Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci si zvyčajne berú spotrebné úvery koncom roka

Peniaze/peniaze rozbeh/20/financovanie vonkajsich zdrojov
ilustračné: Shutterstock
4. novembra 2015 Zdroj SITA/Podnikam.sk Tlačiť

Slováci si zvyčajne berú najväčší objem spotrebných úverov v poslednom kvartáli roka. Potvrdzujú to údaje z Národnej banky Slovenska.

V poslednom štvrťroku 2014 banky poskytli obyvateľom nové spotrebné úvery vo výške 612 mil. eur. “Oproti prvému kvartálu, ktorý zvykne bývať tým najslabším, čo do počtu nových spotrebných úverov, sa tak objem novoposkytnutých úverov zvýšil až o dve pätiny. Inak tomu pravdepodobne nebude ani v tomto roku a počas posledného tohtoročného kvartálu bude objem novoposkytnutých spotrebných úverov najvyšší,” predpokladá analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Objem úverov v závere roka každoročne rastie. “Vlani v medziročnom porovnaní, teda v porovnaní so štvrtým kvartálom 2013, vzrástol o takmer tretinu,” uviedla Glasová. Najväčšiu časť, teda 470 mil. eur, z celkových novoposkytnutých spotrebných úverov v poslednom štvrťroku minulého roka predstavovali úvery so splatnosťou dlhšou ako päť rokov. Ľudia ich často tak podľa Poštovej banky používajú na rekonštrukcie, kúpu zariadenia, auta, teda celkovo na väčšie investície. Z celkového stavu novoposkytnutých úverov predstavovali spotrebné úvery v štvrtom štvrťroku 2014 viac než štvrtinu, 27 %.

Najsilnejším mesiacom za posledných päť rokov z hľadiska poskytnutého objemu spotrebných úverov je podľa údajov Poštovej banky október. Kým v októbri 2010 si klienti Poštovej banky zobrali priemerne úver vo výške 2 844 eur, v roku 2014 v tomto mesiaci to bolo 4 860 eur. “Zvýšený záujem Slovákov o spotrebné úvery v závere roka často súvisí s túžbou vylepšiť svoje bývanie pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami. Najviac úverov si pritom ľudia berú v októbri,” hovorí riaditeľ odboru retailových produktov Poštovej banky Juraj Dolný.

Trendy spotrebného úverovania potvrdila aj ČSOB. “Áno, možno konštatovať, že záujem o spotrebné úvery počas posledných mesiacov roka je najväčší,” povedal PR špecialista ČSOB Juraj Štefanovič. Sberbank Slovensko zvyčajne poskytuje najviac spotrebiteľských úverov na jar a ku koncu roka. “Zvýšený objem poskytnutých úverov na konci roka je pravdepodobne spôsobený zvýšenou spotrebou, ktorá súvisí so sviatkami. Na jar je zvýšený záujem o úvery spôsobený aj tým, že sa ľudia rozhodnú realizovať rekonštrukciu bývania. Tieto aktivity môžu byť financované hypotékou, ale aj spotrebiteľským úverom,” skonštatoval hovorca Sberbank Jakub Mendel.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X