Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci patria k najkonzervatívnejším investorom

Slováci patria k najkonzervatívnejším investorom
Fotobanka Pixmac
20. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Domácnosti v strednej a východnej Európe vykazujú v porovnaní s Európskou menovou úniou (EMÚ) konzervatívnejšie investičné postoje a väčšinu finančných aktív investujú do vkladov a meny.

 
Vyplýva to z najnovšej štúdie spoločnosti Generali PPF Asset Management, podľa ktorej sú najkonzervatívnejšie v investovaní domácnosti na Slovensku, v Slovinsku a v Českej republike, kde investície do meny a vkladov predstavujú viac ako 50 % všetkých finančných aktív domácností.
 

Analytici očakávajú ďalší rast investícií

Za týmito krajinami nasleduje Poľsko s podielom 45 % a Maďarsko, kde tento podiel predstavuje 39 %. Priemer Európskej menovej únie je pritom na úrovni 36 %.
 
 
V porovnaní so západnou Európou investície do podielových fondov v krajinách strednej a východnej Európy zostávajú podľa spoločnosti Generali PPF Asset Management relatívne nízke, hoci všetky monitorované krajiny vykazujú od roku 2004 nárast. Ten je hnaný najmä rastúcim bohatstvom. Najväčší nárast investícií do podielových fondov pritom zaznamenali domácnosti v Maďarsku, a to o 230 %, v Poľsku o 160 %, v Slovinsku o 100 %, v Českej republike o 65 % a na Slovensku o 25 %. 
 
“Napriek tomuto prudkému nárastu za posledných osem rokov, očakávame ďalší významný rast investícií domácností v krajinách strednej a východnej Európy aj v nasledujúcich piatich rokoch. S každým jedno eurovým nárastom HDP by mali investície do podielových fondov vzrásť o 11 centov. Tieto investície budú mať pravdepodobne konzervatívny charakter a predpokladáme mierne zhodnotenie v priemere o 5 % pre krajiny, ktoré doteraz neprebrali jednotnú európsku menu,” konštatuje investičný stratég Generali PPF Invest Michal Valentík. 
 
Štúdia odrážajúca údaje na konci druhého štvrťroka 2012 hovorí aj o tom, že najsilnejšími krajinami pokiaľ ide o investovanie domácností sú Slovinsko, kde investície v priemere predstavujú 1 150 eur na obyvateľa a Maďarsko so 769 eurami. V Českej republike investície dosahujú 591 eur na obyvateľa a v prípade slovenských domácností predstavujú 472 eur. Podobné investície na obyvateľa vykazuje aj Poľsko, konkrétne 469 eur.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X