Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SOPK navrhuje vláde zaviesť automatickú kontrolu daňovníkov

SOPK navrhuje vláde zaviesť automatickú kontrolu daňovníkov
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.. Foto: SITA
14. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) navrhuje vláde s cieľom zvýšiť efektivitu výberu daní na Slovensku, aby zaviedla nový komplexný systém evidencie daňových dokumentov.

 
Tento systém by vo forme programu využívali podnikatelia ako aj finančná správa.
 

Program by kontroloval generovanie faktúr aj korupciu

Cieľom predstaveného systému je podľa predsedu SOPK Petra Mihóka otvoriť diskusiu o zlepšovaní výberu daní na Slovensku. „Nehovoríme, že ten návrh je najlepší, jediný možný, ale ukážte, čo máte vy,“ odkázal vláde Mihók na štvrtkovej tlačovej konferencii. Návratnosť zavedenia predstaveného systému odhaduje komora na jeden až dva mesiace od jeho zavedenia. Celkové náklady na zavedenie systému do praxe by pritom podľa komory mohli dosiahnuť zhruba 15 mil. eur. „Systém je účinným, komplexným, cenovo výhodným a perspektívnym riešením s minimálnymi prevádzkovými nákladmi,“ uvádza SOPK. Podľa Petra Mihóka existuje viacero spôsobov ako uviesť systém do praxe, pričom existujú aj možnosti, ktoré by pre štát nepredstavovali žiadne finančné náklady. 
 
 
Podľa predsedu regionálnej komory SOPK v Prešove a spoluautora systému Miloslava Karaffu by zavedenie automatizovaného systému mohlo pomôcť aj znížiť priestor pre korupciu. Pre podnikateľov by tento systém podľa jeho slov predstavoval určitý „antivírusový“ program, ktorý by napríklad kontroloval generovanie faktúr, pričom údaje od jednotlivých daňovníkov by sa centralizovali vo finančnej správe. „Náš systém, ktorý ponúkame, funguje automaticky, vládne tomu programové vybavenie, ktoré skontroluje všetky známe druhy podvodov. Programové vybavenie je adaptibilné,“ spresňuje Karaffa, ktorý je zároveň aj konateľom spoločnosti zaoberajúcej sa vývojom, výrobu a predajom elektronických zariadení Elcom. 
 
Komplexný systém evidencie daňových dokumentov môže podľa SOPK zabezpečiť zvýšenie efektívnosti výberu DPH minimálne o 15 až 20 % a tým prispieť k zvýšeniu príjmov do štátneho rozpočtu minimálne o 500 mil. eur ročne. SOPK predstavila systém evidencie daňových dokumentov už viacerým vládam. Podľa predsedu Petra Mihóka komora zatiaľ žiadnu reakciu na predstavený systém nedostala.
 
Aktualizácia:
Ministerstvo financií však v reakcii na návrh komory uvádza, že systém, ktorý presadzuje SOPK, by zvyšoval náklady podnikateľov. „Ministerstvo financií minulý mesiac predstavilo vlastné riešenie vo forme elektronického výkazu DPH, ktorý vytvára predpoklad na to, aby podnikatelia do budúcnosti nemuseli vôbec vypracovávať daňové priznania k DPH, vypracuje to namiesto nich finančná správa. Zároveň očakávame zlepšenie výberu daní a obmedzenie podvodov,“ doplnil pre agentúru SITA hovorca rezortu Radko Kuruc.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X