Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenských firiem v daňových rajoch naďalej pribúda

Slovenských firiem v daňových rajoch naďalej pribúda
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zvyšovanie daní a množstvo legislatívnych zmien na Slovensku spôsobilo, že podnikatelia húfne balia kufre a odchádzajú do daňových rajov.

Slovenské firmy sa sústredili predovšetkým na Cyprus

Záujem slovenských firiem o využívanie legislatívnych výhod, ktoré im ponúkajú daňové raje, naďalej rastie. Podľa údajov poradenskej spoločnosti Bisnode totiž za prvý kvartál tohto roku stúpol počet spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, o 185 na celkových 4 038 firiem. Najväčší záujem bol o Cyprus, Spojené štáty americké a Panamu.
 

 
„Zvyšovanie daní a množstvo legislatívnych zmien na Slovensku spôsobilo, že podnikatelia húfne balia kufre a odchádzajú do daňových rajov. V prvom kvartáli roku 2014 tak urobilo až 185 spoločností, zatiaľ čo rok 2013 môžeme označiť ako stagnačný,“ povedal riaditeľ spoločnosti Bisnode Milan Seliak. Za celý rok 2013 pritom pribudlo 207 firiem s vlastníkom v daňovom raji. 
 
Zdroj: Bisnode
 
Slovenské firmy sa sústredili predovšetkým na Cyprus. V prvom štvrťroku pribudlo 42 firiem s vlastníkom z tejto ostrovnej krajiny. Nasledovali Spojené štáty americké, kde sa evidovalo 38 nových spoločností, Panama s 36 firmami, Holandsko s 25 podnikmi a Luxembursko s 24 spoločnosťami. Na rozdiel od českých podnikateľov, ktorí preferujú hlavne Seychely, záujem našich podnikateľov o túto destináciu sa výrazne znížil, pribudli iba štyri spoločnosti, uvádza Bisnode. 
 

Skutočný počet firiem v rajoch je niekoľkonásobne vyšší

„Môžeme pozorovať, že ani zavedenie 35-percentnej zrážkovej dane nezastavilo odlev spoločností. Vo väčšine prípadov firmy neoptimalizujú daň priamo cez offshore destinácie. Podnikatelia sa začali sústrediť na členské štáty Európskej únie a neodradila ich ani banková kríza na Cypre a zvýšenie DPH. Okrem Cypru evidujeme zvýšený nárast spoločností aj v Luxembursku a v Holandsku,“ komentuje výsledky analýzy Milan Seliak. 
 

 
Ako dodáva, štatistiky Bisnode predstavujú iba špičku ľadovca a skutočný počet spoločností a podnikateľov využívajúcich daňové raje je niekoľkonásobne vyšší. „Bisnode sleduje iba priamu väzbu medzi slovenskou a zahraničnou spoločnosťou. Pokiaľ teda podnikateľ pri vytváraní zahraničných štruktúr ako medzičlánok použije ešte ďalšiu spoločnosť, napríklad v obľúbenom Londýne, v štatistikách sa neobjaví,“ hovorí.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

30júl8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X