Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát navýšil odhad daňových príjmov o stovky miliónov

Štát navýšil odhad daňových príjmov o stovky miliónov
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
2. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo financií zvýšilo odhad úspešnosti výberu pri dani z pridanej hodnoty a pri sociálnych a zdravotných odvodoch.

Dodatočné príjmy zabezpečí aj nová legislatíva

Štát vyberie na daniach a odvodoch o stovky miliónov eur viac, ako predpokladal ešte nedávno. Ministerstvo financií totiž navýšilo odhad daňových a odvodových príjmov oproti septembrovej prognóze na rok 2013 o 154 mil. eur, teda 0,2 % hrubého domáceho produktu. Podobne lepší výber momentálne očakáva aj pre roky 2014 až 2016, kde odhadované daňové a odvodové príjmy ministerstvo navýšilo o 375 mil. eur v roku 2014, o 361 mil. eur v roku 2015 a napokon o 365 mil. eur v roku 2016.
 

 
„K vyššej prognóze prispel najmä zlepšený výber dane z pridanej hodnoty a nové legislatívne opatrenia,“ konštatuje v aktuálnej prognóze Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií SR. V roku 2013 idú lepšie čísla výhradne na vrub efektívnejšieho výberu daní. V ďalších rokoch sa má o vyšší výber starať rovnako z väčšej časti efektívnejší výber, ktorý má pokryť zhruba 60 % dodatočných príjmov z daní a odvodov. Zvyšok majú tvoriť dodatočné príjmy z novej legislatívy. Tieto zmeny sa týkajú najmä novely zákona o dani z príjmov, novely zákona o sociálnom poistení a novely zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach. 
 

 
Novú prognózu podľa inštitútu ovplyvnili predovšetkým údaje o priebežnom plnení príjmov v septembri a októbri tohto roka. „Oproti septembrovej aktualizácii sme zvýšili odhad úspešnosti výberu pri dani z pridanej hodnoty a pri sociálnych a zdravotných odvodoch. Veľmi mierna opačná korekcia nastala u dani z príjmov fyzických osôb a dani z príjmov vyberanej zrážkou. Bez zmeny oproti septembru ostáva prognóza spotrebných daní a dani z príjmov právnických osôb,“ uvádza sa v prognóze. Výnos dane z pridanej hodnoty v treťom štvrťroku tohto roka stúpol o 12,4 %.
 
Aktualizácia:

Pomáha najmä zlepšený výber DPH

Podľa riaditeľa IFP Martina Filka idú asi tri pätiny budúcoročného zlepšenia, teda 217 mil. eur, na vrub lepšej úspešnosti výberu daní a odvodov. Najviac sa na tom podieľa práve daň z pridanej hodnoty, ktorá podľa neho dosiahla dno v efektívnom výbere v polovici roku 2012. „Negatívny trend sa nám podarilo zvrátiť a efektívna sadzba sa po ôsmich rokoch prepadu vracia na ročnej báze na úroveň roku 2010 a na kvartálnej báze dokonca na úroveň roku 2009. Podarilo sa nám teda zmazať takmer polovicu toho prepadu,“ uviedol Martin Filko na tlačovej konferencii.
 
Pozitívny vplyv mal pritom podľa neho aj rast vlastnej daňovej povinnosti a zníženie nadmerných odpočtov. Ďalšie dve pätiny zlepšenia prognózy, čo predstavuje 159 mil. eur, sú podľa Filka spôsobené novou legislatívou. Ide najmä o zmeny v zákone o dani z príjmov, teda zníženie dane z príjmov právnických osôb, daňové licencie, či o zmeny pri umorovaní straty. Rovnako tento nárast ovplyvnia aj zmeny v odvode zo zisku v regulovaných odvetviach. 
 

Príjmy pomôžu rozpočtu

Ako uviedol štátny tajomník Ministerstva financií SR Peter Pellegrini, pre rozpočet verejnej správy zlepšenie daňovej prognózy znamená nové príjmy v objeme viac ako 178 mil. eur. „Rozhodli sme sa, že oproti návrhu rozpočtu verejnej správy, ktorý je dnes v parlamente, znížime deficit na úroveň 2,64 % hrubého domáceho produktu. A teda vraciame sa k pôvodnému cieľu, ktorý sme zverejnili v rámci programu stability na jar tohto roku,“ povedal Pellegrini.
 
Dodal zároveň, že z titulu priorít sa navýšia zdroje zdravotníctva o dodatočných 52 mil. eur a 10 mil. eur podľa Pellegriniho pôjde na dofinancovanie sociálnych služieb pre Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ďalších 30 mil. eur bude podľa neho presunutých z rezervy na platy učiteľov priamo do rozpočtu kapitoly ministerstva školstva a 41 mil. eur bude presunutých do rozpočtu ministerstva dopravy na rozvoj cestnej infraštruktúry.
 
„V rozpočte aj naďalej zostane rezerva v objeme viac ako 68 mil. eur na dofinancovanie platov zamestnancov verejnej a štátnej služby a zároveň v rozpočte zostáva aj rezerva, ktorá je na druhej strane krytá predpokladaným zlepšením príjmov v objeme 250 mil. eur,“ informoval Peter Pellegrini. 
 

Opozícia volá po znížení daní

Podľa podpredsedu opozičnej SDKÚ-DS Ivana Štefanca zostáva neprehliadnuteľným faktom, že daňové príjmy verejnej správy budú zaostávať za rozpočtom v roku 2013 o 349 mil. eur. „Nemení sa výpadok 272 mil. eur na firemných daniach a výpadok na daniach z príjmov fyzických osôb sa dokonca zväčšuje,“ uviedol Štefanec. Podľa opozičného poslanca je potrebné znížiť priame dane, aby sa podporila aktivita a zlepšila zamestnanosť. „Ak sa tak nestane, nedá sa očakávať nielen zásadná zmena v nezamestnanosti, ale ani pri napĺňaní štátnej kasy, kde samotná vláda očakáva budúci rok výpadok na daniach 546 miliónov eur,“ informoval Ivan Štefanec. 
 
Minister financií by mal podľa podpredsedu KDH pre verejné financie Miloša Moravčíka pristúpiť k vráteniu firemných daní na ich pôvodnú úroveň 19 %. Podľa Moravčíka to minister prisľúbil v prípade, ak sa zlepší výber dane z pridanej hodnoty. „Zvýšenie sadzby dane z príjmov zamestnávateľom z 19 na 23 percent totiž neprinieslo do rozpočtu takmer žiadne príjmy, prinieslo len nárast nezamestnanosti,“ uviedol podpredseda KDH. Vláda podľa neho očakávala, že zvýšenie tejto dane prinesie do rozpočtu o 300 mil. eur viac, no najnovšia prognóza znížila odhad na tento rok o 272 mil. eur nadol.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X