!
Ezgif 1 94ed1236ae.gif

Peniaze v rukách odborníkov

Pre úplných investičných začiatočníkov sú najlepšou voľbou podielové fondy. Tie môžu byť spočiatku náročné na pochopenie, mätúce a možno z nich budete mať rozporuplné emócie. Avšak, keď sa na ne pozrieme bližšie, prinášajú viacero výhod a pokiaľ dodržiavate základné zásady, tak by ste sa nemali pomýliť.

Investovať do fondov prináša veľa výhod. Napríklad, v prípade podielových fondov sa investície prirodzene diverzifikujú, čo znamená, že rozkladajú riziko a umožňujú investovať aj nižšie sumy. Vďaka štruktúrovaným fondom budete môcť vopred poznať stanovenú štruktúru a podkladové aktívum fondu, čiže môžete ihneď presne vedieť, od čoho sa bude odvíjať váš výnos a za akých podmienok bude vaša investícia chránená. V neposlednom rade, zmiešané fondy kombinujú výhody jednotlivých finančných nástrojov, napríklad bezpečnosť dlhopisov, potenciál akcií a alternatívnych investícií.

Ideálne je vstúpiť do investorských vôd po boku skúseného investičného experta. Ten vám vysvetlí, aké riziká môžete očakávať. Preto sa pri investovaní nezabudnite na všetko pýtať. Zistite si poplatky, garancie, čo znamenajú pojmy a preštudujte si zmluvu, ktorú uzatvárate. Seriózny finančný poradca vám ochotne vo všetkom transparentne poradí.

3.jpg
ČSOB. Svet investícii nikdy nebol transparentnejší.

3 hlavné prínosy investovania

1. Vyššie výnosy

Investovanie so sebou prináša viacero výhod, ktoré sme už spomínali vyššie. V dlhodobom horizonte má potenciál pre vyššie výnosy oproti klasickému sporeniu, ktoré vám môžu pomôcť zabezpečiť príjemné chvíle, keď bude v dôchodku.

2. Vaše tempo

Ďalšia vec je, že miera rizika závisí aj na vás a to podľa stratégie, ktorú si sami zvolíte. Vaše peniaze môžete rozptýliť na viacero trhov a segmentov, vďaka čomu bude miera rizika klesať a vaše financie budú prítomné na globálnych trhoch.

3. Svet príležitostí

Pokiaľ ste sa rozhodli zhodnotiť svoje financie, nájdite si tú najlepšiu príležitosť. Medzi top expertov na investície na Slovensku patrí ČSOB. V nasledujúcich odkazoch vám prináša top investičné príležitosti na vás momentálne čakajú:

Natívny článok

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ČSOB

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X