Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko bude čerpať nové eurofondy cez šesť hlavných programov

Slovensko bude čerpať nové eurofondy cez šesť hlavných programov
Fotobanka Pixmac
20. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovensko plánuje využívať peniaze Európskej únie v nasledujúcich siedmich rokoch cez šesť hlavných operačných programov.
 
Ide o programy Výskum a inovácie, Integrovaná infraštruktúra (najmä dopravná), Ľudské zdroje, zamestnanosť a inklúzia, Kvalita životného prostredia, Integrovaný Regionálny operačný program a Efektívna verejná správa.
 

Do šiestich programov pôjde 90 % eurofondov

Vláda v stredu schválila príslušný návrh štruktúry operačných programov financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov na programové obdobie 2014 až 2020, ktorý predložil podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Z celkovej predpokladanej sumy okolo 14 mld. eur, ktorú by Slovensko malo získať z EÚ v budúcom období čerpania eurofondov, by podľa Vážneho približne do 90 % mohlo ísť na spomínaných šesť základných operačných programov. Riadiť ich budú príslušné ministerstvá školstva, dopravy, práce, životného prostredia, pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a vnútra.
 
Zvyšné prostriedky majú ísť na doplnkových päť operačných programov Rozvoj vidieka, Rybné hospodárstvo, Európska územná spolupráca, Technická pomoc a Interact, ktoré budú v pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva, Úradu vlády SR a Bratislavského samosprávneho kraja. 
 
 
„Považujem to za významný progres z časového a vecného hľadiska. Je to štartovacia čiara na to, aby riadiace orgány operačných programov vedeli zmysluplne postupovať ďalej a dodržali harmonogram na spracovanie prvého návrhu operačných programov do konca apríla a následne dopracovanie do konca júna,“ povedal po rokovaní vlády Vážny. Všetky riadiace orgány na jednotlivých ministerstvách podľa neho vedia, čo majú robiť a už skončili diskusie o rôznych iných alternatívach celého rámca európskej pomoci na roky 2014 až 2020. „Skončili tak, že sme schválili šesť základných operačných programov a ďalšie sú terciárne, ktoré tiež budú využívané, ale dôležitých bolo šesť základných operačných programov,“ uviedol Vážny. 
 
Predbežný návrh Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020 chce vláda predložiť Európskej komisii do konca júna. Po pripomienkovaní dohody neskôr predloží aj jej definitívnu podobu spolu s operačnými programami. Cieľom je, aby Slovensko mohlo začať využívať peniaze EÚ v novom období už od začiatku budúceho roku. „Európska komisia chce rozhodnúť v tomto roku, je na nás, aby sme jej predložili správne dokumenty, ktoré sú Partnerská dohoda, operačné programy a ex ante hodnotenia,“ povedal Vážny. Európska komisia nás podľa neho nenaháňa, ale hovorí, že čerpať môžeme až po schválení spomínaných dokumentov. „Z jej strany nie sú definované termíny, ale je prejavená flexibilita a ochota, aby do konca roka bola schválená Partnerská dohoda a operačné programy,“ uzavrel Vážny.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X