Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Spoločnosť si môžete kúpiť už “hotovú“

A happy aged business man speaking on a mobile phone
Fotobanka Pixmac
17. decembra 2012 Zdroj Medzititulky: Podnikam.SK Tlačiť

V súčasnosti sa čoraz častejšie vyvíja segment obchodu so spoločnosťami (presnejšie obchodnými podielmi v spoločnostiach).  

 
V minulom článku sme si predstavili možnosti predaja, prípade kúpy starších spoločností s históriou. V tomto článku si priblížime predaj takzvaných „ready  made“ spoločností.
 

Kúpa „ready made“ spoločnosti

 „Ready made“ spoločnosť môžeme voľne preložiť ako spoločnosť, s ktorou možno okamžite podnikať. Práve to je jedna z hlavných výhod takejto spoločnosti. To znamená, že podnikateľ nemusí čakať až tri týždne a viac na vybavenie živnostenských oprávnení, zápis do obchodného registra a pridelenie daňového registračného čísla k dani z príjmov. Takúto spoločnosť si môže „obratom“ kúpiť a ihneď s ňou podnikať. 
 
 

Prednedávnom sa dalo fakturovať okamžite

Ešte donedávna bolo so spoločnosťou možné v plnom rozsahu podnikať okamžite, po podpise dokumentov súvisiacich s jej predajom. Podnikateľ tak v jeden deň vedel už disponovať spoločnosťou a podnikať s ňou v plnom rozsahu. Dalo sa to preto, že podpisy dokumentov spôsobovali vznik právnych účinkov a následný zápis do obchodného registra „už len“ tento stav formálne potvrdzoval.
 
Konateľom a spoločníkom (majiteľom) sa podnikateľ právne stal už podpisom dokumentov, čiže hoci nebol ešte „viditeľný“ v obchodnom registri, mohol právne platne a účinne podpísať v mene spoločnosti kontrakt, vystaviť faktúru, jednoducho robiť akékoľvek úkony v mene spoločnosti tak, ako keby bol už v obchodnom registri zapísaný. 
 

Nová legislatíva

V zmysle aktuálne platnej legislatívy (novela Obchodného zákonníka platná od 01.10.2012) platí vyššie uvedené, avšak s určitými odchýlkami. Konateľom takejto spoločnosti sa podnikateľ stáva už na základe podpisu dokumentov, čiže môže už v mene spoločnosti konať a podpisovať a zaväzovať ju v zmluvných vzťahoch. Spoločníkom (majiteľom) sa však stáva až zápisom do obchodného registra, teda nie ihneď, ale v priebehu približne jedného týždňa.  
 
Hlavnou výhodou „ready made“ spoločnosti je teda rýchlosť, akou môže podnikateľ disponovať kapitálovou obchodnou spoločnosťou s obmedzeným ručením.
 
 V minulosti boli na predaj aj „ready made“ spoločnosti, ktoré boli registrované k DPH, dnes je možnosť kúpy takejto spoločnosti skôr výnimkou, preto mnohí podnikatelia zvažujú aj kúpu staršej firmy.  Na čo si dať pozor pri predaji starších spoločností a ako postupovať pri ich kúpe sme rozoberali tu
 

Kde sa dá „ready made“ spoločnosť kúpiť ?

Na internete je množstvo spoločností, ktoré v tomto biznise podnikajú. Najlepšou firmou nemusí byť automaticky tá, ktorú internetový prehliadač „vyhodí“ na prvých miestach. Veľmi dôležitým faktorom je dĺžka a prax podnikania v danej oblasti, hodnotné referencie, podpora právnikov, najmä advokátov aj účtovníkov, reálna kancelária so zázemím. Na trhu možno sledovať množstvo subjektov, ktorý len predmetný segment podnikania „skúšajú“, a teda nemôžu garantovať kvalitu a posúdenie špecificky odborných prípadov. 
 

Na čo si dať pri kúpe „ready made“ spoločnosti pozor ?

Dôležité je kupovať spoločnosť od overenej firmy, ktorá podniká v predmetnej oblasti už dlhšiu dobu. Podnikateľ by mal trvať na tom, aby boli v zmluvnej dokumentácii prehlásenia o „čistote“ takejto spoločnosti, a teda takáto spoločnosť nevykonávala žiadnu aktivitu, prípadne boli riadne podávané daňové priznania, plnené všetky povinnosti. 
 
V prípade, ak podnikateľ kupuje spoločnosť s ekonomickou aktivitou (tu však už nemožno hovoriť o kúpe „klasickej ready made spoločnosti“), odporúčame vyhotoviť ku dňu prevodu spoločnosti mimoriadnu účtovnú závierku, kde je zachytený aktuálny účtovný stav spoločnosti (najmä záväzky). Potrebné je v takomto prípade trvať na tom, aby predávajúci prehlásil, že neexistujú žiadne pohyby, jednoducho nič, čo by nebolo zachytené v účtovníctve. Tak získate prostredníctvom mimoriadnej závierky ucelený pohľad na spoločnosť.  

Pozor na účasť firmy v súdnych sporoch

Dôležitým faktorom a skutočnosťou (ktorá nemusí byť zachytená v účtovníctve) je napríklad i to, či je, resp. bola spoločnosť účastníkom nejakého konania, ako napríklad súdneho, správneho, iného. Výsledkom takéhoto konania môže byť napríklad vyrubenie pokuty, ale napríklad aj zaplatenie trov konania protistrane. Každopádne je vhodné trvať na tom, že spoločnosť nie je a ani nebola účastníkom žiadneho konania. 

 

 

Pri kúpe stavte na istotu

Spoločnosť by nemala zároveň mať žiadne podiely v iných spoločnostiach, akcie, iné majetkové práva, s ktorými môžu byť recipročne spojené aj povinnosti. Naša firma M2 Business s.r.o. už v praxi zaznamenala také prípady (najmä ak advokáti zastupujú pri kúpe spoločnosti svojho klienta), kedy bola požadovaná ako garancia aj prehlásenie o pristúpení k záväzkom spoločnosti, ktoré by sa mohli objaviť v budúcnosti. Je to logické, nakoľko podnikateľ chce mať istotu, že kúpi „čistú“ spoločnosť a na druhej strane, pokiaľ niekto tvrdí, že spoločnosť je v poriadku a garantuje za jej stav, tak by nemal mať ani problém podpísať za týmto účelom ručiteľskú listinu, resp. pristúpiť k jej záväzkom, ktoré by sa mohli teoreticky objaviť v budúcnosti.
 
Ako ďalší inštitút „zabezpečenia istoty“ slúži odstúpenie od zmluvy o prevode obchodného podielu, náhrada škody. Ak by dokonca „predajca“ úmyselne zatajil vyššie uvedené skutočnosti v úmysle podvodne vylákať od kupujúceho kúpnu cenu za spoločnosť, tak by sa mohol dopustiť minimálne trestného činu podvodu.
 

Aká je cena „ready made“ spoločnosti 

  • Cena spoločnosti – neplatiteľa DPH – sa pohybuje cca okolo 500 – 800 €
 
Pri cene je potrebné dávať pozor na „konečnú“ cenu, nakoľko mnohé spoločnosti predávajú spoločnosti aj za nižšie ceny, avšak následne si účtujú aj poplatky  a služby spojené s prepisom spoločnosti v obchodnom registri. 
 
  • Cena firmy – platiteľa DPH – sa môže pohybovať v rozpätí 3000 až 5000 €. Tento cenový nárast bol spôsobený najmä poslednou novelou zákona o DPH, ktorou sa sťažili podmienky registrácie spoločnosti k DPH, čoho dôkazom je aj nedostatok takýchto spoločností na trhu a ich reálna ponuka je skôr výnimkou. 
 
V tejto súvislosti by mal byť podnikateľ opatrný, nakoľko v praxi existujú spoločnosti, ktoré síce deklarujú, že predávajú spoločnosti, platiteľov DPH, avšak v skutočnosti predajú neplatiteľa DPH a po zmene majiteľa „prejavujú ochotu“ asistovať pri registrácii k DPH.
 

Kedy možno „naplno a bez obmedzení“ disponovať spoločnosťou  

Podnikateľ môže v mene spoločnosti konať už dňom podpisu dokumentov, teda týmto okamihom môže už menom spoločnosti podpisovať, vystavovať faktúry a podnikať. Zápis v obchodnom registri trvá približne jeden týždeň. Týmto zápisom sa stáva podnikateľ aj spoločníkom (majiteľom). Za týždeň teda podnikateľ má aj oficiálny výpis z obchodného registra, kde je už zapísaný ako majiteľ a štatutár.
 
Autor: Ján Marônek – autor je vedúcim právneho oddelenia v spoločnosti M2 Business s.r.o., zaoberajúcej sa zakladaním, predajom spoločností a vedením účtovníctva
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kúpa s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X