Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát ide bojovať s daňovými únikmi, vznikne superkomando

Štát ide bojovať s daňovými únikmi, vznikne superkomando
shutterstock.com
31. júla 2013 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

S vyšetrovateľmi daňovej kobry bude osobitný tím prokurátorov spolupracovať najmä pri odhaľovaní daňovej kriminality, ktorú páchajú organizované skupiny v rámci celého Slovenska.

 

Daňovým podvodníkom bude dýchať na krk superkomando. Do boja proti obrovským daňovým únikom chce štát podľa informácií Pravdy nasadiť osobitný tím prokurátorov. Pôjde o osem špecialistov z odboru osobitného určenia na Generálnej prokuratúre, ktorí otvoria prípady daňových podvodov aj z minulosti. S vyšetrovateľmi daňovej kobry budú prokurátori spolupracovať najmä pri odhaľovaní daňovej kriminality, ktorú páchajú organizované skupiny v rámci celého Slovenska. To by malo viesť k tomu, že konanie s daňovými podvodníkmi, ktorí krajinu ročne pripravia o viac ako miliardu eur, by sa malo zrýchliť. Štát by rýchlejším trestaním páchateľov mohol prísť skôr k peniazom, o ktoré obrali štátnu kasu. Ich majetok by tak po ich odsúdení pripadol štátu.

 

Superkomando bude dýchať na krk organizovaným skupinám

Podľa Pravdy sa na tom dohodli nový šéf Generálnej prokuratúry Jaromír Čižnár s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a policajným prezidentom Tiborom Gašparom na pracovnom rokovaní začiatkom týždňa. Generálna prokuratúra sa k zloženiu tímu a jeho náplni práce nevyjadrila. Generálny prokurátor aj poverený námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky boli na pracovných rokovaniach mimo Bratislavy.

 

Nielen veľké ryby

Úlohou špecializovaného útvaru zloženého z prokurátorov, policajtov a pracovníkov Finančnej správy bude podľa informácií Pravdy nielen chytanie veľkých rýb, toto superkomando sa pozrie aj na úniky daní v minulosti.

 

 

Boj proti daňovej kriminalite označil Čižnár za jednu zo svojich priorít pri svojom vymenovaní do funkcie. „Je neprípustné, aby v tomto období štát prichádzal o stovky miliónov eur a tí, ktorí dane majú platiť, sú beztrestní,“ vyhlásil vtedy Čižnár.

 

Spolupráca prokurátorov a daňovej kobry sa má posilniť aj na úrovni krajov

Policajný prezident Tibor Gašpar povedal, že nerokovali len o tejto spolupráci. Od jesene sa posilní na krajských policajných riaditeľstvách vyšetrovanie ekonomickej trestnej činnosti, vzniknú tam útvary odborov kriminálnej polície. V súčasnosti fungujú len v Bratislave a Košiciach. „Posilní sa spolupráca najmä na úrovni krajov. To bude druhý stupeň proti daňovým podvodom,“ povedal pre Pravdu policajný prezident Tibor Gašpar.

 

Na daniach unikajú milióny

Počet trestných činov, ktoré súvisia s podvodmi na daniach, stúpa. Kým v roku 2010 polícia zaznamenala 2 702 trestných činov kvalifikovaných ako krátenie daní a štát prišiel touto trestnou činnosťou o 148 miliónov eur, vlani tento daňový trestný čin vyšetrovala polícia v 3 679 prípadoch a škody vyčíslila na 161 miliónov eur.

 

Ekonómovia už v minulosti odhadli, že na DPH nám ročne uniká asi 1,2 miliardy eur.

 

Za posledných päť mesiacov tohto roku polícia odhalila 1 881 prípadov daňovej kriminality. Škodu, ktorá týmito zločinmi vznikla štátu, policajti vyčíslili na 63 miliónov eur. Podľa policajnej štatistiky počet prípadov daňovej kriminality tvorí z celkovej kriminality takmer jednu pätinu trestných činov.

 

Rýchlejšie potrestanie páchateľov

Polícia za prvý polrok tohto roka obvinila z daňových podvodov desiatky osôb. „Národná jednotka finančnej polície pracuje na 445 prípadoch najzávažnejšej majetkovej a daňovej trestnej činnosti. V rámci daňovej kobry je to približne 40 prípadov. V tomto roku bolo obvinených 89 osôb,“ reagovala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. V ďalších prípadoch polícia podala návrhy na obžalobu.

 

Ide napríklad o prípad 12-člennej zločineckej skupiny, ktorá si neoprávnene uplatnila nárok na vrátenie DPH v rozsahu 4,5 milióna eur, kde v spolupráci s Finančnou správou sa polícii podarilo zachrániť 3,5 milióna eur. Polícia takisto ukončila prípad skupiny 17 páchateľov, ktorí si neoprávnene uplatňovali nadmerné odpočty v rozsahu dvoch miliónov eur.

 

K rýchlejšiemu potrestaniu páchateľov daňových trestných činov má viesť aj iniciatíva rezortu spravodlivosti. Ministerstvo už hľadá spôsob, akým sa bude dať preveriť majetok podvodníkov, dokázať jeho pôvod a z právnej stránky dosiahnuť jeho prepadnutie v prospech štátu.

 

Nanovo by mal byť tiež zavedený inštitút finančného vyšetrovania, kde by sa v Trestnom poriadku presne stanovilo, za akých podmienok môže polícia alebo prokuratúra takéto vyšetrovanie začať. Rezort spravodlivosti pripravuje vznik špeciálnych súdov, ktoré sa zamerajú len na túto trestnú činnosť. Pre boj s daňovými únikmi ministerstvo spravodlivosti otvorí aj otázku trestnoprávnej zodpovednosti firiem.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X