Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Startupy v SR môžu očakávať výrazné investície, tvrdí KPMG

Businesswoman holding cash bags
Thinkstock
6. júna 2016 Zdroj Agentúra SITA, Podnikam.sk Tlačiť

Podľa manažéra spoločnosti KPMG Mareka Masaryka je súčasná situácia pre startupy na Slovensku viac ako priaznivá.

Slovenský startup ekosystém môže očakávať v najbližších 12 mesiacoch investície vo výške 30 miliónov eur. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KPMG pod názvom Startup Survey 2016. O výsledkoch informovali zástupcovia KPMG v pondelok na tlačovej besede.

„Číslo 30 miliónov eur je stále ešte na spodnej hranici. Osobne vidíme toto číslo niekde vyššie. Dokonca vieme možno povedať, že sa to blíži niekde k 100 miliónom eur. Pre startupy na Slovensku bude pre blízku budúcnosť pripravený veľký objem peňazí,“ povedal manažér KPMG Marek Masaryk. Momentálna situácia pre startupy na Slovensku je tak podľa neho je viac ako priaznivá.

Podľa analýzy KPMG zvýšilo minulý rok počet svojich investícií do startupov 77 % investorov. Štyria z desiatich respondentov z radov investorov sa zároveň vyjadrili, že do slovenských startupov už investovali viac ako jeden milión eur. Investori v prípade zvažovania investície do startup hodnotia prioritne kvalitu tímu, nasledujú vlastnosti produktu/služby a obchodný potenciál.

Startup survey 2016 4.jpg
KPMG

Zber údajov k Startup Survey 2016 sa uskutočnil na jeseň minulého roka. Respondenti prieskumu reprezentujú jednu z piatich kategórií: zástupcovia startupov, investorov, súkromný sektor, verejný sektor, entity podporujúce startup ekosystém.

Podľa prieskumu KPMG generuje obrat 55 % slovenských startupov. Viac ako tri štvrtiny projektov majú okrem zakladateľa aspoň jedného zamestnanca a priemerná veľkosť tímu je päť členov. Za minulý rok zvýšilo počet zamestnancov 56 % opýtaných a v horizonte nasledujúcich 12 mesiacov plánuje zvyšovať počet zamestnancov až 90 % startupov.

Prieskum taktiež ukázal, že vo viac ako dvoch tretinách prípadov sú slovenské startupy v štádiu beta (prototyp) alebo v štádiu tvorby prvých obratov. Tri štvrtiny investorov sa však pre KPMG vyjadrili, že im to vyhovuje a sú ochotní investovať aj do projektov v tomto štádiu.

Startup survey 2016 1.jpg
KPMG

Prioritou startupov je rast predaja a vývoj produktu

Napriek pozitívnemu prístupu investorov sa podarilo získať externé financovanie iba necelej polovici slovenských startup projektov. Oproti roku 2014 je to mierny nárast o päť percent. Zvýšiť externé financovanie v nasledujúcich 12 mesiacoch však plánuje 87 % respondentov zastupujúcich startupy. Za prioritu to však považujú necelé dve tretiny opýtaných.

Startup survey 2016 3.jpg
KPMG

Hlavnými prioritami pre startupy na nasledujúci rok sú rast predaja na prvom mieste pre 84 % respondentov a vývoj produktu pre 75 %. Zvýšenú podporu startup ekosystému v najnovšom prieskume KPMG vykázali nielen investori, ale aj organizácie verejnej správy. Veľké firmy, takzvané korporácie, avšak nekopírujú súčasný trend a v startup ekosystéme sa angažuje iba približne jedna tretina. Ako hlavný dôvod nezáujmu o spoluprácu uvádzajú, že to nie je priorita pre ich podnikanie. Korporácie startupom najčastejšie poskytujú podporu vo forme mentoringu (75 % opýtaných).

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 155 krajinách a členské firmy po celom svete zamestnávajú viac ako 174 tisíc ľudí. Spoločnosť KPMG Slovensko funguje od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 11 partnerov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

KPMGočakávania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X