Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tri štvrtiny Slovákov nemajú osobný finančný plán

Tri štvrtiny Slovákov nemajú osobný finančný plán
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Aj napriek tomu, že takmer deväť z desiatich Slovákov si sporí, finančný plán zostavený odborníkom má len asi štvrtina z nich. V oblasti poradenstva častejšie veria bankovým inštitúciám. Finančný plán od nich má, alebo o ňom uvažuje 57 % Slovákov.
 
Služby investičného odborníka využíva alebo plánuje využiť 46 % opýtaných. Takmer polovica slovenskej populácie však využitie finančného poradenstva vôbec neplánuje. Vyplynulo to z prieskumu investičnej skupiny Pioneer Investments.
 

70 % Slovákov sporímlen na bežnom bankovom účte

Z prieskumu taktiež vyplynulo, že takmer štvrtina Slovákov má úspory vo výške troch až šiestich mesačných príjmov a asi jedna pätina má k dispozícii finančnú rezervu vyššiu, než je ich polročný príjem. Ako najčastejšiu formu sporenia používa viac ako 70 % Slovákov bežný bankový účet.
 
Investičné nástroje, ako sú napríklad podielové fondy, využívajú viac muži (13 %). Naopak, u žien majú len minimálnu dôveru (8 %). „Ženy sa v oblasti investovania a nakladania s financiami všeobecne považujú za opatrnejšie,“ povedal Country Manager Pioneer Investments SR Miroslav Ovčarik. 
 

 
Finančný plán od banky alebo investičného poradcu má 28 % mužov a 23 % žien. O využití služieb finančného poradenstva uvažuje ďalšia zhruba štvrtina opýtaných. Naopak, takmer polovica respondentov, častejšie ženy, uviedla, že nič také ani v budúcnosti neplánuje. Najzodpovednejšie sa k svojim financiám správajú obyvatelia Bratislavy, kde má osobný finančný plán zostavený bankou 38 % respondentov a od investičného odborníka 32 % opýtaných. Finančné poradenstvo využívajú častejšie tiež stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní občania. 
 
Prieskum o sporení slovenskej populácie realizovala investičná skupina Pioneer Investments v spolupráci s agentúrou Sofres Factum v auguste 2013 na vzorke 526 mužov a žien vo veku od 18 do 65 rokov.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X