Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát už pracuje na možnom obmedzení daňového tajomstva pre firmy

Ministerstvo financií už pracuje na možnom obmedzení daňového tajomstva pre firmy.
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
15. apríla 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Ministerstvo financií však chce zachovať ochranu obchodného tajomstva a osobných údajov.

Zverejňovani údajov má pomôcť v boji proti daňovým podvodom

Rezort chce podľa vyjadrenia pre portál Podnikam.SK o možnosti, aby daňové tajomstvo v oblasti dane z príjmov právnických osôb nebolo viac daňovým tajomstvom, otvoriť diskusiu. „Na konci tejto cesty by sme chceli dospieť k tomu, aby sa laická i odborná verejnosť mohla oboznámiť s tým, ako podnikatelia na Slovensku platia dane. Veríme, že aj toto by bola cesta, ako ich motivovať platiť dane,“ avizuje ministerstvo financií.
 

Ministerstvo argumentuje neplatením daní

Rezort zároveň pripomína, že v súčasnosti si na Slovensku až 60 % firiem túto povinnosť neplní a verejný register daňových povinností by mohol znamenať tlak na neplatičov nielen zo strany verejnosti, ale aj ich spotrebiteľov a zamestnancov. „To by mohlo viesť k zmene ich správania,“ očakáva ministerstvo. Minister financií Peter Kažimír prvýkrát pripustil možnosť obmedziť firmám daňové tajomstvo začiatkom februára tohto roka v rozhovore pre Hospodárske noviny. 
 

 
Podľa zverejnených informácií v súčasnosti na Ministerstve financií SR prebiehajú rokovania k inovatívnemu prístupu k úprave daňového tajomstva, ktorý by pri rešpektovaní medzinárodných štandardov pôsobil ako efektívny nástroj k motivácii subjektov plniť ich daňové povinnosti a v boji proti daňovým podvodom. „Samozrejme pri zachovaní ochrany ich oprávnených záujmov, ako napr. ochrana obchodného tajomstva a osobných údajov,“ dodáva ministerstvo.
 

Podnikatelia by privítali odstránenie dier v zákonoch

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina považuje prípadné obmedzenie daňového tajomstva pre právnické osoby za zásadnú zmenu a preto podľa neho nie je možné urobiť takýto krok bez dôslednej konzultácie s podnikateľmi a bez preskúmania zahraničných skúsenosti v tejto oblasti.
 
„Rozumiem zámeru ministerstva, že chce znížiť motiváciu neplatiť žiadne dane, no alternatívnym riešením je odstraňovanie dier v účtovných a daňových zákonoch,“ uvádza Kičina. Diskusie na túto tému sa však podľa jeho slov netreba báť, je potrebné však identifikovať prínosy a riziká daného opatrenia a konečné rozhodnutie urobiť na základe faktov a nie na základe emócií. „To, že dnes máme daňové tajomstvo totiž určite má svoje dôvody a nie je to len vecou náhody,“ dodáva pre Podnikam.SK Kičina.
 

 

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X