Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SP netreba žiadať o odvodovú úľavu netreba, platí automaticky

Žiadať SP o odvodovú úľavu netreba, platí automaticky
Ilustračné foto: SITA
4. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zamestnávatelia nemusia žiadať Sociálnu poisťovňu (SP) o odvodovú úľavu pri zamestnaní osoby, ktorá bola na úrade práce evidovaná dlhšie ako rok. Takáto odvodová úľava platí pre zamestnávateľa i zamestnanca automaticky, ak sú splnené zákonom stanovené podmienky.

Zamestnanec s odvodovou úľavou môže v hrubom dostávať najviac 526,62 eur

Ako vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, zamestnávateľ prihlási pracovníka do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na účely úrazového a garančného poistenia na Registračnom liste FO. Lehota na prihlásenie je pred vznikom pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru, najneskôr však pred začatím výkonu práce.
 

 
„Zamestnávateľ zamestnanca s odvodovou úľavou vykazuje v mesačných výkazoch poistného a príspevkov a z jeho príjmu platí poistné na úrazové a garančné poistenie s lehotou splatnosti v deň určený na výplatu príjmov zamestnancov, a ak takýto deň nie je určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné,“ uviedol Višváder. 
 
Okrem toho, že nezamestnaná osoba bola v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov musia byť pre odvodovú úľavu naplnené aj ďalšie podmienky. Pre zamestnanie dlhodobo nezamestnaného nemôže napríklad zamestnávateľ znížiť počet svojich zamestnancov či nesmie mať dlh v Sociálnej poisťovni.
 
Zamestnanec s odvodovou úľavou môže pritom v hrubom dostávať najviac 67 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo od novembra do konca tohto roka predstavuje sumu 526,62 eur. Odvodová úľava sa vzťahuje na pracovný pomer, resp. štátnozamestnanecký pomer, ktorého vznik bol dôvodom vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. 
 

 
Kým v súčasnosti platí zamestnávateľ odvody za zamestnanca vo výške 35,2 % z jeho hrubej mzdy, po novom bude zamestnávateľ po prijatí dlhodobo nezamestnaného platiť počas jedného roka len sociálne odvody v sume 1,05 %, keďže hradí len úrazové a garančné poistenie. Nižšie odvody priniesla novela zákona o sociálnom poistení. Odvodová úľava platí pre pracovné pomery, ktoré vzniknú od 1. novembra 2013.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X