Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát by nemal ustúpiť v otázke spoplatnenia intravilánov mýtom

štát nemal ustúpiť v otázke spoplatnenia intravilánov
Ilustračné foto: SITA
3. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nulovú sadzbu mýta v intravilánoch zaviedlo ministerstvo dopravy k 15. marcu po dohode s autodopravcami, ktorých časť hrozila štrajkom.

Mýto v intravilánoch by mohlo vyniesť 41 mil. eur ročne

Pre zrušenie platenia mýta v intravilánoch miest a obcí v dĺžke takmer tisíc kilometrov môže prísť štát zhruba o 41 mil. eur ročne. Z toho na cestách I. triedy by sa v prípade zachovania úhrady mýta v intravilánoch mohlo vybrať za rok okolo 37,6 mil. eur a na diaľniciach asi 4 mil. eur. Vyplýva to z aktualizovaných výpočtov Výskumného ústavu dopravného (VÚD), a. s. v Žiline na základe výberu mýta v minulom roku. Nulovú sadzbu mýta v intravilánoch zaviedlo ministerstvo dopravy k 15. marcu po dohode s autodopravcami, ktorých časť hrozila štrajkom. Za prejazdy cez mestá a obce tak dopravcovia platili dva a pol mesiaca od začiatku tohto roka.
 

 
Generálny riaditeľ VÚD Ľubomír Palčák naďalej tvrdí, že štát nemal ustúpiť v otázke spoplatnenia intravilánov. Podľa neho by mal skôr hľadať možnosti na zlepšenie podmienok pre cestných dopravcov, napríklad vo forme zníženia sadzieb dane z motorových vozidiel, vratky zo spotrebnej dane z nafty či väčších zliav z mýtnych sadzieb. „Nie je veľký priestor zaťažovať slovenských dopravcov, ale najproblematickejšie na tom je, že 20 mil. eur vlastne ušetria zahraniční dopravcovia, ktorí prejdú cez naše obce a nezaplatia ani cent,“ povedal Palčák pre agentúru SITA. „Nevidím žiaden dôvod, aby zahraniční dopravcovia za to neplatili,“ dodal. 
 

Platby by mali ísť na zlepšenie ciest

Uvedená suma, ktorú by zaplatili zahraniční dopravcovia, by podľa Palčáka mohla ísť na zlepšenie stavu ciest II. a III. triedy. „Keby sa našiel kľúč, ako dostať tieto peniaze pre vyššie územné celky, alebo keby to bolo na výstavbu infraštruktúry z pohľadu Národnej diaľničnej spoločnosti,“ dodal Palčák. Do budúcnosti treba podľa neho hľadať skôr spôsob, ako tieto peniaze dostať do systému. 
 

 
VÚD pri výpočte možných príjmov z mýta v intravilánoch vychádzal z toho, že výber mýta na cestách I. triedy vlani predstavoval 54 mil. eur. Je to v prepočte vyše 38 tis. eur na jeden kilometer spoplatnených ciest tejto kategórie. „Na základe toho sme vyrátali, koľko by teoreticky štát vybral v intravilánoch,“ povedal Palčák. Na šiestich úsekoch ciest I. triedy v dĺžke 225 kilometrov, na ktorých dopravcovia platia od začiatku tohto roka, by podľa neho výnosy mýta mohli dosiahnuť 8,3 mil. eur ročne. 
 
Príjmy z výberu mýta v minulom roku dosiahli viac ako 159 mil. eur, čo je medziročne o 2,3 % viac. Národná diaľničná spoločnosť, a. s. po zavedení zmien v mýte začiatkom tohto roka plánovala, že v tomto roku mýto vynesie vyše 183 mil. eur. „Myslím si, že keďže sa v intravilánoch už neplatí, bude ťažké dodržať tento plán,“ predpokladá Palčák. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X