Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci si odkladajú peniaze väčšinou pravidelne

Slováci si odkladajú peniaze väčšinou pravidelne
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Takmer 60 % klientov banky, ktorí majú zriadený sporiaci účet, si odkladá peniaze každý mesiac alebo minimálne raz za dva mesiace. Vyplynulo to z prieskumu Sberbank na jej klientoch, ktorý vykonala od októbra minulého roka do septembra tohto roka. 

Ľudia začínajú sporiť už pred tridsiatkou

Takmer každý štvrtý klient má okrem bežného účtu v banke zriadené aj rôzne druhy sporenia. Tí, ktorí sporia, majú priemerne na produktoch Sberbank našetrených 14 790 eur.
 
Ako ďalej Sberbank uviedla, vo väčšej miere začínajú ľudia sporiť už pred tridsiatkou. Každý tretí z tejto vekovej skupiny má zriadené sporenie. „Väčšina v sporení pokračuje a tak najviac sporiteľov je medzi staršími ľuďmi nad 61 rokov, každý druhý klient si v banke aj sporí,“ povedal vedúci oddelenia Customer Value Managementu Sberbank Slovensko Filip Vítek. 
 

 
Z prieskumu TNS Slovakia vyplynulo, že každý mesiac si aspoň časť svojho príjmu odloží 14 % ľudí, nepravidelne si však sporí 42 %. Podľa údajov ČSOB si na sporiaci účet najväčšiu sumu odkladajú obyvatelia bratislavského regiónu, mesačne si odložia v priemere 367 eur. Najmenej si sporia obyvatelia Banskej Bystrice a okolia, ktorí si mesačne na sporiaci účet odložia 192 eur. 
 
 
Pravidlo, že schopnosť šetriť závisí od sumy, ktorú vidíme na výplatnej páske, nemusí byť podľa ČSOB reálnym meradlom. Mnohokrát ľudia s menším príjmom si dokážu podľa vyjadrení banky vďaka obozretnosti ušetriť viac ako tí, ktorí zarábajú väčšiu sumu a výdavky si nestrážia. Na to, aby ľudí nezaskočili nečakané situácie, je vhodné podľa ČSOB odkladať si každý mesiac 10 % zo svojho príjmu. Avšak Slováci majú sedemkrát menej úspor ako priemerný občan eurozóny. Dôvodom môže byť podľa ČSOB aj fakt, že pravidlami šetrenia, s ktorými súvisí aj spomínaná rada, sa riadi len tretina slovenských domácností. 
 

 
V Slovenskej sporiteľni zase prieskum v spolupráci so spoločnosťou IMAS International zo septembra tohto roka ukázal, že priemerný Slovák mesačne sporí 90 eur, čo je o dve eurá viac ako vlani. Pravidelné sporenie považuje za dôležité 71 % Slovákov, čo je medziročný rast o 4 %. Narastá aj spokojnosť ľudí s tým, koľko sú schopní ušetriť, čo potvrdila tretina opýtaných, zatiaľ čo v minulom roku to bola iba štvrtina Slovákov. Zároveň klesá trend sporenia „do pančuchy“. Doma v hotovosti alebo v trezore si sporí 33 % Slovákov, čo je medziročne menej o 5 percentuálnych bodov. 
 
Ako povedala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, Slováci si už tri roky odkladajú približne 9 % zo svojich disponibilných príjmov, pričom v rokoch 2007 až 2009 to boli približne 4 %. „Ak k tomu pripočítame úspory v penzijných pilieroch, obyvatelia sporia asi 11 % zo svojich príjmov,“ povedala analytička. No hoci Slováci ostávajú podľa nej vo svojich očakávaniach opatrní a stále sporia pomerne výraznú časť zo svojich príjmov, postupne sa začína zvyšovať aj spotreba.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X