Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenskí a českí dolároví milionári nie sú spokojní s fungovaním štátu

Slovenskí dolároví milionári sú mladši ako českí
Ilustračné foto: Stock images
15. júna 2013 Tlačiť
Slovenskí a českí dolároví milionári sú stredného veku. Na Slovensku je to okolo 46 rokov, v Čechách o štyri viac, teda 50 rokov. Vyplýva to z Wealth Reportu, ktorý urobila J&T Banka.
 
Ženy sú v skupine dolárových milionárov minoritou, na Slovensku tvoria 18 %, v Českej republike len 10 %.
 

Slovenským boháčom pomohla aj doba, v ktorej začínali podnikať

Drvivá väčšina dolárových milionárov má vysokoškolské vzdelanie (84 % v SR, 82 % v ČR). Dolároví milionári sú najčastejšie majiteľmi, či konateľmi firiem (71 % v SR, 60 % v ČR). 
 

Dolárový milionár ako investor 

V súčasnej dobe očakávajú slovenskí dolároví milionári najzaujímavejšie zhodnotenie najmä od nákupu firiem (35 %), umeleckých diel (31 %) a poľnohospodárskej pôdy (29 %). Zaujímavé sú pre nich tiež korporátne dlhopisy a obchody s menami, od ktorých očakáva sľubné zhodnotenie zhodne 22 % slovenských i českých milionárov. 
 
Významný rozdiel medzi českými a slovenskými respondentmi je len v prípade investícií do stavebných pozemkov. 35% českých milionárov vidí zaujímavé zhodnotenie pri investíciách do stavebných pozemkov, zatiaľ čo na Slovensku je to iba skeptickejších 15%.
 
Zdroj: Wealth Report J&T Banky
 

Podľa milionárov je problémom korupcia

Veľká časť problémov, ktoré komplikujú podnikanie, má podľa dolárových milionárov pôvod v štátnej správe. Podľa slovenských aj českých dolárových milionárov, hlavnými problémami podnikania sú korupcia, zlá vymáhateľnosť práva a nestálosť právneho prostredia. Na Slovensku ďalej daňová záťaž, v Česku byrokracia. 
 

 
Zaujímavé rozdiely sú pri porovnaní slovenských milionárov a populácie. Milionári výrazne viac považujú za problém nestálosť podnikateľského prostredia a zlú vymáhateľnosť práva. Tento rozdiel môže vyplývať z toho, že väčšina dolárových milionárov sú veľkopodnikatelia a spomenuté problémy môžu byť výraznejšie ako pri bežnej populácii. 
 
 
Za najzávažnejšie problémy súčasnosti považujú slovenskí i českí dolároví milionári korupciu, fungovanie justície, nedostatok lídrov a politickej vízie a efektivitu štátnej správy. Medzi Slovákmi je na prvých miestach najmä daňové zaťaženie, ktoré pre českých milionárov, ako sa zdá, nepredstavuje tak výrazný problém. 
 
Signifikantnejšie rozdiely sú pri porovnaní odpovedí milionárov so všeobecnou populáciou. Slovenská všeobecná populácia, výrazne menej ako dolároví milionári, vníma ako problém fungovanie justície, nedostatok lídrov a politickej vízie a hrozbu nástupu nedemokratických strán. Naopak, výrazne viac ako dolároví milionári, všeobecná populácia vníma ako problém spolužitie s národnostnými menšinami.
 

Osobnostné predpoklady

Slovenským dolárovým milionárom pomohla dosiahnuť úspech najmä usilovnosť, flexibilita a ochota riskovať. Českí milionári okrem usilovnosti, ktorú vnímajú pre dosiahnutie úspechu za najdôležitejšiu, považujú za kľúčové schopnosť mať víziu a komunikatívnosť. Česi aj Slováci vnímajú ako dôležitú pre dosiahnutie ich osobného úspechu tiež schopnosť rýchlo sa rozhodovať. 
 
Zdroj: Wealth Report J&T Banky
 
Slovenská populácia pri otázke, aké osobnostné charakteristiky sú (všeobecne) dôležité pre dosiahnutie úspechu, odpovedala veľmi podobne, ako milionári pri otázke, aké osobnostné charakteristiky im osobne najviac pomohli dosiahnuť úspech. Výraznejší rozdiel bol iba v prípade ťahu na bránku, ktorý populácia nepovažuje za tak dôležitý pre úspech a sebadôveru, ktorú si naopak populácia spája s úspechom viac ako milionári. 
 
Slovenskí dolároví milionári ďalej uvádzajú, že okrem osobnostných charakteristík im k úspechu výrazne pomohla doba, v ktorej začínali podnikať. Svoju úlohu však zohrávali aj kontakty, dobrý nápad, možnosť učiť sa od úspešných a ako mnohí (27 %) priznali, aj šťastie. Naopak, až prekvapivo malú úlohu prisudzujú milionári formálnemu vzdelaniu. Slovenskí a českí milionári odpovedali podobne. Výrazne sa líšia len pri možnosti spoľahnúť sa na ľudí vo svojom okolí, ktorú Slováci uvádzajú výrazne menej (11 %) ako Česi (29 %).
 
Zdroj: Podnikam.SK, IT, Wealth Report J&T Banky
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X